Подвиг залізничників під час війни: інтерв'ю зі сценаристами серіалу "Потяг"

Антон Базелинський та Олексій Комаровський. Скриншот: kanaldim.tv

У суботу, 18 травня, о 19:30 на телеканалі "Дім" відбудеться прем’єра серіалу "Потяг" режисера Володимира Янощука. Чотирисерійна драма, знята за державної підтримки, покаже роботу "Укрзалізниці" на початку великої війни очима поїзної бригади евакуаційного потяга. За сюжетом картини, саме цей потяг стає першим з багатьох, які рятуватимуть біженців з обстрілюваних ворожими ракетами міст.

Серіал дозволить глядачам побачити зсередини, як саме відбувалися драматичні перипетії унікальної евакуаційної операції, проведеної українськими залізничниками. А головне — як українці вміють любити й співпереживати, виявляти небайдужість і щедрість, порядність і чесність, хоробрість і відданість. Автори ідеї — сценаристи Антон Базелінський та Олексій Комаровський у "Ранку Вдома" пустили глядачів за лаштунки та пояснили, які сенси закладали у цей фільм.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Розкажіть про сюжет та жанр фільму "Потяг".

Базелінський: Ми хочемо сьогодні поговорити про воєнну мелодраму, яка називається "Потяг". Це чотирисерійний фільм, який скоро вийде на каналі "Дім". Це історія, яка для нас почалася ще у травні 2022 року, коли хтось із нас побачив сюжет про провідницю, яка працювала місяць без перерв. Ми зрозуміли, що це справжня героїня нашого часу.

Комаровський: Початок повномасштабне вторгнення, евакуація з Харкова, з інших міст. Працівники "Укрзалізниці" показали себе дійсно, як залізні люди. Вони зробили безпрецедентний подвиг. Вони взяли й вивезли мільйони людей зі сходу на захід. Це були такі приклади самопожертви. Кожен цей потяг на захід — це окрема історія. Кожна людина, що була в потягу — це окремий сюжет, окрема доля. Ми подумали, що було б здорово зафіксувати всі ці історії. Зазирнути всередину з засобами художнього драматичного кіно.

Базелінський: Ми хотіли ніби збудувати кінопам'ятник цим людям. Перше, що ми зробили, влітку 2022 року, це стали редакторами та сценаристами фільму "Залізні люди". Цей фільм вийшов на телеканалі "Дім".  Ми опрацьовували десятки годин інтерв'ю з, в тому числі з провідниками, з машиністами та іншими людьми. Ми всотували десятки історій. Вони матеріалізувалися в ту історію, яку ми створили для цього серіалу.

Чи є у фільмі реальні історії українців?

Комаровський: Так, півсотні інтерв'ю, записані під час евакуації, стали зерном життєвої правди. На основі цих фактів складалася концентрована історія, яка запакована в чотири серії.

Базелінський: Ці всі історії, будемо казати, реальні. Втім, це не документальне кіно. Це те, що ми називаємо кіноправдою. Тобто один епізод міг увібрати в себе кілька реальних історій з персонажами різними, які трохи відрізняються від їхніх прототипів. 4 000 000 людей вивезла залізницею з початку повномасштабного вторгнення. Це подвиг, який ніхто ніколи не повторював. Сподіваюся жодній країні не доведеться його повторити. Відповідно, дуже багато людей впізнають себе у цьому серіалі.

Комаровський: Не тільки людей. Там же багато тварин вивозили. Там і про це є історії. Це калейдоскоп доль, які, сподіваємося, всі побачать на екрані.

Хто знімався в серіалі?

Базелінський: Колись відвідував театр на Лівому березі та відзначив для себе акторку, яку звати Анастасія Іванюк. З того моменту почав мріяти, щоб я мав можливість працювати з нею в одному проєкті. Ця мрія здійснилася, вона зіграла головну роль. Також я пропоную звернути увагу на її партнера у фільмі Євгенія Лісничого.

Комаровський: Я для себе відзначив роботу Дар'ї Легейди. Вона зіграла таку пробивну провідницю. Роман Соболевський також зіграв одну з головних ролей в цьому серіалі. Там ще є Анастасія Дем'яненко, в якому теж бачили в багатьох серіалах. Вона втілила одного з персонажів. Олеся Власова, Григорій Боковенко — людина,  яка грає ніби чарівника. Це про те, що в цьому серіалі майже немає ролей, які можна назвати епізодичними. Акторам є що грати, бо там панували водночас і щастя, і горе, і надія, і страх, і надія на любов, і втрата всього. Це переживав кожен провідник та пасажир.

Скільки тривали фільмування та де відбувалися?

Базелінський: Це було 15 змін плюс одна операторська. Це мало часу для такого задуму. Втім, група мобілізувалася. Ми змогли встигнути. Знімали це в Києві та області на об'єктах "Укрзалізниці". Український продюсерський хаб та продюсерка Вікторія Бурдукова змогли організувати певну синергію з "Укрзалізницею". Був доступ до вагонів, до локомотивів, до рейок. Цікавим моментом стала знахідка режисерської команди. Майже весь час потяг їхав. Для того, щоб показати цей рух, величезні крани ставилися біля вікон, на яких транслювалися ландшафти України.

Комаровський: Тобто виникає картинка повної вірогідності. Це поїзд, що постійно рухається. Тобто якість знімання вийшла дуже добра. Була динаміка. Не було відчуття театральності, як колись казали "дембельський поїзд", коли хтось за вікном просто бігає з  гілляками. Ні, там все вийшло реалістично.

Базелінський: Ми коли розробляли цю історію, то розуміли, що це буде роуд муві. Це поїздка не тільки з точки А в точку Б. А від однієї долі до іншої, від одного розуміння реальності до іншого. Коли ти їдеш не просто, щоб побачити щось наприкінці, а щоб зрозуміти життя по-іншому.

Комаровський: Сюжетний рух полягає й в тому, що герой рухається до себе істинного. Справжнього себе він відкрив якраз під час цієї подорожі. Протягом цих перепитій.

Базелінський: Той складний вибір, який стоїть перед головною героїнею навіяний реальними подіями. Тим, що кожна людина має робити складні вибори. Але це обов'язок людини робити вибір.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Медіа-партнери
Прямий ефір