Фінансова грамотність для школярів: про культуру поводження з грошима у дітей говоримо з інвесторкою Юлією Баткаловою

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Фінансова грамотність, базові навички планування і заощадження, економічні зиски й ризики. Чи можна навчити фінансової грамотності дітей у межах одного предмету чи курсу? Чи кращими викладачами фінансової грамотності є батьки? З якого віку треба вчити фінансову грамотність та чому це важливо? Про це у "Ранку Вдома" говоримо з інвесторкою Юлією Баткаловою.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Чи проводять уроки фінансової грамотності у навчальних закладах України?

— На жаль, немає. Ані в школах, ані у вищих навчальних закладах. Нещодавно Національний банк України впровадив модель цієї програми, яка стосується не тільки фінансової грамотності, а й підприємництва. Це програма розроблена для шкіл, учнів 8-9 класів. Тобто є вже модель цієї програми. Мені дуже подобається, що на цьому акцентують. Взагалі вважаю, що це найкращий вік для того, щоб починати дізнаватись про особисті фінанси та навіть про підприємництво. Дійсно діти зараз дуже швидко розвиваються. Класно, якщо вони вже в цьому віці будуть знати, як можна розпочинати впроваджувати особисту діяльність.

  Скільки знадобиться часу, щоб впровадити в освітню систему, цю модель?

— Прогнози дуже важко робити. Можливо будуть запускати тестові навчальні курси. Я б підкоригувала дещо. Адже не звичайні вчителі повинні викладати фінансову грамотність, а фахівці. Тобто треба запрошувати до школи окремого педагога. Поки що у нас в законодавстві прописано, що навчати може лише педагог. Тобто треба мати педагогічну освіту. Я, як фінансист та інвестор-практик, не матиму права викладати фінансову грамотність, адже не маю педагогічної освіти. Втім, до навчання краще долучати практиків, фінансистів, економістів, інвесторів, людей, які дітям не просто розповідають теорію, а покажуть, як це відбувається на практиці.

З якого віку краще починати залучати дітей до теми фінансів?

— Якщо казати про родину, то батьки можуть з малого віку показувати дітям, як оплачувати комунальні послуги, як заробляти перші гроші. Тобто, залучати. Наприклад, багато хто з нас зараз сплачує за комунальні послуги через банк онлайн. Показати, які є функції. Показати, як працює "Дія" та застосунок будь-якого банку. Тому показати, як працювати з грошима онлайн, можна вже з 10 років.

Який формат був би найкращий для того, щоб діти опанували знання про фінанси?

— Потрібна практика. Розказати теорію — інформацію про кредити, депозити, власний бюджет, можна. Втім, цікавіше показувати. Наприклад, про кредити можна розповідати конкретні кейси. Які кредити можна буде розглядати з часом, а яких бажано уникати. Можливо навіть домовитись з конкретним банком, привести туди учнів, щоб учні подивились, як працює банківська установа, що є різні підрозділи, є бек офіс, є касові відділення, є менеджер.

Які теми все ж таки варто розглянути насамперед?

— Це базові знання. Це в першу чергу, особистий бюджет. Тобто є гроші, як з ними правильно поводитись. Класно привчати дитину вже контролювати бюджет, якісь перші кишенькові, показати, де їх можна записати. Можливо, якщо у дитини вже є планшет чи телефон, показати, як внести в застосунок з ведення бюджету. Хай це буде у формі гри, але це дасть свої плоди. Дитина навчиться, як планувати покупки, як накопичувати гроші та великі покупки. Хотілося б, щоб дітям пояснювали, важливість фінансової подушки. Тобто фінансовий захист — це важливо, не тільки через війну, а й через стрімкі зміни, які відбуваються в усьому світі. Ми не знаємо, що буде завтра, тому мати якийсь фінансовий резерв — обов'язково. Також хочеться, щоб діти знали все про кредити. Також треба розвивати культуру інвестування. Школярам варто розповідати про хороші інвестиційні інструменти, які дозволяють примножувати гроші.

Також цікаво:

Прямий ефір