В Україні видали кишеньковий посібник "Групи підтримки": психотерапевт Антон Семенов пояснив, як прийняти людей у коло своїх

Антон Семенов. Скриншот: kanaldim.tv

Проєкт "Як ти, брате?" на волонтерських засадах розробляє і поширює практичні посібники про те, як надавати базову психологічну допомогу під час війни. Посібники унікальні, адже створені за сучасним практичним досвідом. Мета нового посібника "Групи підтримки" — пояснити, як кожен з нас може стати ефективною групою підтримки для тих, хто цього потребує. Про це у "Ранку Вдома" розповів засновник проєкту, психотерапевт та соціальний психолог Антон Семенов.

— Проєкт "Як ти, брате?" нещодавно видав новий посібник під назвою "Групи підтримки". Про що він? 

— Спочатку нашим завданням було допомогти людям зберегти стосунки, відновити, або створити нові. Це була наша от зелена серія посібників. Потім, якщо вдається зберігати стосунки, треба, навчитися допомагати одне одному. Перший посібник "Поговори зі мною" був присвячений розмові віч-на-віч, а посібник "Група підтримки" написаний про групову розмову.

У нас був запит від військових про психологічну допомогу. Звісно, в них є певні інструменти, але їм потрібні додаткові. Ми спілкувалися з багатьма військовими й питали їх, як вони собі допомагають. Ті, хто були в доброму психологічному стані, зізналися, що ресурс вони отримали під час доброї дружньої розмови. Вони говорять з побратимами та посестрами та отримують допомогу та підтримку. 

— Про які групи підтримки йдеться? 

— Просто вечеря в колі сім'ї. Це може бути зустріч з друзями. Це може бути група волонтерів, які мандрують автівкою, їдуть до наших військових і ведуть діалоги дорогою. Наше завдання — поговорити так, щоб це допомогло.

— Скільки людей працює над посібниками?

— У посібнику написано про тих людей, які працюють у проєкті постійно. Насправді до справи залучені сотні фахівців. Після того, як ми перший варіант тексту розробимо, його починають тестувати протягом кількох місяців. Наприклад, зараз ми працюємо з сотнею вчителів, адже розробляємо посібник для закладів освіти. Тобто ми залучаємо великі групи людей. Вони дають зворотний зв'язок.

Ми видаємо посібники, тільки коли ми впевнені, що це екологічна та гарантовано допоможе кожному. Це важко насправді. Тому розробка кожного посібника триває пів року. Спочатку потрібно з'ясувати запит. Потім ми збираємо досвід. Ми не маємо експертизи, такі часи, що ми не знаємо, як правильно. Тобто ми збираємо досвід людей, узагальнюємо та намагаємося зробити чітке формулювання. Потім тестуємо та удосконалюємо. 

— Які б поради з нового посібника "Поговори зі мною" виокремили б ви? Де їх можна взяти? 

— Посібники можна завантажити на нашому сайті "Як ти, брате?". Це безплатно. Є дуже чіткі моменти, на які варто звернути увагу у новому посібнику.

По-перше, щоб задати правильний тон у груповій розмові, треба розповісти про свій біль. Розповісти стисло, але щиро, про те, що для вас зараз важливо. Показати тим самим приклад, що можна відкритися, що можна поділитися чимось важливим. Можете просто почати з фрази: "Для мене зараз важливо... ". Це робить людина, яка прагне створити дружнє середовище у такій групі. Звісно, важливо, щоб всі це зробили, але комусь треба почати.

По-друге, слухати, щоб допомогти. Якщо ви слухаєте з наміром допомогти, розумієте, що людині потрібно виговоритися, то це правильно спрацює. Дуже ображає, коли ти говориш, а люди починають показувати, що їм не цікаво. 

Також цікаво:

Прямий ефір