Вітчизняні стартапи, депозити та військові облігації: експертка Юлія Баткалова розповіла про інвестиції в економіку України

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Відновити економіку України може не лише іноземний капітал, а й інвестиції самих українців. Які інвестиційні інструменти доступні зараз та які з них найменш ризикові, пояснила у "Ранку Вдома" інвесторка Юлія Баткалова. 

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський. 

— Чи можна інвестувати в Україні так, щоб допомогти країні примножити її кошти? 

— Українці можуть інвестувати за кордон, щоб примножувати власні кошти. Втім, нам важливо подумати й про те, що треба залишати гроші й в Україні. Не лише витрачати тут гроші, а й примножувати.

Інвестиційні інструменти, які знаходяться зараз в Україні, це переважно нерухомість. Наприклад, готельний бізнес у Закарпатті. Ми можемо купувати або часточку в готельному бізнесі, або навіть інколи номерний фонд. В середньому вхід туди стартує від 10 тисяч доларів. Можемо через провідну компанію інвестувати у зданий готель та отримувати пасивний дохід. Бо готель вже приймає гостей. Це перший варіант.

Другий варіант — це ринок сільськогосподарської землі. Зокрема, землю можна здавати в оренду великим підприємствам. Вхід туди в середньому від п'яти тисяч доларів. Відразу буде пасивний прибуток.

Третій варіант — це класична нерухомість. Це квартири або будинки. Можна придбати квартиру за нижчою ціною і перепродати згодом, або купити квартиру та здавати її в оренду. Тут трішечки більший поріг входу. Все залежить від вартості квартири в регіоні. 

— Які терміні терміни окупності є при інвестуванні в нерухомість або в готельний бізнес? 

— Готельний бізнес та земля сільгосппризначення, то знадобиться як мінімум сім років. Далі вже пасивний прибуток буде у нас повністю чистий. Щодо квартири, то там будуть різні терміни. Це залежить від того, як швидко ми зможемо, наприклад, перепродати квартиру за вигідною ціною. Якщо йдеться про оренду, то, як правило, на це знадобиться понад 10 років. 

— Чи можна класти гроші у банк? 

— Можна. Зараз працює дві пропозиції. Перша — це депозити. Якщо говорити про валютні, то банки пропонують 2% річних по долару США. Другий варіант —  це військові облігації. Прибутковість там, в середньому, складає 3-4% по доларах США. По гривні —  15-17 % річних. В першу чергу військові облігації — це допомога нашій державі. В принципі цей інструмент про збереження грошей та покриття інфляції.

— Чи доречно зараз інвестувати в українські стартапи?

— Авжеж, малому, середньому та навіть мікробізнесу важливо допомагати. Вони шляхом кредитування та позик відкривають свої потужності та виробництва. На жаль, у нас немає єдиного центру, де ми можемо з вами побачити всі перевірені стартапи. Фактично ми можемо подивитися, які компанії відкриваються, ми можемо туди інвестувати.

Втім, є ризики. Адже ми не можемо перевірити попередні роки діяльності компанії, бо вона новенька. Знову ж таки, якщо у вас, знайомі відкривають бізнес, ви їм довіряєте, то можете інвестувати. Тут окупність швидкою, на жаль, не буде. 

— Де можна дізнатись реєстр українських стартапів, в які можна вкладати гроші? 

— На жаль, якраз офіційних реєстрів не існує. Я, як інвестор, раджу шукати бізнес-клуби. Серед учасників таких спільнот можна знайти тих, хто відкриває стартап, або продавців франшиз. Це досить цікаво. Тому, якщо ви шукаєте стартап, як інвестиційний інструмент, то долучайтеся до таких спільнот.

Можна прийти на вільну зустріч, не сплачуючи за неї, послухати, познайомитись з людьми, подивитись, чи цікаво вам буде потім заходити в такий клуб, адже вони платні, і можливо, вже пригледіти потенційних партнерів для того, щоб інвестувати в стартап. 

— Який спосіб інвестувати зараз є найменш ризикованим?

— Якщо говорити тільки про Україну, то це військові облігації, або депозити. Це не дасть швидких результатів та високих відсотків прибутковості, але ці інструменти мають не високий поріг входу. Тому якщо сума невеличка, то можна розпочинати з ОВДП — облігацій, під 4% річних в доларах США на один рік.

Також цікаво:

Медіа-партнери
Прямий ефір