Як спілкуватися з людьми, які дістали поранень на війні — поради психолога Антона Семенова

Антон Семенов. Скриншот: kanaldim.tv

У наш час важливо правильно добирати слова у спілкуванні з ветеранами, людьми, які пережили окупацію чи отримали поранення. Допоможе розібратися із цим делікатним питанням експерт "Ранку Вдома", психотерапевт Антон Семенов. 

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський. 

— Як звертатися до військових, які мають важкі поранення? Як їх підтримати? 

— Ми тільки збираємо зараз сучасний досвід того, як люди справляються з цими ситуаціями, та узагальнюємо його у посібник "Тактична комунікація для медиків". Бо саме ці люди першими комунікують з пораненими, їм потрібно налагоджувати контакт. Вони насправді навчають за потреби близьких, друзів, колег, пояснюють, що можна сказати пораненому, чого не варто говорити. Скоро ми про це напишемо та розкажемо іншим. 

— Різні ж бувають ситуації, але почуття дуже складно стримати. Коли приходить мама до свого пораненого сина чи дружина до чоловіка, який втратив, наприклад, руку чи ногу, як їм правильно говорити з пораненим? Як цивільним реагувати на це, адже це близька людина. 

— Ми настільки сильно співчуваємо, що наші емоції стають проблемою для всіх. Насправді люди просто бачать військового на вулиці й не можуть стримати своїх емоцій. Хоча здавалося б, що це чужа людина. Втім, в нас нема зараз чужих людей. Вони всі наші. У нас взагалі є загальна рекомендація — контролювати власні емоції. Адже це відповідальність кожної людини. Якщо ти не справляєшся, не можеш опанувати свої емоції, попроси про допомогу: "Допоможи мені про це поговорити. Допоможи мені це пережити, щоб опанувати власні емоції". Втім, треба знайти емоційно стабільного співрозмовника. Адже морально виснажені люди захищаються не від комунікації, люди захищаються від зайвих емоцій. Завдання нашого проєкту — допомагати людям, допомагати одне одному. Психологів на всіх не вистачить, але можна звернутися до друга, до подруги. Поділитися, пережити ці емоції й стане легше всім. 

— Розкажіть, будь ласка, як поводити себе друзям, котрі приходять провідати поранених в шпиталі. 

— Головне — це зберігати дружнє, рівне ставлення. Не треба нікого підтримувати. Якщо це дружній візит, треба відновити зв'язок. Це і буде підтримкою. Тобто в нас є правило — не фокусуватися на втратах. Дуже важливо не розпитувати. Третє — гумор. Пожартувати про щось своє. 

— Як поводитися незнайомим людям? 

— В першу чергу, треба відновити зв'язок. Треба показати, що ви свій, і знизити рівень тривоги. Для цього потрібно відразу розповісти про себе, хто ви, чого хочете. Треба показати своє ставлення до людини та запропонувати свою допомогу, якщо це доречно. Наприклад, я юрист і пропоную свою консультацію. Якщо ви хочете подякувати військовому на вулиці, то зробіть це стримано. Представтеся та подякуйте, або покладіть руку на серце, або опустіть голову перед військовим. Якщо ви спокійно це зробите та вчасно закінчите, то все буде добре. Головне тут бути спокійною людиною. Бо зазвичай люди це роблять на емоційному збудженні, навіть підходять занадто близько. До речі, дистанція — це дуже важливий такий момент для малознайомих комунікацій зараз. Військові зазвичай мають більшу соціальну дистанцію, ніж цивільні. Треба це враховувати. 

Також цікаво:

Прямий ефір