Інвесторка Юлія Баткалова пояснила, як релокація бізнесу впливає на економіку країни

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

З початком повномасштабного вторгнення РФ багато українських підприємців релокували свої бізнеси. Як це впливає на економіку країни та чим можуть допомогти українці, які живуть за кордоном. Про це у "Ранку Вдома" говоримо із фінансовою експерткою, інвесторкою Юлією Баткаловою.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Як впливає на українську економіку те, що багато українців і досі перебувають за кордоном?

— Від кожного з нас залежить стан економіки нашої країни. Зараз дуже багато допомоги донорів з-за кордону заходить на територію України. Ці гроші йдуть на армію, на підтримку нашої держави, то все одно саме українці, які користуються українським бізнесом, які можуть повертатись на територію України, вони дійсно дуже можуть підтримувати економіку країни. Користуватись послугами, наприклад, банків. Навіть якщо ми знаходимось за кордоном, але розраховуємося картками українських банків, то таким чином підтримуємо банківську сферу України.

Чи сильно впливає релокація бізнесу за межі України на фінансовий стан держави?

— Багато бізнесів після початку повномасштабної війни відкривали додаткові офіси за кордоном, або вони повністю переїжджали за кордон. Коли бізнес переїжджає за кордон, це негативно впливає на нашу економіку. Класно, коли компанія залишається в Україні, та сплачує тут податки. Всі бізнеси, які залишаються на території України, дають робочі місця українцям. Навіть якщо бізнес переїхав за кордон і там влаштовує на роботу українців, це теж добре. Таким чином, гроші будуть іти в Україну.

Якщо бізнес, який працює за кордоном, залишається резидентом України, то податки частково, або повністю, йдуть в Україну. Якщо бізнес змінив резидентність, та сплачує податки в іншій країні. Тобто немає вливань в українську економіку.

Чи багато бізнесів релокували виробництво в Україні? Як це впливає на економіку?

— Багато маленьких та середніх бізнесів релокувалися в межах України. Якщо це був бізнес, який знаходився десь біля кордонів, вони повністю змінили офіс, взяли команду і переїхали. Тут залишається все як є. Вони продовжують давати робочі місця українцям, вони продовжують сплачувати податки в Україні.

Чи підтримує їх держава?

— Великих державних програм на підтримку бізнесу небагато. В принципі, гранти є, але їх складно отримати. В нас багато різних бізнесів й допомогти всім держава не може.

Українці, які зараз перебувають за межами країни, чим вони можуть допомагати?

— Вони дійсно можуть допомагати. Наведу приклад. Моя подруга живе в Каліфорнії. Останні півтора року вона постійно просить у мене інформацію про українські бренди косметики чи одягу. Тобто вона купує українське. Їй потрібен був  дизайнер, для одного проєкту і вона найняла українського фахівця. Тобто українці, які знаходяться за кордоном, можуть користуватися послугами компаній, які залишилися в Україні.

Державних програм на всіх не вистачить, але ми можемо допомагати один одному. Тобто, перебуваючи за кордоном, ви користуєтеся послугами українських бізнесів, підтримуючи тим самим українського виробника. Гроші з-за кордону заходять на територію України, а бізнес тут сплачує податки.

Чи реально вижити малому бізнесу зараз в Україні?

— Реально, якщо ми всі згуртуємось. Дуже багато українців виїжджали за кордон з нашими банківськими картками. Тобто у них залишилися рахунки в українських банках. Якщо є можливість користуватись українськими картками, то це просто підтримує наш фінансовий сектор. Якщо казати про маленький бізнес, то українці з-за кордону можуть замовляти собі наші речі, товари, будь-які онлайн послуги. Якщо є можливість перейти на українське, то це суттєво підтримає нашу економіку.

Також цікаво:

Прямий ефір