Як правильно підтримати людей, які втратили близьких — поради психотерапевта Антона Семенова

Антон Семенов. Скриншот: kanaldim.tv

Як підтримати тих, хто втратив близьких в ефірі "Ранку Вдома" розповів психотерапевт, засновник проєкту "Як ти, брате?" Антон Семенов. Говорили про те, як відновити зв'язок з людиною, яка переживає горе, правильно підтримати та допомогти.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Як краще починати розмову, щоб не ранити, а підтримати людей, які переживають втрату?

— Головне розуміти, що людині в цей момент не потрібні поради. Людина відчуває після втрати — самотність. Це сильний струс, що у людини суб'єктивно втрачаються всі зв'язки. Тобто людина сумнівається, що є підтримка. Тому дуже важливо в цей момент просто показати, що ви поруч. Потрібно вислови співчуття і сказати, що ви поруч і готові допомогти. Тобто дати зрозуміти людині, що вона може розраховувати на вашу підтримку. Це пароль. Людям, які переживають втрату треба відновити зв'язок зі світом, потім все інше. Період відчуження сам по собі ні долається та не зникає. Не буде доречного моменту. Сам по собі час не лікує, лікує тільки зв'язок з іншими людьми.

Чим довше людина відчуває самотність, тим складніше їй стає, чи не так?

— Так, це відчуття самотності стає хронічним. Це не дуже добре. Скажемо так.

Чого не можна казати людині, яка переживає втрату?

— Все просто. Не треба питати про відчуття людини, і не треба розповідати про свої. Бо людина сама не знає, що вона відчуває. Вона розгублена, їй складно. Людина почуватиметься як на допиті. Зайві питання — це додатковий тиск. Про свої відчуття не треба говорити, тому що це виглядає як привертання уваги до себе. Це просто недоречно, тому що це виглядає як егоїстична поведінка. Саме тому потрібно просто сказати: "Я друг, я поруч і готовий допомогти з будь-чим. Давай будемо разом".

Чи правильно в цей момент відволікати людину? На які теми можна в такий момент говорити з людиною, яка переживає втрати?

— У нас є посібник "Як ти?". Тут ми зібрали досвід про те, як підтримати людину, яка переживає втрату близьких. Існує три простих кроки. Перший крок — це висловити співчуття, тобто відновити зв'язок.

Другийзалучити людини до якихось спільних справ, щоб був привід продовжувати контакт. Вип'ємо чаю, розкажу новини, зміцнити це відчуття того, що ми разом. Теми можуть бути навіть побутові. Не треба ні про що питати. Розповідайте ви. Про погоду, про побут. Це дійсно допомагає відновити зв'язок.

Коли контакт вже відновлено, є довіра, можна переходити до третього кроку — говорити про втрату. Потрібні добрі історії. Якщо ви знали цю людину, то можете розповісти якусь добру історію, як ця людина жартувала, пригадати те, як вона вам колись допомогла, як ви познайомилися. Згадувати світлі історії, але тоді, коли відновлено контакт. 

Також цікаво:

Прямий ефір