Фонди на витрати: фінансова експертка пояснила, як ефективно розподіляти бюджет

Юлия Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Спланувати свій бюджет — не проста задача. Як ефективно розпоряджатися грошима з допомогою фондів витрат та чи допомагає така практика заощадити, у "Ранку Вдома" пояснила фінансова експертка Юлія Баткалова. 

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Ми всі прагнемо заробляти більше, але як спланувати бюджет так, щоб була можливість накопичувати кошти незалежно від суми доходу?

— Буває так, що прибутки у людини зростають, але все одно наприкінці місяця у неї нічого не залишається. Бо "апетити" ростуть.

Коли ти більше заробляєш, то більше хочеш мати. Це перше. Друге — це відсутність порядку. Тобто людина не вміє планувати витрати. Зробити це дуже просто. Перед тим, як отримаєш дохід, сядь і порахуй витрати. Треба вміти запланувати витрати. 

Буває так, що людина отримала 10 000 гривень, як зарплату. Потім розпочинає планувати, куди їх буде витрачати. Якщо вона не спланувала витрати до того, як гроші прийшли, то існує дуже велика ймовірність, що будуть незаплановані витрати. Це банальна річ, але так це працює.

Тобто, якщо ми до того, як отримати зарплатню, розпланували головні статті витрат, то у нас буде порядок. Найімовірніше ми зможемо уникнути незапланованих витрат. Тобто ми заздалегідь розуміємо, що робити з цими грошима. Також класно використовувати фонди на витрати.

Це досить проста практика, але вона дозволяє людині контролювати витрати грошей, щоб на кінець місяця залишалися якісь гроші. 

Що таке фонди на витрати?

— Фонди на витрати — це коли ми відкриваємо кілька різних рахунків чи банок, чи карток, і кожна з них розрахована на конкретне джерело витрати грошей. Наприклад, я маю "банку" на податки на найближчі три місяці. Маю "банку" на авто на найближчі три місяці. Це може бути "банка" на оренду, якщо ми орендуємо квартиру чи будинок.

Тобто це місце де ми складаємо гроші на певні витрати.  Тобто таким чином ми можемо бачити джерела доходу та розуміти реальні статті витрат.

Де краще зберігати ці фонди?

— Фактично це можуть бути карткові рахунки. Це можуть бути поточні рахунки, якщо людина любить безготівкові розрахунки. Знаю, що у нас є люди, які досі розраховуються виключно готівкою.

Втім, зараз безпечніше тримати гроші на карткових рахунках, просто на різних. До речі, деякі банки ще дають відсоток на залишок. Як правило, в гривні це 3-5%. Теж непогано, якщо ми туди сюди перекладаємо гроші, чому б їм не заробляти?

Дрібниця, але приємно. В якій валюті варто формувати ці фонди?

— Якщо ми говоримо про фонд, наприклад, на один місяць, то краще тримати гроші в національній валюті. Бо це швидкий доступ до грошей. Немає сенсу нам постійно купувати долари США або євро. Якщо ми, наприклад, відклали на оплату податків на один рік, то тут краще купити валюту. Фактично суму податків на перший місяць залишити в гривні, а решту може тримати в іноземній валюті.

Бо ми знаємо, що курс росте, гривня знецінюється. Тому все ж таки краще переводити в іноземну валюту ту суму, яку найближчим часом ми не будемо використовувати.

— Подушка безпеки в сімейному бюджеті — це фінансовий резерв, призначений для надзвичайних ситуацій. Чи можна вважати цей резерв фондом на витрати?

— Фактично це фонд. Втім, треба все ж пам'ятати, що фінансова подушка безпеки — це гроші, які можуть знадобитись у непередбачуваних обставинах. 

Тобто ця подушка безпеки повинна просто лежати з боку, ми її не використовуємо. Там має бути, які мінімум три середньомісячні прибутки. Вона лежить до того моменту, коли нам знадобляться ці гроші. Цю суму краще зберігати в валюті або покласти в банк під відсотки.

У нашому суспільстві популярне поняття фонду витрат?

—  Ті, хто приходять до мене, потім таке практикують. Я завжди кажу, що це не важко. Можна спробувати. Якщо комфортно родині буде користуватись такими кишеньками чи "банками", то практикуйте це. Якщо раптом стане не комфортно, то можна безболісно від цього відмовитися.

На жаль, поки українці навіть не знають про можливість розподілити головні джерела витрат, сформувати їх та обійтися без кредитів.

Який найбільш незвичний фонд витрат зустрічався у твоїй практиці?

— Це фонд на подарунки. Ми всі знаємо, що нас запрошують на дні народження, на весілля, на якісь свята. Буває так, що вас запрошують за день до святкування. Якщо ви не запланували на це бюджет, то ви опинилися у тупику. Якщо фонд на подарунки є, то так значно простіше.

Також цікаво:

Прямий ефір