Що таке рецесія і як вона вплине на українців — пояснює експертка Юлія Баткалова

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Рецесія — це стан економіки, коли одночасно падає ділова активність, зменшуються витрати на споживання, банкрутують підприємства і зростає рівень безробіття. Це економічна криза. За останні два десятиліття українці, як мінімум, двічі стикалися з рецесією. Економісти вважають її частиною циклу, адже економіка яка падає та відштовхується від дна зрештою починає ще більше зростання. Про те, чому українців лякає імовірна рецесія у США та як діяти інвесторам, аби у такий складний момент заробити. Про це у "Ранку Вдома" розповіла фінансова експертка, інвестор-практик Юлія Баткалова.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Що таке рецесія?

— Економіка циклічна. Кілька циклів поєднуються в систему — економічну машину України чи іншої країни. Наприклад, перший цикл — це підйом, коли у населення збільшуються прибутки, дешевшають кредити, виробництво збільшує свої потужності. Потім у нас є пік — найкращі результати по всім параметрам. Далі йде спад — рецесія. Це може статися через різні причини. Є дно. Починаються масові звільнення, сповільнення всіх потужностей країни. Населення тримає готівку біля себе, не бере кредитів та відмовляється від купівлі коштовних товарів. Потім знову йде підйом.

Чому у новинах часто йдеться про рецесію у США? Чим це загрожує Україні?

— Через те, що найбільші компанії світові знаходяться саме в США. Коли економіка США буде в рецесії, то всі топкомпанії будуть це відчувати. Вони будуть зменшувати свої потужності, закривати філії по всьому світу, скорочувати штат. До речі, буває так, що штат цінується вище ніж топспеціалісти. Більшість виробництв зараз знаходяться в Китаї, тому, що там дешева робоча сила. Тож, якщо рецесія у США буде масштабною, то ми в Україні це відчуємо.

Чи зменшиться фінансова допомога Україні, якщо у США почнеться рецесія?

— Щодо допомоги, то це інше питання оборонних бюджетів.  Ці військові бюджети передбачені на три, п'ять, сім років наперед, наприклад. Втім, рецесія у США вплине на українців. Компанії, де працюють наші земляки, можуть скорочувати штат, або зменшувати своїм працівникам зарплатню. Тому навіть якщо українець живе в Україні, але працює на міжнародну компанію, він може це відчути.

Як це ще може вплинути на нас?

— Ми використовуємо товари чи послуги міжнародних компаній та компаній зі США. Внаслідок рецесії ці товари та послуги подорожчають. Бо компанії мінімізують експорт, на ринку буде менше пропозицій, а отже зросте ціна продукту чи послуги. Якщо українці користуватимуться вітчизняними товарами, не факт, що вартість цих товарів буде такою ж. Адже запчастини, наприклад, часто купують за кордоном.

Чи є дієві методи, як зберегти свої заощадження під час рецесії?

— Треба тримати гроші в кількох варіантах готівки. У кожної людини повинна бути фінансова подушка безпеки. Якщо це фізична готівка, то ми її можемо покласти в банківську комірку чи сейф, чи на поточний рахунок в банк. Це теж можна вважати готівкою, якщо це не депозит. Тут важливо врахувати, чи буде комісія за зняття. Тобто нам потрібні ліквідні готівкові гроші, які можна швидко зняти.

Другий варіант підійде тим, хто інвестував в закордонні цінні папери. Коли почалася рецесія або просто якась криза, дешевшають якісні активи. Якщо у нас є кеш на рахунку у брокера, то можна вигідно купити хороші активи саме під час рецесії. Треба розуміти, що через якийсь час економіка відновиться, а наші інвестиції в якісні активи принесуть великі прибутки.

Також цікаво:

Прямий ефір