Чому християни східного та західного обряду святкують Великдень у різні дні — 5 травня в історії

Великдень. Фото: freepik.com

Зустрічаємо святкову неділю, 5 травня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

П'ятого травня 2024 року християни східного обряду святкують Великдень. Хоча Православна церква України перейшла на новоюліанський календар, що майже повністю збігається з григоріанським, Великдень у нас відзначається все ж таки в різні дати з католицьким. Річ у тім, що у нас відрізняються методи розрахунку дати свята — пасхалія. Великдень у всіх відзначають першої неділі після першої повної місячної фази, що настає після весняного рівнодення. А от весняне рівнодення на заході та сході Європи розраховували по-різному. Після календарної реформи XVI століття католики прийняли розрахунки, близькі до астрономічних, а православні залишилися на попередньому юліанського методі. Це і призвело до різних дат святкування Воскресіння Христового. 

Окрім того, п'ятого травня 1920 року Київ звільнили від більшовиків. До міста, вигнавши з нього Червону армію, увійшли українсько-польські війська, а через чотири дні на Хрещатику відбувся святковий парад. У Києві встановили українську владу. Цьому передувала Польсько-українська угода. Договір між Юзефом Пілсудським і Симоном Петлюрою, за яким Галичина відійшла до Польщі, а Київ і Правобережна Україна — УНР. 

104 роки тому була проголошена автокефалія Української православної церкви. Це відбулось на пленарному засіданні Всеукраїнської православної церковної ради. Питання про звільнення від впливу Московського патріархату постало після Лютневої революції 1917 року. Росія цьому всіляко перешкоджала. Утім, дев'ятого травня 1919-го відбулася перша літургія з читанням Євангелій, псалмів і кантів українською мовою. Невдовзі розпочались україномовні богослужіння у Софії Київській. 

Цього дня 1921 року в Парижі презентували культовий аромат Chanel №5. Його створив французький парфумер Ернест Бо на замовлення Коко Шанель. Із серії унікальних ароматі дизайнерка обрала флакон під п'ятим номером. Так і з'явилася назва легендарних парфумів. Сьогодні для Chanel №5 вирощують особливий сорт троянди — центифолію. Для отримання одного кілограма конкрету троянди потрібно зібрати 400 квітів. 

Раді Європи виповнюється 75 років. Найстарішу на континенті міжнародну політичну організацію заснували в Лондоні за участі 10 держав. Основна її мета — побудова єдиної Європи. Ініціатором створення Ради став тодішній прем'єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчілль. Він наголошував: "Організація потрібна задля подолання розколу континенту і катастрофічних наслідків Другої світової війни". Штаб квартира Ради Європи розташована у французькому Страсбурзі. Зараз членами організації є 46 держав, зокрема й Україна. 

Сьогодні — 10-та річниця з дня створення військового формування "Азов". Його історія почалась у Бердянську Запорізької області з невеликої групи бійців, які прагнули захищати Україну. А вже сьогодні це бригада спеціального призначення НГУ і перший в Україні підрозділ, що перейшов на стандарти НАТО. Історія "Азову" багата на героїчні вчинки та перемоги у запеклих боях за Іловайськ, Широкине, Мар'їнку. На початку повномасштабного вторгнення його військовослужбовці одними з перших зустріли ворога у Маріуполі і 86 днів боронили "Азовсталь".

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір