Керована гнучкість обмінного курсу НБУ: фінансова експертка Юлія Баткалова радить українцям не панікувати
Національний банк з 3 жовтня скасував фіксований курс та оголосив про перехід у режим керованої гнучкості обмінного курсу. Після відмови від фіксованого курсу гривня не здійснила "політ у космос". Чи зросте курс валют найближчим часом та коли НБУ зможе відпустити гривню "у вільне плавання". Відповіді на ці питання у "Ранку Вдома" озвучила фінансова експертка, інвесторка Юлія Баткалова.
Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.
— Що означає керована гнучкість обмінного курсу НБУ?
— Це впровадили з 3 жовтня. Керована гнучкість офіційного курсу передбачає стримання курсу валют, зокрема, комерційного. Це потрібно для того, щоб українці не хвилювались за курс у 50 грн за долар та не побігли скуповувати валюту.
— Чи існує діапазон керованості?
— Фіксованого діапазону немає. Керівний склад Національного банку каже, що немає кінцевих меж, але вони будуть дивитись на попит, коливання, продажі на міжбанку чи, наприклад, навпаки — купівлі. Комерційний курс не змінився за останній тиждень.
— Чому Нацбанк запровадив ці зміни саме зараз?
— Торік Національний банк планував відпускати стримання офіційного курсу. В Україні майже два роки був зафіксований курс для того, щоб економіка розвивалась, щоб уникнути стрімкої інфляції. Нині Україні важливо хоча б трохи відпускати курс. Тобто економіка повинна сама його контролювати. Втім, якщо зараз повністю зробити плавучий курс, то долар коштуватиме більше ніж 40 гривень.
— Чи варто все ж таки очікувати стрибків обмінного курсу? Коли настане пік?
— Найближчі тижні не буде стрімкого стрибка, якщо йдеться саме про комерційний курс. Під Новий рік люди будуть або здавати валюту, що може зменшити курс, або навпаки купувати, якщо будуть певні передумови. Тобто це вже не про гнучкий курс Національного банку, а про те, що є вплив населення. Сподіваємося, що в країні все буде добре й попиту на іноземну валюту не буде. Тим паче зараз українці почали повертатись до гривневих депозитів.
— Чи може НБУ незабаром геть відпустити втримання офіційного курсу та зробити його плавучим?
— Ні. Я спостерігаю за цим давно. Нам знадобилося два роки, щоб зробити курс гнучкішим. Тому для того, щоб зробити його плавучим, треба серйозні передумови. Наприклад, завершення війни нашою перемогою. Бо зараз плавучий курс стане ударом для населення. Почнеться паніка серед українців. Наслідок — це відсутність готівкової валюти й відсутність можливості купувати безготівкову. Тобто нині дії Нацбанку не спрямовані на те, щоб відпускати курс. Приводів для паніки наразі немає.
Також цікаво:
- Обмін фінансовою інформацією між Україною та ЄС: Юлія Баткалова пояснила, чи вигідно відкривати рахунки за кордоном
- Як безпечно інвестувати у 2023 році — поради від експертки Юлії Баткалової
- Долар по 50 гривень: про коливання на валютному ринку говоримо із фінансовою експерткою Юлією Баткаловою
- Долари у смартфоні та підвищені ліміти: інвесторка Юлія Баткалова розповіла українцям про нововведення на валютному ринку
- Е-гривня: експертка пояснила, як і коли це запрацює в Україні