Фінансова грамотність для дітей у школах та дитбудинках: інвесторка розповіла про курси та безплатні програми

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

НБУ планує вводити курс із фінансової грамотності для дітей у навчальних закладах. Чи адаптована ця ініціатива для дітей з особливими потребами, хто має викладати такий курс, які освітні програми з фінансової грамотності запроваджують благодійні фонди та чим це корисно. Про це у "Ранку Вдома" розповіла експертка, інвесторка Юлія Баткалова.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Раніше ми вже говорили, що наразі НБУ готує курс фінансової грамотності для дітей у навчальних закладах. Чи адаптована ця ініціатива для дітей з особливими потребами?

— Нам потрібно поглиблено вивчати фінансову грамотність ще зі школи. Дорослі часто про це кажуть. Тож дуже круто, що у нас впроваджуються такі проєкти. Чи адаптовані вони для дітей з особливими потребами в освіті — не відомо, бо це пілотний проєкт. Поки що лише кілька шкіл його впроваджують.

Взагалі то, до навчання можна залучити усіх дітей. Програму можна адаптувати, я переконана. Єдиною проблемою є те, що фінансову грамотність викладатимуть вчителі інших дисциплін. Можливо, це буде математик, який сам пройшов курс з фінансової грамотності. 

Знову ж таки, це не погано, але якщо викладач не має практики, йому буде складно пояснити дітям деякі нюанси. Діти зараз розумні, вони будуть ставити різні питання. Теоретику буде складно на них відповісти. 

Якщо вже казати про ідеальне навчання з фінансової грамотності, то бажано, щоб викладали цей курс практики. Фінансову галузь дуже велика. Наприклад, розповідати про банківську справу зміг би банкір. Навіть екскурсія в банківську установу — гарний урок. Якщо говорити про фондовий ринок, інвестування, то класно було б долучити до курсу інвесторів-практиків. Навчальний курс можна подіти на теорію та практику. 80% — теорія, яку викладає вчитель, а 20% — практика, яку проводить фахівець.

Бо зараз банківські рахунки ми відкриваємо онлайн. Брокерські рахунки за кордоном ми відкриваємо онлайн і так далі.  Можна зібрати майстер-клас та показати дітям, як виглядає кабінет, як там можна виставити ордер, як відкрити зараз рахунок чи депозит онлайн, чи оформити картку. Хотілося б додавати практику. Теорія не завжди цікава, та й на практиці дещо працює інакше. 

Якщо говорити про дітей, які виховуються в дитбудинках. Чи є у них можливість отримати знання з фінансової грамотності та як?

— Якщо говорити про ініціативу Національного банку України, то її можна реалізувати в будь-яких навчальних закладах.

Я дуже пишаюся благодійними фондами, які опікуються дітьми з дитбудинків. Я долучалася до таких ініціатив. Фонд бере під опіку дитину та допомагає фінансово. Для цього розробляють різні ініціативи. Існують круті програми, освітні проєкти, як онлайн, так і офлайн. Переважно це кемпи — табори, куди вони можуть приїхати на певний час. Такі кемпи проводять систематично.

Я виступала на одному з таких в Карпатах. Це був проєкт де діти можуть не лише навчатися, а й опановувати ази різних професій. Тобто це абсолютно різні напрямки. Є напрямки, наприклад, IT. Це вже підлітки, яким потрібно отримувати базові навички, щоб далі мати можливість заробляти перші гроші.

На базі таких кемпів та хабів, проводять курси фінансової грамотності. Ми розповідаємо про те, що таке гроші, як правильно з ними поводитися, чому варто уникати кредитів, або як правильно погасити кредит, як правильно інвестувати. В інших країнах діти з малечку знають, що таке інвестиції, пасивний дохід, відкладають гроші на навчання, або на реалізацію масштабної мрії. Класно, якщо ми будемо нашим дітям розповідати про це тут і зараз.

Які це благодійні фонди?

— Це канадський фонд Help Us Help. У нас є українська філія. Мені імпонує те, що вони впроваджують навчання для дітей з дитячих будинків. Вони акцентують на освітніх проєктах. Підлітки — учасники цього кемпу у Карпатах, писали бізнес-плани та вивчали фінансову грамотність. В останній день вони презентували свої бізнес-плани, і найкращий отримав грант 100 000 гривень. Такий кемп — це гарна можливість розвиватися, знайти себе. Ці діти були дуже щасливі. 

Також цікаво:

Прямий ефір