Три питання, які навчать українців надавати психологічну допомогу, назвав психотерапевт
У наш час психологічної допомоги потребує майже кожен українець. Проте багатьом складно звертатися до фахівців. Що ж тоді робити? Рішення пропонує психотерапевт, засновник проєкту "Як ти, брате?" Антон Семенов. Він запевняє, що потреба звертатися до фахівців суттєво скоротиться, якщо люди навчаться вислуховувати одне одного. Що для цього потрібно, дізнавайтеся у "Ранку Вдома".
Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.
— Нині психологічної допомоги потребує шалена кількість людей, а фахівців просто не вистачає. Що робити?
— Єдиний вихід — це допомагати одне одному. Це очевидно. Треба, щоб кожна людина допомагала іншій людині. Як тільки є ресурс та можливість. Ще 150 років тому фахівців з психологічної допомоги не було зовсім. Але ж люди допомагали одне одному з початку часів.
— Психологічна допомога потребує спеціальних навичок, умінь. Багато людей не розбираються в цьому і не розуміють, як їм діяти?
— Непогано було б трошки знати базові речі. Важливо розуміти, знатися на їх та допомагати одне одному в простих ситуаціях. Є певна психологічна гігієна, психологічна профілактика, і вона в переважній більшості випадків зводиться до того, щоб люди не втрачали зв'язків одне з одним, щоб люди продовжували спілкуватися. Буває складно, і важливо знати, як це правильно зробити. Звісно, в складних випадках варто звертатися до фахівців, але якщо ми одне одному допомагаємо, таких звернень буде менше.
— Наскільки складно навчитися надавати базову психологічну допомогу?
— Коли ми в проєкті почали опікуватися цим питанням, стало зрозуміло, що виснажені люди не будуть навчатися складному. Вони просто не мають для цього ресурсу. Люди під стресом не будуть користуватися чимось складним. Вони можуть в цій ситуації зробити щось дуже просте. Тому треба шукати дуже прості рішення, якими можуть користуватися усі в будь-якому стані.
Влітку 2023 року ми видали посібник "Поговори зі мною", де зібрали досвід того, як українці під час тривалої повномасштабної війни підтримують одне одного. Ми дивилися на те, як люди допомагають одне одному.
Виявилося, що дуже важливо вміти просто вислухати співрозмовника у ситуації, коли є довіра. Коли людина просто хоче виговоритися, розповісти свою історію, яку вона хоче пережити, осмислити. В цей момент вона переживає певні емоцій. Дуже важливо, щоб поруч людина зберігала спокій й змогла просто підтримати.
Треба вміти включатися так, що не давати оцінок чи засуджувати.
Треба вислухати правильно. Виявилося, що насправді достатньо трьох простих питань, щоб правильно вислухати й тим самим допомогти.
— Які це питання?
— Найперше питання: "Як ви зараз?". Питання про зараз відразу спрощує ситуацію, знімає напругу і людина може поділитися тим, що для неї самому важливо в цей момент.
Щоб не висловлювати власних оцінок та не засуджувати треба поставити запитання: "Чи правильно я розумію, що тобі сумно?". Якщо ви не зрозуміли, то людина виправить вас, вона не буде збуджуватися, а навпаки проговорить все ще раз. Бо коли люди не розуміють, то починається суперечка. Після уточнення стає легше.
Третє запитання, яке треба поставити співрозмовнику: "Що це для тебе означає?". Виявилося, що всі наші люди хочуть сказати, що це для них означає. В цей момент весь тиск на вас, як на співрозмовника, припиняється, бо людина думає, що для неї це означає. Людина починає робити власні висновки, рефлексувати, а не вибивати їх від вас.
— Ці поради зібрані в посібнику "Поговори зі мною"? Це готова інструкція?
— В кожному нашому посібнику є окрема сторінка. Це пам'ятка. Відкриваєш і все згадуєш. Інший текст допомагає скористатися цією пам'яткою. Всі пам'ятки дуже прості.
Читайте також:
- Спілкування цивільних та військових: психолог пояснив, як уникнути конфліктів
- Тактовна комунікація: психолог пояснив, як та кому варто опанувати цю навичку
- Тактична комунікація для військових: психолог дав ключові поради мобілізованим
- Комунікація освітян під час війни: команда "Як ти, брате?" видала новий посібник з практичними порадами