Інвестиції в освіту: фінансова експертка пояснила як обирати курси та здобувати нові навички

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Чи обов'язкова сьогодні вища освіта, як обирати навчальні  курси, на які скіли звертають увагу роботодавці. Про інвестиції в освіту та зміни, які варто внести до навчальних програм в українських вишах, у "Ранку Вдома" говоримо з інвесторкою, фінансовою експерткою Юлією Баткаловою.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Кажуть, найкраще інвестувати у власний розвиток. Що б ви порадили вивчати зараз українцям?

Якщо говорити про освіту, мені здається, за останні п'ять років вона переживає трансформації. Наприкінці школи я знала, що мені потрібно обрати університет. Потрібно зрозуміти, де я буду здобувати вищу освіту. Було дуже важко, тому що коли тобі 17 років, не кожен розуміє в чому хоче розвиватися. Зараз ситуація кардинально змінилася.

Зараз я дивлюся на це з погляду роботодавця. У моїй команді 22 людини. В жодного з них я не просила показати диплом. Мені цікаві їх практичні навички. Я хотіла, щоб вони посилили мою команду. Окрім практичних навичок для мене важливими залишаються особисті якості.

Я не кажу, що вища освіта не важлива. Вона важлива, але вона не дає такого обсягу знань, щоб людина відразу піти й працювати. Немає практики.

Якщо говорити не про виші, а про освітні курси. Як, обираючи їх, не потрапити на шахраїв?

 На жаль, навіть в освітній сфері є багато шахраїв. При виборі курсу я б радила звернути увагу на те, хто цей курс випускає. Вивчити скільки років автор працює у цій галузі, чим займався раніше. Поцікавитися досягненнями цієї людини. На жаль, зараз багато курсів створюють люди, які мало знаються на темі. Тут говорити про практичні навички не можна.

Втім, є й гарні приклади. Якщо людина багато років працює у конкретній галузі, у неї є хороші практичні навички, вона їх демонструє, то це вже викликає довіру. Важливо також побачити реальні відгуки людей про цей курс.

Тобто все повинно бути максимально прозоро. Тоді ми вже можемо зрозуміти, наскільки нам ці навички корисні будуть, якщо ми також пройдемо ці курси.

 Якщо ми говоримо зараз про якраз професійні курси, то яка галузь зараз популярна? Що актуально вивчати?

В першу чергу ми звертаємо увагу на ті курси, які дають нам можливість заробляти гроші, монетизуватися. Я не раджу проходити курси задля того, щоб потім похвалитися кількістю. Я за те, щоб це давало результат. Тобто потрібно обирати ті курси, які дають практичні навички й дають можливість швидко монетизувати ці знання.

Якщо говорити зараз загалом по Україні, то найпопулярнішими стали онлайн професії. Наприклад, контент мейкер. Людина вчиться, створює портфоліо, може знімати відео. Вже під час курсу, або відразу після нього, у неї з'являються замовлення. Можливо, на початку це невеликі гроші, але це дасть можливість "відбити" витрачені гроші на курс. 

Якщо людина обрала для себе курс з фінансової грамотності чи інвестування, то це повинно допомогти їй на практиці. Наприклад, відкрити необхідні рахунки чи почати інвестувати. Тобто це практичні кейси, і людині не потрібно купувати додаткові курси. Бажано, щоб все було в одному місці.

Чи потрібна зараз вища професійна освіта? Чи можна за допомоги курсів набратися потрібних скілів і піти працювати?

Тут питання навіть не в тому, чи потрібен диплом про вищу освіту. Питання в тому, чи дасть цей диплом практичні навички. Коли я обираю собі співробітників, то звертаю увагу на те, де людина працювала, якими скілами володіє, які в неї людські якості. Це дійсно важливо.

Ми з моїми колегами часто обговорюємо те, що ситуацію змінить лише практика у вишах. Тобто до освітньої програми бажано додати практичні кейси.

Також цікаво:

Прямий ефір