Підводні камені кешбеку та переваги програм лояльності — поради фінансової експертки

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Гроші чи готівка? Кешбек, накопичення балів чи програма лояльності? Що обрати українцям, аби зекономити чи навіть заробити. Те, про що вам ніколи не скажуть в банку, розповіла фінансова експертка "Ранку Вдома" Юлія Баткалова.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октбярський.

— Картка чи готівка — чому віддавати перевагу у розрахунках?

— На 99% ми можемо бути впевненими в тому, що картки, якими ми користуємось, вони захищені. Знову ж таки, це ще й залежить від нас, адже давати дані своїх карток нікому не варто.

Я зараз всі витрати намагаюся робити з картки, адже це дуже зручно. Бо контролювати обіг готівки важко врегулювати, а на картці все видно. Користуючись карткою, ми можемо в першу чергу контролювати власний бюджет. Всюди зараз можна розрахуватися карткою. Навіть на ринках, в громадському транспорті є безконтактний  розрахунок.

— Скажи, будь ласка, чи нараховують зараз банки відсотки на залишок коштів по картках?

— Якщо ми кажемо саме про карткові рахунки, то небагато банків нараховує відсотки на залишок. Є дуже корисні речі, такі як поточні рахунки.

Наприклад, якщо людина користується карткою, якщо прийшла зарплатня, дохід підприємця, є розпланований бюджет. Решту суми можна переказувати на власний поточний рахунок. Більшість банків нараховує відсоток на залишок саме на поточних рахунках.

Це щось типу депозиту, але без строку, бо ми можемо в будь-який момент поповнювати, або знімати гроші. Це може бути 2-5% річних в гривні, але на залишку можна заробити. 

— Є така річ, як кешбек. Розкажи, що це таке та як працює? 

— Кешбек — це повернення частини або грошима, або балами, або в якомусь еквіваленті за наші розрахунки. В Україні це переважно повернення відсотка від наших витрат. Дуже багато банків пропонують кешбеки, вони є різні. Фактично, це може бути за те, що ми розрахувались в якійсь торговельній точці. Повертають інколи на ту картку, з якої ми розраховувались.

Інколи може повертатись на спеціальний бонусний рахунок. Інколи кешбек — це гроші, які ми далі можемо з картки витрачати куди хочемо. Буває таке, що нам повертають гроші на інший рахунок, з умовою. Тобто витратити ці гроші, або бали, можна на певний вид товару у відповідних торговельних точках чи магазинах. Тобто абсолютні, абсолютно різні кешбеки бувають.

На жаль, не всі українці знають, що кешбек потрібно декларувати. Навіть банківські працівники не кажуть про це клієнтам. Поясню чому. Коли ми отримуємо відсотки на залишок по депозиту, по поточному рахунку, то це фактично наш дохід. Банк, який є податковим агентом, ці відсотки декларує за нас. В усіх видах декларацій, для ФОПів, інвесторів, держслужбовців, є окремий рядок, в який вписують кешбек.

— Ми чули про накопичення балів та миль завдяки розрахунку карткою. Як це працює?

— Це бонусні програми лояльності. Я, наприклад, користуюсь такими багато років. Мені підходить.

Їх не потрібно декларувати. Фактично це дуже схоже на кешбек, але мені повертають не гроші, а милі або бали на спеціальні рахунки.

Витрачати ці бонуси я можу на ті товари та послуги, які я сама собі обрала. Картка накопичує бали у кабінеті.  Я можу поміняти це на пальне.  У моєму переліку є кілька АЗС, де я заправляюся. Десь 10 000 балів — це 500 гривень. Це вигідно.

Також цікаво:

Прямий ефір