Фінансові підсумки року та поради для інвесторів на 2024 рік — консультація експертки Юлії Баткалової

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Які інвестиції принесли найбільші прибутки у 2023 році та чого очікувати від ринку у 2024 році? Як наважитися інвестувати у новому році та які інструменти обрати, у "Ранку Вдома" розповіла фінансова експертка, інвесторка Юлія Баткалова.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Підбиймо підсумки фінансового року. Які інвестиції тобі принесли найбільший прибуток?

— Їх було декілька. Авжеж мені як інвестору хочеться порахувати, скільки я заробила. Дійсно цей рік був дуже продуктивним на фондовому ринку. В останній місяць весь фондовий ринок, тобто найпопулярніші індекси, акції топ компаній на ринку США, стрімко виросли в ціні. Коли ці активи були дешевшими на 20-30%, це було приблизно влітку, я швиденько їх купувала. Йдеться про надійні компанії, або ETF-фонди. Я купувала дешевші акції, більшу кількість, аніж планувала. Для мене 2023 рік був трохи агресивний, тому що я інвестувала точково, коли падали ціни. Втім, це допомогло мені заробити нормальні кошти на кінець року. Тож зараз в мене є ETF-фонди та акції окремих компаній. Якщо середній відсоток по ETF-фондам у моїх портфелях зараз 31% за цей рік по долару США, то по акціях окремих компаній в мене приріс 25%.

— На що звертати увагу під час планування нового фінансового року?

— Якщо у 2023 році можна було ризикувати, бо був потенціал, то на 2024 я планую стратегію пасивного інвестування. Я багато років працюю за однією схемою — щотижня купую конкретні ETF-фонди, конкретні акції. У наступному році все буде за планом. Мінімум ризиків. Більше уваги приділятиму ETF-фондам. Тобто перше півріччя 2024 року я буду спокійним інвестором. Тоді можна буде побачити, які є перспективи на ріст вартості активів. Вже тоді можливо буду щось докуповувати поза планом.

Цінні папери чи облігації варто купувати у 2024 році? 

— Пасивний інвестор може спокійно інвестувати в облігації. По-перше, у нас є військові облігації. Якщо ми інвестуємо тут, в Україні, в доларах США дають 3-4% річних. Це досить непогана прибутковість, якщо ми навіть не виводимо кошти за кордон. Авжеж, можливо в порівнянні з інвестиціями це менша прибутковість, але 3-4% жоден депозит не дасть. Військові облігації у валюті — це консервативний інструмент. До того ж військові облігації не обкладаються податками. Якщо людина не хоче залишати гроші в Україні, вона може розглянути варіант купівлі державних облігацій США під 5-6% річних. Це найнадійніший інструмент, який зараз є у світі. Там гарантовано все державою США. Якщо з економікою США щось відбудеться, це означає, що відбудеться крах усього світу.

Чи працює там капіталізація відсотків?

— Так, діє. Ми реінвестуємо все, що отримуємо. Таким чином, у нас складний відсоток набагато швидше працює.

Як людям наважитися на те, щоб стати інвестором у 2024 році? З чого почати? 

— Якщо людина боїться, то розглядаємо варіант валютних рахунків в Україні. Вони не прибуткові, але це готівка, до якої у людини завжди є доступ.

Можна розглянути ще один варіант. Відкрити рахунок в брокера, але не відразу інвестувати. Спочатку тримати валюту у брокера під 3% річних. Згодом, коли людина буде готова, вона може починати купувати облігації чи ETF-фонди, чи акції. Це вигідно ще й у випадку виїзду за кордон. Людина переїхала в іншу країну, відкрила власний рахунок в будь-якій країні та виводить туди кошти з валютного рахунку брокера.

Третій крок, коли ми вже щось купуємо. Я б радила заходити в облігації США, якщо є така можливість. Або купувати, наприклад, ETF-фонди.

Читайте також:

Прямий ефір