Психологія інвестування, або як приймати рішення без емоцій — поради фінансистки Юлії Баткалової

Юлія Баткалова. Скріншот: kanaldim.tv

Фінансової грамотності недостатньо для того, щоб стати успішним інвестором. Необхідно враховувати вплив психології інвестицій. Як не піддатися паніці в моменти глобальних змін та що допомагає заробляти у кризові часи, дізнавайтеся у "Ранку Вдома" від інвесторки Юлії Баткалової.

— Що таке психологія інвестування?

— Перед тим, як вкладати свої гроші кудись треба зрозуміти, як ми ставимося до ризиків, які можуть впливати на стан нашого капіталу. Це і є психологія інвестора. Якщо людина до того, як інвестувати, зрозуміє, що вона імпульсивна та гостро реагуватиме на будь-які зміни в економіці та на фондових ринках, то краще не інвестувати в ризикові інструменти. Ми всі різні. Ясно, що ніхто не хоче втрачати гроші, але всі ми по-різному реагуємо на виклики. Є люди, які у кожній складній ситуації бачать можливість і використовують її. Це активне інвестування, яке багатьом людям приносить задоволення.

Що може трапитися, якщо інвестор імпульсивний? 

— Це жахливо. Поясню на прикладах. Фондовий ринок. Акції мають свою волатильність, тобто зміну ціни. Є попит — ціна росте, попиту немає, або щось відбувається, то ціна падає. Імпульсивний інвестор починає продавати активи на падінні ринку, бо не знає, що з ними робити. Замість того, щоб помізкувати, що з цим робити, інвестор фіксує збитки. Наприклад, інвестор купив акції на тисячу доларів. Завтра вони подешевшали, людина злякалась, продала активи через цей страх і втратила купу грошей.

Невже можна заробити під час падіння акцій?

— Так. Це ідеальна схема. Якщо немає волатильності, то ми спокійно заробляємо повільні відсотки. За рік до 15%. Якщо сталася кризова ситуація і йде падіння, то розумний інвестор навпаки купить активи за нижчою ціною. Потім вартість цих активів зросте. Ринок завжди "відростає", це питання часу. Коли буде ріст, то людина заробить набагато більше, аніж вона просто залишилася б чекати цього росту з першими своїми активами.

Що робити інвестору, який на емоціях продав активи, але хоче повернутися? Як йому чинити у майбутньому?

— Не фіксувати збитки. Тобто не продавати активи, а зачекати, коли вартість акцій зросте. Якщо ми купили класні акції й побачили мінус, це означає, що просто вони подешевшали через якісь події чи новини. Ми почекаємо і точно вони підростуть.

Які дві поради ви б дали інвесторам?

—  Найкраща порада — складати стратегію. Важливо, щоб була стабільність і регулярність покупок. Наприклад, щопонеділка я купую акції на однакові суми. Таким чином ось ця середня вартість ціни буде найкращою. Тільки тоді інвестор може спати спокійно і навіть не дивитись новини, бо у нього є стратегія. Він обираючи гарні акції, знає, що потенційно заробляє 10-15% річних. Тобто стабільні інвестиції на рівні суми завжди дадуть бажаний дохід. 

Також цікаво:

Медіа-партнери
Прямий ефір