Як обрати надійного брокера для інвестицій — поради експертки Юлії Баткалової

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Брокер потрібний нам для того, щоб інвестувати в закордонні цінні папери. Де його знайти та за якими критеріями обирати пояснила фінансова експертка "Ранку Вдома" Юлія Баткалова.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Хто такі брокери?

—  Українці можуть інвестувати в закордонні акції, облігації чи будь-які інші цінні папери. Для цього нам потрібен брокер. Тобто посередник, який дає нам можливість на фондовому ринку купувати будь-які цінні папери. Брокер відкриває рахунок. В Україні ми використовуємо банківські онлайн застосунки, наприклад. Це дуже зручно, бо ти можеш робити будь-які дії з власним рахунком. Це схоже на роботу з брокером. Ми відкриваємо у нього власний рахунок, поповнюємо його. Потім в кабінеті брокера онлайн, ми будемо купувати акції, облігації.

За якими критеріями треба обирати брокера?

— В першу чергу ми дивимось на всі ліцензії. Ліцензія з брокерської діяльності, міжнародна ліцензія, чи тієї країни, де зареєстрований брокер. Також це ліцензія депозитарної діяльності. Це означає, що брокер може не тільки давати нам можливість щось купувати через нього, як через посередника, а ще й зберігати цю інформацію.

Бо інколи буває так, що брокер або він має ліцензію на депозитарну діяльність, або він використовує додаткового посередника з ліцензією на депозитарну діяльність. Раніше це було в паперовому вигляді все, зараз — онлайн. Є архів, в якому ми завжди можемо побачити історію за останні кілька років, коли людина щось купувала, щоб це не загубилося для неї.

Також дуже важливо подивитися на те, як брокер поводив себе в кризові часи. От, наприклад, в нас був криза 2008 та 2020 років. Якщо ми побачили, що в цей час обраний нами брокер не блокував рахунки, не ставив ліміти на зняття, на вивід коштів, наприклад, чи на поповнення, не ставив обмежень на купівлю цінних паперів. Це означає, що брокер дійсно надійний, бо він не обмежує нам доступ до наших інвестицій у будь-які кризові моменти.

Цю інформацію можна отримати в самого брокера?

— Можна подивитись на офіційному сайті брокера або на державних сайтах країни, де він зареєстрований. Брокери обов'язково повинні показувати свою діяльність. Тобто ми як користувач можемо зайти на їхній сайт і все подивитись: їх ліцензії, звітності, які виходили, як правило, раз на три місяці. Тобто це все буде прозоро та легально.

Припустімо, ми обрали брокера. Як зв'язатися з ним, щоб відкрити рахунок?

—  Обрати брокера українці можуть лише з того переліку, який доступний на території України. Зараз це лише два брокери. У них є офіційні сайти, куди можна писати.

Якщо людина тільки наважилась на співпрацю з брокером?

— Я б радила почати співпрацю з Interactive Brokers. В Україні дійсно працює цей американський брокер, один з найнадійніших. Цей брокер дає нам доступ до майже всіх фондових бірж, які знаходяться на території всього світу, не тільки Америки. Тобто Interactive Brokers — це юридична особа. Це компанія. Одна людина — це більше не брокер. Він може називатися брокером, але це буде додатковий посередник, який за людину буде відкривати рахунок у брокерській компанії. Тобто не має сенсу платити такому брокеру, адже ми можемо відкривати рахунок у брокерські компанії.

Скільки коштують послуги брокера, який купує нам активи за кордоном?

—  Там є комісія, обов'язково варто її враховувати. Наприклад, коли ми купуємо акцію, комісія може становити від 1 долара до 1%. Все залежить від того, скільки акцій і якої вартості ми будемо купувати. Це прописано в тарифах. Коли ми купуємо актив, то можемо порахувати, скільки у нас буде комісія з нашої суми, в залежності від того, яка вартість і скільки акції ми купуємо. Це важливий момент, який ми враховуємо, якщо ми інвестуємо.

Ще один важливий момент — комісія за вивід грошей. Як правило, за поповнення рахунку комісій не буде. Якщо ми з вами будемо виводити гроші, то там може бути комісія. Якщо ми вже поговорили з вами про Interactive Brokers, то він за поповнення не бере комісії. За вивід один раз на місяць також не бере грошей.

Я дійсно раджу Interactive Brokers, тому що він перевірений усіма кризами. Жодного разу не блокував рахунки, і він має найпопулярніші тарифи. Тож, якщо ми виводимо гроші один раз на місяць, незалежно від суми, це буде без комісій. Кожен наступний вивід буде коштувати 10 доларів, також незалежно від суми. Тобто в принципі досить лояльні тарифи.

 Чи існують рекомендовані дати старту роботи з брокером?

— Якщо ми інвестуємо на 5-10 років, то не треба вираховувати детальну точку входу. Бо в будь-якому випадку у нас буде завжди вища волатильність та різна ціна. Якщо ж ви новачок, то краще купувати акції по трохи, але регулярно. Хоча б мінімальну суму раз на тиждень, раз на два тижні. Тобто не варто інвестувати відразу велику суму. До речі, зараз Чорна п'ятниця триває й на фондовому ринку. Там також є невеличкі розпродажі.

Також цікаво:

Прямий ефір