ETF та військові облігації зможуть забезпечити українцю достойну пенсію — поради інвесторки Юлії Баткалової
Ніколи не пізно почати накопичувати на пенсію. Особливо актуальними такі заощадження стануть для українців після війни. Якими інструментами скористатися та чому над цим варто задуматися вже, у "Ранку Вдома" пояснила фінансова експертка, інвесторка Юлія Баткалова.
Ведучі – Ірина Хоменко та Костя Октябрський.
— Як українцю забезпечити себе пенсією? Що для цього потрібно робити вже зараз?
— Коли, як не зараз, подумати про своє успішне фінансове майбутнє. Зараз мінімальна державна пенсія — 2 361 гривня. Зараз у нас ще є час для того, щоб зібрати капітал, який ми захочемо згодом мати як додаткову пенсію. Наприклад, якщо людині зараз 20-30 років, у неї є час, щоб, наприклад, вийти на пенсію, можливо, навіть в 50 років. Треба подумати про це вже сьогодні. Йдеться про пенсію недержавну. Ми в першу чергу чекаємо на перемогу. По-друге, економіка країни після війни буде довго відновлюватися. Тож говорити про те, що у нас будуть великі пенсії, поки що ми не можемо. Краще ми будемо розраховувати на власні сили. Якщо у нас будуть власні збереження плюс хороша державна пенсія згодом, то стане приємним бонусом, коли ми захочемо вже відпочивати.
— Які є альтернативи?
— Їх багато. Як інвестор я можу говорити про інвестиції в закордонний фондовий ринок. Можливо, хтось ще не готовий, хтось розпочинає відкладати гроші на депозиті в Україні. Можливо, хтось розглядає військові облігації. До речі, наші державні військові облігації по долару дають в середньому 4% річних. Це доволі непогано. Тим паче гроші краще зберігати в іноземній валюті. Бо є інфляція. У кожного свої можливості. Втім, регулярно відкласти навіть маленькі суми в іноземній валюті, це краще ніж нічого. Куди відкладати — це справа кожного.
Можна розпочинати з тих інструментів, які для людини є зрозумілим. Наприклад, депозит, військова облігація в доларах, які можна навіть в "Дії" придбати. Головний момент — не довіряти свої гроші керуючим компаніям. Зараз нам пропонують свої послуги різні компанії, які працюють за одним принципом — принесіть нам свої гроші. В кращому випадку ця керуюча компанія просто візьме великий відсоток і людина зароблятиме мінімальні суми. Якщо це не зовсім прозора компанія, то людина може залишитися взагалі без грошей. Тому все, що ми маємо зараз робити — це відкривати власні рахунки та відкладати туди гроші, не передаючи їх комусь.
— Як це зробити?
— Ми просто розраховуємо капітал, який нам потрібно назбирати і який буде давати бажаний пасивний дохід. Тобто пенсію. Наприклад, якщо ми будемо говорити про закордонний фондовий ринок. Там ми назбирали капітал, який буде давати нам потрібні суми. Далі ми будемо знімати просто частково. Тобто сам капітал буде там залишатись. Ми його назбирали, залишили під відсотки. Фактично це дивіденди. Гроші лежать на рахунках, а знімаємо тільки відсотки. Ці відсотки будуть нашими додатковими пенсіями.
— Як розрахувати бажану суму на пенсії?
— Існує легка формула, яка може згенерувати ці суми. Наприклад, людина хоче отримувати щомісяця 1 000 доларів. Цю суму ми множимо на 12 місяців і отримаємо 12 000 доларів. Ми знаємо, що під відсотки лежатиме капітал. Цими відсотками ми й отримаємо 12 000 доларів щорічно. В середньому зараз закордонний фондовий ринок дає 10% річних.
Тобто, якщо 10% — це наші 12 000 доларів річних, то 100% — 120 000 доларів. Це дуже проста формула, яка показує скільки нам потрібно грошей, щоб отримувати пасивний дохід? Якщо у нас на фондовому ринку лежить 120 000 доларів, це ми середні розрахунки робимо, то ми можемо за рік знімати відсотки у розмірі 12 000 доларів. Щомісяця — це 1 000 доларів на місяць.
— Можна зробити так, щоб знімати відсотки щомісяця?
— Авжеж. Ми можемо робити так, як нам зручно. Втім, дещо залежить і від росту фондового ринку, бо він має свою волатильність. Наприклад, ми можемо зняти відсотки за рік та залишити біля себе в Україні. Розподіливши цю суму десь на депозиті короткострокову та знімати по 1 000 доларів на місяць, як варіант, або знімати по 1 000 доларів щомісяця.
— Скажи, будь ласка, де краще накопичувати на пенсію?
— Якщо є змога, то краще диверсифікувати. Тобто розподіляти гроші. Наприклад, купувати військові облігації в доларах США під 4% річних. Це перший варіант накопичення. Другий — інвестиції в закордонний фондовий ринок. Краще розпочинаємо з ETF. Тобто ми можемо, купивши один ETF, інвестувати у 500 надійних компаній, які дійсно приносять хороші прибутки.
Також цікаво:
- Інвесторка Юлія Баткалова пояснила, як релокація бізнесу впливає на економіку країни
- Психологія інвестування, або як приймати рішення без емоцій — поради фінансистки Юлії Баткалової
- Вітчизняні стартапи, депозити та військові облігації: експертка Юлія Баткалова розповіла про інвестиції в економіку України
- Що таке "зелені інвестиції", у чому їх важливість та як вони працюють в Україні — пояснення від фінансової експертки
- 50 чи 2 000 доларів? Експертка Юлія Баткалова пояснила, з яких сум краще почати інвестувати
- Фінансова грамотність для школярів: про культуру поводження з грошима у дітей говоримо з інвесторкою Юлією Баткаловою
- Платіжна картка чи готівка: інвесторка Юлія Баткалова пояснила, чим краще користуватися за кордоном