Об'єктивація жінок: сексологиня пояснює, що це таке та як з цим боротися

Олена Архипенко. Скриншот: kanaldim.tv

Про об'єктивацію жінок у сучасному світі говоримо з психологом, сексологом і тренером зі статевого виховання Оленою Архипенко. Вона запевняє, що об'єктивації дуже багато навколо нас, просто ми не вміємо її розпізнавати. Що це таке, як із цим боротися, яких висловлювань та дій потрібно уникати, дізнавайтеся в "Ранку Вдома".

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Що таке об'єктивація?

— В сучасному світі дуже й дуже багато об'єктивації. Сексуальна об'єктивація — акт поводження з людиною виключно як з об'єктом статевого потягу. Це ставлення до людини як до товару чи об'єкту без поваги до її особистості чи гідності. Найчастіше розглядається на рівні суспільства, але може стосуватись поведінки окремих осіб. Тобто до жінки ставляться не як до людини, а як до якогось об'єкта. Тобто до жінки, як до тіла.

— Які є прояви об'єктивації жінки?

— Часто можна побачити білборди, на яких гола жінка, або в білизні, працює з технікою. Це може бути рекламою будівельного магазину. Це привернення уваги до жіночого тіла. Об'єктивація може бути словесною, вербально, візуалізовано. Ми завжди маємо відділяти те, що хоче сказати ця реклама. Який там меседж? Якщо це посилання відрізняється від того, що зображено, то це і є об'єктивацією.

— В чому полягає відмінність сексизму від об'єктивації?

— Насправді це одне й те саме, але сексизм — історія, про більш такий загальний прояв. Тобто сексизм — це про відмінність статей. Частіше за все сексизм проявляється в тому, що таке соціально прийнятні ролі для чоловіка і для жінки. Як вони мають проявлятися. На основі цього будується сексизм. Наприклад, так на роботу кого частіше приймуть? Чоловіка! Якщо прийняли жінку, значить вона спить з керівником, таке часто можна почути. Це і є сексизм. Об'єктивація — це один із проявів сексизму. Отже, об'єктивація — це знецінення жінки як людини в цілому. Тобто використання її тіла як предмету, як умовний поділ жінки.

— Які небезпеки криються в об'єктивації жінок?

— Насправді небезпек багато як для чоловіків, так і для жінок. Останні дослідження американських вчених свідчить, що жінка досі сприймається по шматках, в той час, коли чоловік сприймається як цілісний. тут є багато небезпек. Чоловікам дуже складно побудувати стосунки. Вони не розуміють, хто така жінка? Як її сприймати? Цінувати її за розум, інтелект, за емоційні прояви? Чи тільки за груди, за ноги чи за сідниці? За якими характеристиками її обирати? Бо для чоловіків часто приклад — на тій самій рекламі, де жінка в білизні працює з перфоратором. Для жінок — це дуже велика тривога, депресії. Бо вони себе постійно порівнюють з еталоном. Якщо мої параметри не стандартні, то мене не виберуть. До слова, кілька років тому в Україні ухвалили закон, який забороняє об'єктивацію у рекламі, втім таке порушення досі зустрічається.

— Як правильно жінці реагувати на цю об'єктивацію?

— Захищати себе. Наприклад, під час розмови чоловік дивиться тільки на груди. Одна жінка дасть зауваження співрозмовнику, а інша промовчить. Кожен має право обирати. Так само кожна жінка має право демонструвати свої груди, або прикривати їх. Багато жінок, навпаки, показують свої принади. Вони таким чином нібито заохочують чоловіків робити їм компліменти, щоб на них звертали увагу. Комусь це потрібно, цим захоплюються. Інші цього не хочуть.

Читайте також: 

Прямий ефір