Інвестиції в нерухомість у 2023 році: про популярні кейси розповіла експертка Юлія Баткалова

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Інвестиції у нерухомість — опція, якою активно користуються українці у 2023 році. Гроші вкладають у житло та комерцію в окремих регіонах. Попри війну зберігся інтерес й до іпотеки. Про це у "Ранку Вдома" розповіла інвесторка, фінансова експертка Юлія Баткалова.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Які зміни сталися на ринку нерухомості України у 2023 році?

— Торік всі галузі України пережили стрес-тест. Якщо говорити про ринок нерухомості, то з травня 2022 року він почав оживати. У 2023 році ситуація покращилася. Українці повертаються додому, іноземці інвестують у велику нерухомість. Наприклад, фабрики чи заводи. Тобто галузь дуже активно відновлюється.

 У що інвестують українці зараз? 

— Це квартири. Звісно українці обирають спокійніші області. Зараз додалися нові варіанти інвестицій. По-перше, земля сільгосппризначення. По-друге, інвестиції в готельний бізнес. Переважно на заході України.

Квартири купують у багатоповерхівках чи обирають приватні будинки? Які це області чи райони? 

— Зараз відновилося будівництво багатоповерхівок, але дійсно люди хочуть жити у низьких будинках. Квартири на високих поверхах завжди були дорогими. Вони й зараз коштують дорого, але попит знизився, через безпекові питання. Умовно, власник квартири на 25 поверсі буде довго шукати покупця.

До речі, зараз найдорожча нерухомість у Буковелі та поблизу. Київ — на другому місці. Ситуація із Буковелем — це історія про заробіток на нерухомості. Переважно купують нерухомість, яку потім здають в оренду. Популярним у цьому регіоні залишається готельний бізнес.

Чи є зараз попит на іпотеку?

— Є, завдяки тому, що у нас з'явилася державна програма "єОселя". Раніше там було кілька категорій, яким надавали іпотеку під 3%. Зараз цю програму розширили. Претендувати на таку позику може будь-хто, але з вищими ставками — 8,5% річних. Враховуючи те, що це в гривні, то це вигідно.

Треба розуміти, що не всі заявки, які надходять, швидко розглядаються. Ця програма передбачає часткову компенсацію від держави, але й має певні запобіжники. Наприклад, заявку приймають від тих, у кого немає нерухомості. Також там є обмеження по квадратурі.

Чи варто зараз купувати нерухомість?

— Все залежить від регіону, в якому людина знаходиться. Якщо у вас більш-менш спокійна територія, то звісно треба подбати про житло. Якщо ми маємо житло, але хочемо інвестувати, то можна розглянути варіанти купівлі землі сільськогосподарського призначення. Йдеться про суми від 5 000 доларів, з якими можна заходити на цей ринок. Або готельний бізнес в Карпатах. Туди "зайти" можна в середньому від 10 000 доларів. Там багато варіантів та керуючих компаній. Ринок нерухомості в Україні працює!

Також цікаво:

Медіа-партнери
Прямий ефір