Психологічна підтримка під час війни: актуальні запити українців озвучив психотерапевт Антон Семенов
У складні часи психологічної підтримки потребує чи не кожна людина. Про те, як змінилися запити українців з початком повномасштабного вторгнення, кому найбільше потрібна допомога та чому у складних ситуаціях важливо діяти. Про це у "Ранку Вдома" розповів психотерапевт Антон Семенов.
Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.
— Чи змінилися запити на психологічну допомогу в порівнянні з довоєнним періодом?
— Зміна дуже суттєва. Якщо ми говоримо про емоційну підтримку, то раніше люди хотіли співчуття. Для початку взаємодії, а вже потім співчуття. Зараз людям це не дуже потрібно. Вони хочуть розуміння та сприйняття. Людина шукає оточення, якому зможу розповісти свою історію, яка буде зрозумілою та прийнятою. Через це те, що відбувається, постраждали відчуття приналежності й власної цінності. Тобто люди хочуть знову відновлювати коло своїх та бути для них цінними. Коло своїх — це люди, які мене розуміють та приймають таким, яким я є.
— З чим пов'язана проблема зі сприйняттям?
— З відчуттям змін. Раніше людина жила і думали, що змінюється лише те, що навколо. Мовляв, треба адаптуватися. Фокус був зовнішній, а зараз емоційний фокус — внутрішній. Це історія про те, як я вживаюся сам з собою. Зараз люди пізнають себе справжнього, дізнаються про свої обмеження, про слабкості, про цінності, тригери. Ці зміни — це величезна психологічна робота.
— Що означає "практичний запит на психологічну допомогу"?
— Запити реально стали конкретними та серйозними. Раніше люди приходили в психологію або за розвитком, або за чарівною пігулкою. Типу досягнути успіху, налагодити стосунки, пізнати себе. Зараз стало інакше. У людей — конкретні запити. Не вдається поспати, опанувати свій стан. У людини погіршилися когнітивні здібності, що робити? Люди почали серйозно ставитися до психотерапевтичного процесу. Вони розуміють, що це робота, яка потребує зусиль та часу від них самих. З'явилося відповідальне ставлення. Люди готові працювати. Вони знають, чого вони хочуть.
— З чим найчастіше доводиться зараз працювати?
— По-перше — це ресурс. Практично кожному клієнту треба допомагати з соціалізацією. По-друге, психоедукація українців за ці півтора року має свої плоди. Люди бачать симптоми. Люди звертаються і визнають, що певна поведінка — це наслідки травми. Вони знають, що з цим необхідно працювати. Звертаються до фахівців. Найчастіше зараз ми працюємо з травмами та втратами. Все інше — другорядне. Спочатку треба побороти безпосередню загрозу.
— З якими конкретно травмами працюють фахівці?
— Взагалі травма — це неможливість пережити емоції. Особливо, якщо людина безсила, не знає, куди спрямувати цю енергію. Люди травмуються, коли їм страшно, і вони нічого з цим не можуть зробити. Якщо людина усвідомлює, як діяти, що саме їй робити, то травма не буде такою сильною, або її взагалі не буде. Психотерапевти наголошують на тому, що у складний момент треба зайнятися чимось корисним, допомагати іншим, когось заспокоювати, звернути увагу на дітей. Тобто будь-яка діяльність краще бездіяльності.
Також цікаво:
- Що потрібно знати про бойовий стрес та як боротися з його проявами — поради психотерапевта Антона Семенова
- Зайві емоції, тригери та три головні питання, які варто поставити військовим: інтерв'ю з психотерапевтом Антоном Семеновим
- Складний травматичний досвід: психотерапевт Антон Семенов пояснює, як боротися з наслідками
- Дві прості дії допоможуть батькам підтримати дітей під час війни — поради психотерапевта Антона Семенова
- Як правильно підтримати людей, які втратили близьких — поради психотерапевта Антона Семенова