Що дивитися на кінофестивалі Docudays UA: інтерв'ю з комунікаційницею ГО "Докудейз" Павлюковською

Ірина Павлюковська. Скриншот: kanaldim.tv

31 травня стартує 21-й міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays. Аби детально про нього розповісти, до нас завітала комунікаційниця правозахисного департаменту ГО "Докудейз" Ірина Павлюковська. Фестиваль триватиме до 9 червня. Про його історію, мету та програму та фільми дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Згадаймо історію Docudays UA! Розкажіть про головну мету фестивалю документального кіно.

— Насправді історія в нас починається з 2003 року. Тоді фестиваль називався "Дні кіно про права людини". В програмі були ігрові та неігрові фільми. Наступний фестиваль відбувся за два роки — у 2005 рік. Тоді до назви додали "Український контекст". З того часу фестиваль формувався. Почалися покази документальних саме стрічок. Фокус на права людини. Почали формуватися конкурсні позаконкурсній програмі.

У 2024 році ми вже маємо великий міжнародний фестиваль документального кіно про права людини, який має конкурсну та позаконкурсну програми, який окрім кіно має ще дуже багато складових. Зокрема, мистецька, правозахисна дискусійна складова. В нас величезна команда та програма.

Розкажіть, будь ласка, про секції конкурсної програми.

— Цього року конкурсна програма у нас має три такі секції. Ми підібрали стрічки з 19 країн, з яких 11 фільмів — з України. У секції "Світ", наприклад, буде представлена Україна фільмом "Фрагменти льоду" Марини Стоянової. Ми запрошуємо глядачів та глядачок знайомитися з документальним кіно починаючи з конкурсної програми.

Для багатьох ці фільми можуть стати справжнім відкриттям. Йдеться про певні фокуси на ситуацію в країнах. Ми прагнемо підвищувати ерудованість наших глядачів та глядачок якраз під час показів з різних країн. 

Що входить до позаконкурсної програми?

— Це для поціновувачів мистецтва. Це артові стрічки. Хочу звернути увагу батьків підлітків на ці фільми, адже завдяки цим стрічкам можна знайомити дітей з документальним кіно. Кожен фільм має вікові обмеження. Тобто ви дивитесь, з якого віку краще дивитися ті чи інші фільми.

Якою буде цьогорічна правозахисна програма на фестивалі?

— Це моя улюблена частина роботи, оскільки я допомагаю координувати комунікаційну правозахисну програму. Правозахисна програма — це дискусійний майданчик, куди ми запрошуємо експертів та експерток поговорити про актуальні для України проблеми.

До речі, центральною темою цьогорічного фестивалю є тема "10 років триденної війни, яка триває три сторіччя". Власне, це така гра зі словами та часом. Насправді колоніальний вплив Росії, її жорстоку терористичну політику, ми на собі відчуваємо протягом сторіч, навіть не років. Тому багато фільмів саме з цієї теми можна побачити й в позаконкурсній, і в конкурсній, програмах.  У правозахисній програмі ми намагаємося говорити про гарячі виклики, які пов'язані із війною. Саме тому ми її поділили теж на секції.

Перша секція — це кава з партнерами. Ще взимку ми обрали правозахисні організації, зокрема, "Зміна", "Принцип", мережа клубів "Докуклаб", які оголосять  кампанію про боротьбу з сексуальним насильством проти дітей в інтернеті. Ще буде секція архіву війни. Це теж проєкт громадської організації "Докудейз".

"Архів війни" — це цифрова платформа, яка збирає весь цифровий матеріал, пов'язаний з повномасштабної війни. Будуть розмови з експертами. Поговоримо про екоцид, дезінформацію, про штучний інтелект в боротьбі з дезінформацією, і багато чого іншого. Буде секція живої бібліотеки, в якій ми будемо говорити про нашу ідентичність крізь призму кіно, музики, літератури, мистецтво. Це теж будуть розмови з відомими публічними людьми.

Ввечері вже можна буде приходити на дискусії. Будемо говорити з Олександрою Матвійчук про нашу підтримку за кордоном, як об'єднати світ на допомогу Україні. Будемо говорити про те, які військові союзи потрібні Україні для того, щоб витримати в цій ситуації. Такі вечірні дискусії триватимуть з 1 по 6 червня в кінотеатрі "Жовтень".

Дуже насичена програма. Чого ви найбільше чекаєте в програмі фестивалю?

— Я чекаю зустрічей з моїми колегами, бо ми розкидані по Україні та світі, не часто бачимося наживо. Це нагода зустрітися. Також ми чекаємо тайванського фокуса. Це стрічки з Тайваню.

До речі, цього року ми у Тайвані на Міжнародному фестивалі документального кіно показували українські стрічки. Там була наша делегація. Тепер ми прийматимемо тайванських гостей. Ми спробуємо познайомити українців з цією країною.

Основна локація фестивалю у Києві — кінотеатр "Жовтень", "Будинок кіно" та онлайн-кінотеатр Docuspace. Триватиме він з 31 травня по 6 червня. До речі, у нас є мандрівний фестиваль документального кіно. Він відбудеться у містах, де є наші партнери та волонтери. Це, зокрема, Львів та Івано-Франківськ. раніше це був Харків та інші великі міста, де є чи були регіональні партнери.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір