Складний відсоток на фондовому ринку: інвесторка Юлія Баткалова пояснила, як це працює

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Складний відсоток — це дохід, який обчислюється від переглянутої основної суми, що проходить постійну реінвестицію. Як працює складний відсоток, чи вигідно інвестувати невеликі суми та коли можна забрати гроші, у "Ранку Вдома" пояснила фінансова експертка Юлія Баткалова.

Що таке складний відсоток?

— Складний відсоток на фондовому ринку ми можемо порівняти зі складним відсотком в українських банках. Якщо ми маємо якийсь депозит, нараховуються відсотки. Складний відсоток — це нарахування відсотків на попередні відсотки. Тобто, є сума вкладу. Через місяць нарахували якісь відсотки. Вони додали ріст до тіла вкладу, і загальна сума збільшилась. Наступного місяця людині нараховуються нові відсотки на загальну суму коштом збільшення попередніх відсотками. Тобто складний відсоток — це нарахування відсотків чи дивідендів на попередню суму.

 Які прибутки отримує інвестор на фондовому ринку?

— Ми отримуємо два варіанти прибутку на фондовому ринку. Це коли ми інвестували, наприклад, в акцію і вона подорожчала. Ми її продаємо, і таким чином заробляємо. Другий варіант — це дивіденди. Це і відсотки, які нам нараховуються, якщо ми інвестор фондового ринку. Дивіденди теж можуть працювати як складний відсоток.

 Чи може інвестор в будь-який момент забрати дивіденди?

— Вони нараховуються, але не обов'язково їх забирати. Їх краще залишати, аби у нас швидше накопичувалася сума складного відсотка.  Відсотки нараховувалися на попередню суму з відсотками, потім знову відсотки на попередню суму з попередніми всіма відсотками. Таким чином, ми заробляємо набагато більше, аніж, наприклад, якщо нам нараховуються дивіденди, ми їх всі знімаємо, а на рахунку залишається тільки сума, яку ми інвестували. накопичення будуть меншими, бо не працюватиме складний відсоток завдяки дивідендам, які ми б там залишали.

Наприклад, ми інвестуємо 12 000 доларів на рік. Однією сумою чи щомісяця протягом 30 років. Тобто інвестор накопичує хороший капітал відсотковий. Тобто інвестору стабільно нараховуються 8% річних. Тобто за цей період ми інвестували 380 тисяч доларів. Це просто наше поповнення за тридцять років. Зважаючи на те, що ми не чіпаємо дивіденди, у нас через тридцять років буде півтора мільйона на фондовому ринку. Саме коштом складних відсотків. Ця магія і полягає у тому, що ми не забираємо дивіденди, а реінвестуємо їх.

Як правильно реінвестувати?

—  Фактично у нас є два варіанти. Якщо нам виплачують дивіденди на окремий рахунок, то ми можемо власноруч купувати активи за ці гроші. Це перший варіант. Другий варіант — обирати такі активи, які роблять це за нас. Тобто ці дивіденди автоматично реінвестують. Другий варіант дуже вигідний. Якщо в інвестора є цінні папери, які дивіденди не виплачують, а інвестують автоматично, тоді інвестору не потрібно нічого декларувати. Це значно спрощує інвестиції.

Чи може людина у будь-який момент забрати інвестовану суму з дивідендами?

—  Якщо ми кажемо про інвестиції, все, що ми поклали, це дивіденди чи нараховані додаткові якісь кошти, ми можемо в будь-який момент забрати. Це найголовніше. Відсоток від цього не залежить. Я для прикладу взяла 8%, бо це мінімальна сума дивідендів чи відсотків, якщо ти вже інвестуєш на багаторічний термін. Будь-яка економіка має ці коливання. Десь у нас є там 3% річних, десь 15%, десь 20%. Якщо ми інвестуємо на довгий термін, то середній відсоток буде 8%. Я завжди кажу, що краще порахувати консервативний прибуток, а мати більший.

Також цікаво:

Прямий ефір