Розподіл доходу, заробіток та делегування повноважень: фінансова експертка розповіла про особисті фінанси підприємців

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Як правильно розподіляти кошти між бізнесом й власними потребами. Чому важливо мати помічника та бухгалтера, а також як обирати команду та делегувати повноваження. Про баланс, який розвиватиме ваш бізнес, у "Ранку Вдома" розповіла інвесторка, фінансова експертка Юлія Баткалова.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Як взагалі підприємцю виплачувати собі гідну зарплату?

— Це не просто. Коли у тебе свої проєкти, свій бізнес, виплатити гідну зарплату собі не просто, бо ми це робимо самостійно. Коли ми найманий працівник, ми розуміємо у нас є конкретна ставка, нам її виплачують. Коли ти сам отримуєш прибуток, як же правильно його розподілити.

Все ж таки, коли підприємець отримує "брудний дохід", як його розподілити?

— Нам обов'язково потрібно відкласти гроші на витрати: виробництво, оренда чи зарплата. Краще відкласти потрібну суму наперед. Далі ми плануємо масштабування бізнесу. На це теж треба передбачити кошти. А от третя частина — це виплата собі зарплати. Тобто є дві великі частини, з яких складається дохід підприємця, який ми розподіляємо. Тут важливо все ж таки себе не образити, бо якщо все йде на розвиток бізнесу, то тоді не буде мотивації.

Якщо проєкти запускаються не регулярно, тоді дуже класно собі щось дозволити. Не просто зарплатню виплатити, а ще й дозволити собі щось коштовне. Це мотивує робити нові проєкти.

Це як премія?

— Фактично це можна розглядати як одноразову премію. Можна розбити цю премію на часточки та виплачувати їх щомісяця. Тоді буде дохід, і розвиток бізнесу, і можливість мотивувати себе.

Як спланувати витрати підприємцю, щоб мати можливість розвивати нові проєкти?

— Запланувати витрати хоча б на три найближчі місяці просто необхідно. Це зарплатня, якщо вже є наймані працівники, оренда та гроші для придбання товару. Відкладати краще в гривні, адже конвертувати не зручно. Інколи, залежно від групи ФОП, це може бути й не правильно. Треба розуміти, що ці гроші на нас не працюють.

Тобто варто порахувати витрати на найближчий квартал та відкласти цю суму, адже вона забезпечить безперебійну роботу виробництва. Це така собі фінансова подушка підприємця.

За яких обставин, до речі, потрібно залучати бухгалтера?

— Якщо вже є регулярні прибутки, контрагенти, регулярні оплати, то бухгалтер просто необхідний. Він зекономить час та гроші, попри те, що йому треба платити зарплату. Адже бухгалтер знає як правильно оформити усі документи, аби потім не було штрафів від податкової. 

Можливо на початку шляху підприємцю не потрібен бухгалтер, але коли є регулярні прибутки, то раджу залучати професіоналів.

Як зрозуміти, що настав час розвивати штат та делегувати обов'язки?

— Це задача з зірочкою. Інколи здається, що краще за тебе ніхто не зробить. Нікому не хочеться втрачати результати, але краще делегувати на початку, аби навчити людину та передати їй рутинну роботу. 

Операційна робота займає багато часу. Це дрібниці, але вони виснажують. Краще, щоб цим займалася людина, якій ви довіряєте, яку ви самі навчили. Цей час, який у нас вивільнився, можна використати для розвитку бізнесу чи нових проєктів.

Команда — це частина успіху проєкту. На чому базується довіра в команді? Як обирати людей, яким будеш спокійно делегувати повноваження?

— Коли я обираю людину в команду, то я першочергово звертаю увагу на власні почуття. Після розмови, спираючись на власну інтуїцію, можу вирішити чи варто брати цю людину на роботу.

Потім я дивлюся на скіли, освіту та досвід роботи. Втім, в першу чергу важливо подивитись, чи це твоя людина, чи посилить вона команду, чи відповідальна вона. Бо буває так, що людина працювала у цій сфері, але вона не настільки відповідальна, як тобі треба.

Важливі хард скіли, і софт скіли. Також ми дивимось на досвід та особисті якості людини.

Також цікаво:

Медіа-партнери
Прямий ефір