Табір для дітей з порушеннями слуху: про ініціативу та розвиток культури слуху в Україні говоримо з представницею ГО "Відчуй" 

Аліна Познанська. Скриншот: kanaldim.tv

Благодійний фонд "Відчуй" та "ПриватБанк" оголосили про збір коштів на інклюзивний табір для дітей із порушенням слуху та дітей, які зазнали травм через війну. Більше про проєкт "Беремо і робимо літо!" у студії "Ранку Вдома" розповіла проєктна менеджерка Аліна Познанська.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Інклюзивні літні табори. Як, для кого ви їх організовуєте? Якою є ваша мета?

— З початку заснування громадської організації "Відчуй" ми розуміли, що наша задача не просто допомагати дітям і дорослим з порушенням слуху, з реабілітацією, з адаптацією.

Наша місія — створювати, розбудовувати інклюзивне суспільство. У наших таборах ми створюємо таку мінімодель інклюзивного суспільства. Адже ми долаємо бар'єри. У наших таборах є слабочуючі діти, які використовують лише українську жестову мову. Є діти, які погано чують, мають імпланти або користуються слуховими апаратами. В побуті такі діти використовують українську вербальну мову, бо не знають жестової. Третина дітей у таборі — це здорові діти, які не мають проблем зі слухом. Це діти, яких вдалося повернути з депортації, які були на окупованих територіях, або дітей, у яких загинули батьки під час повномасштабного вторгнення.

Таким чином діти між собою зможуть комунікувати в безпечних умовах. Ми прогнозуємо, що діти навіть зможуть вивчати жестову мову. Діти, які використовують лише жестову мову, сегреговані. Вони навчаються у спеціальних закладах.

У нас люди мало знають жестову мову. Так, ми в громадській організації "Відчуй" організовуємо курси жестової мови, де можна вивчити мінімум. Втім, діти, які мають вади слуху, почуваються рівними саме на таборах. Вони почуваються потрібними, переконуються у тому, що їх розуміють.

До речі, як діти будуть спілкуватись один з одним?

— У нас є перекладачі жестової мови. Ми налагоджуємо атмосферу довіри, взаєморозуміння з моменту, як діти прийшли в табір. Це відносно невеликі загони, команди по 20 людей. Ми намагаємося зберегти цей баланс. У нас вибудувана програма.

Діти за час табору змінюються, вони вертаються додому іншими.  Саме здорові діти потім просувають культуру слуху. Це важливо, бо в Україні існує культура зору, а культура слуху — ні.

Завдяки чому створюєте інклюзивне середовище?

— По-перше, якщо говорити про фізичну безпеку, то це мальовничий куточок Карпат, де сьогодні можна спати вночі без тривог. По-друге, це ментальна безпека. Це можливість дітям зрозуміти, що тебе приймуть та почують.

У кожної команди є лідери, які працюють з підлітками. До речі, в нас є психологи в команді, які можуть підтримати та налагодити атмосферу моральної безпеки.

Набір уже завершено? Який вік дітей?

— Цього року у нас діти від 11 до 17 років. Ми вже закінчили набір. Це були відкриті анкети. Звісно, була поширена інформація між дружніх організацій. Тобто тих, хто працює з дітьми з порушенням слуху.

Зазвичай охочих потрапити в такий табір набагато більше, ніж ми можемо прийняти. Тож проводиться певний відбір для того, щоб ми могли набрати команду дітей, якій можемо забезпечити ці умови.

  Як відбувався збір коштів на реалізацію такого масштабного проєкту? Як можна доєднатися?

— Всі проєкти, які проводить громадська організація "Відчуй", є благодійними. Для українців вони безплатні.

Ми оголосили збір. Долучитися можна через платформу "Добро" від "ПриватБанку". Ми збираємо кошти на реалізацію цього табору. Наразі зібрано понад мільйон гривень, але цих коштів не вистачає. Кожна гривня є дуже важливою. Важливо щодня донатити, але варто пам'ятати, що ми маємо розбудовувати суспільство та допомагати дітям. Тому це відкритий збір. Абсолютно кожен може долучитися гривнею. Направити щоденний донат на допомогу дітям.

Розкажіть, будь ласка, про діяльність благодійного фонду "Відчуй".

— Громадська організація "Відчуй" існує з 2011 року. У нас є центр, де постійно проводяться реабілітаційні заходи, куди батьки дітей з порушенням слуху можуть звернутися. Тут можна пройти реабілітацію та почати соціалізацію. Це й діти з раннім втручанням, і підлітки, з якими ми співпрацюємо.

Наша місія — це промоція культури слуху. Проводилися великі акції по перевірці слуху, коли там кожна людина могла прийти й взагалі зрозуміти, що таке аудіограма та перевірити слух. Зокрема, люди могли зрозуміти, що це не дорого, що можна вчасно звернутися за допомогою аби не втрачати слух.

Я, наприклад, втратила слух на одному вусі через мікротравму. З того моменту я є амбасадором перевірки слуху. Всім своїм знайомим раджу вчасно перевірятися. Я дуже довго працювала ведучою, це постійний шум. Коли є таке навантаження, то треба перевірятися щороку.

Ми дуже хотіли б, щоб культура слуху була на рівні культури зору. Звісно, наше завдання — це соціалізація, адаптація дітей, розбудова такого інклюзивного суспільства.

До речі, у наших соцмережах є уроки жестової мови. Можна вивчати жестову мову просто для того, щоб якщо ти зустрінеш людину, яка не чує, ти міг би сказати кілька слів.


Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Медіа-партнери
Прямий ефір