Як онлайн-банкінг допомагає економити кошти — пояснення фінансової експертки
Економити кошти за допомогою онлайн-банкінгу — можливо. Багато людей досі впевнені, що економити легше, коли ти розраховуєшся готівкою. Втім, це не так, каже фінанасова експертка "Ранку Вдома" Юлія Баткалова.
Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.
— Чим відрізняються безготівкові оплати за товари та готівкові?
— Більшість українців звикли до безготівкового розрахунку. Втім, є частина людей, які носять з собою готівку і думають, що так безпечніше. Це не обов'язково так.
Зараз безготівкові розрахунки — це зручність. По-друге, це дійсно безпечно та економно. Якщо по нашій картці йдуть платежі, які ми не проводили, то у нас є можливість швиденько цю картку заблокувати. Також ми можемо встановлювати ліміти, підіймати, обмежувати їх. Плюс це й про фінансову грамотність також.
Тому що проконтролювати абсолютно всі витрати, які у нас є по картці, ми можемо за допомогою виписки, яку можна зробити в будь-який момент, за будь-який період. Хоч за один день, хоч за рік чи за п'ять.
— Наскільки зараз безпечно користуватися карткою в інтернеті під час оплати товарів?
— Шахраї не сплять. Буває так, що картка може бути скомпрометованою. Втім, коли ми в інтернеті оплачуємо якийсь товар чи послугу на сайті, то ми повинні розуміти, чи довіряємо ми продавцю. Як правило, ми заходимо на ті сторінки в інтернеті, якими ми або користувались, або які є популярними зараз.
Наприклад, сайт Rozetka. Ми знаємо, що це перевірений маркетплейс. Тобто ми користуємося популярними сайтами, якими ми або наші близькі, знайомі користувались. З закордонними сайтами треба бути обережними. Якщо нас туди перевів український сайт, якому ми довіряємо, то в принципі платити за товар можна.
— Чи зможуть нашими даними скористатися шахраї?
— Є дуже чудова вправа, яка забезпечить нам комфорт. Зараз абсолютно всі банки дають можливість відкрити онлайн віртуальну картку.
Відкрийте собі таку картку, перекиньте туди потрібну вам суму на оплату товару чи послуги і користуйтеся цією карткою. Тобто під час оплати в інтернеті ми не вводимо дані головної картки, а використовуємо додаткову. Якщо навіть вона буде скомпрометована, то на ній не буде грошей, ви нічого не втратите. Таким чином наші основні кошти будуть захищеними.
— Як захистити кошти на картці від шахраїв?
— Можна відкрити додаткову картку. Є ще один варіант. Прийшла зарплата на картку. Ми її переказали на поточний рахунок, до якого взагалі немає пластику. Такі поточні рахунки в багатьох банках нараховують відсотки на залишок. Так, це буде невелика сума — 3-5% відсотків річних у гривні.
Тож на поточний рахунок ми переказали частинку зарплати, а те, що нам потрібно на головні витрати, залишаємо на картці. Таким чином ми захистили головну суму грошей та й отримали бонус — відсотки на залишок.
До речі, на віртуальні картки не поширюється цей бонус, тобто відсотків на залишку там не буде.
— Якщо йдеться про ведення бюджету та економію, що краще — готівка чи рахунок в банку?
— Багато людей думає, що контролює бюджет, коли використовує готівку. Втім, коли людині потрібно купити коштовну річ, витратити на це готівку психологічно важко. Бо ти бачиш пачку грошей, яку треба віддати.
Психологічно важче попрощатися з готівкою, аніж з грошима на картці. Це, з одного боку, має свою рацію, але якщо говорити про економію, то вигідніше використовувати картки.
Я взагалі роблю завжди так. У мене є ліміти, які я встановлюю собі сама: на безготівкові операції, на зняття готівки, на інтернет. Якщо це емоційна покупка, якщо я до цього не готувалась, як мінімум, мені потрібно зробити додатковий крок — зняти ліміт.
Це дійсно дуже класний хід. Коли та емоціях хочеш зробити коштовну покупку, тобі потрібно зайти в застосунок банку, зняти ліміт або через кол-центр його підвищити. Тобто це додаткові дії. Поки ти про ці дії думаєш, у тебе вже в голові виникає питання: "Чи потрібна мені ця річ?". Здається, що це дрібнички, але вони працюють та убезпечують від зайвих витрат.
До того ж користуватися карткою вигідно, бо в будь-який момент ми можемо проаналізувати наші витрати й побачити зайві. Потім, коли буде спокуса знову щось купити, то ти вже добре подумаєш, чи це того варте.
Наприклад, я проаналізувала витрати за минулий тиждень і подумала, що ця імпульсна покупка мені коштувала акції Apple, яка виросла в ціні на 20% за останні кілька років. Після такого аналізу, ти інакше мислиш.
Також цікаво:
- Розподіл доходу, заробіток та делегування повноважень: фінансова експертка розповіла про особисті фінанси підприємців
- Фінансова грамотність для школярів: про культуру поводження з грошима у дітей говоримо з інвесторкою Юлією Баткаловою
- Платіжна картка чи готівка: інвесторка Юлія Баткалова пояснила, чим краще користуватися за кордоном
- ETF та військові облігації зможуть забезпечити українцю достойну пенсію — поради інвесторки Юлії Баткалової
- Інвестиції в штучний інтелект: про ризики та переваги розповіла фінансова експертка
- Інвестиції у військові облігації: фінансова експертка пояснила, як це працює
- Підводні камені кешбеку та переваги програм лояльності — поради фінансової експертки
- Інвестиції в освіту: фінансова експертка пояснила як обирати курси та здобувати нові навички
- Фінансова грамотність для дітей у школах та дитбудинках: інвесторка розповіла про курси та безплатні програми
- Як правильно розподілити кошти молодій родині з дитиною — поради фінансової експертки
- Фонди на витрати: фінансова експертка пояснила, як ефективно розподіляти бюджет