Інвестиції в штучний інтелект: про ризики та переваги розповіла фінансова експертка
Інвестувати в компанії, які займаються дослідженнями в галузі ШІ, можна безпосередньо та опосередковано. Безпосереднє інвестування означає вкладення коштів у акції компаній, які мають основну діяльність у сфері досліджень штучного інтелекту. Опосередковано інвестувати в ШІ можна через біржові фонди ETF. Про можливі варіанти у "Ранку Вдома" розповіла фінансова експертка, інвесторка Юлія Баткалова.
Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.
— Чи варто інвестувати в компанії, які займаються дослідженнями в галузі штучного інтелекту?
— Думаю варто. Вже через два роки ми взагалі не будемо розуміти, як ми раніше жили без ШІ. Зараз штучний інтелект дозволить спростити багато процесів. Зокрема, аналітику, написання кодів, автоматизує багато процесів. Тобто більшість рутинної роботи виконуватиме штучний інтелект.
— Чи зможе ШІ замінити людину?
— Я дуже сподіваюсь, що ні. Мені б цього не хотілося б. Штучний інтелект працює як аналог мозку людини. Людина, яка створює штучний інтелект, навчає робота думати за неї. Втім, налаштувати ці процеси може тільки людина. Тобто глобально без людини не обійтися.
— Чи вигідно вже зараз інвестувати у компанії, які пов'язані з ШІ?
— У нас дуже багато компанії технологічного сектору показали великий прибуток наприкінці 2023 року. Весь фондовий ринок показує прибутки, але технологічний сектор, особливо компаній, які орієнтуються на розробку, на впровадження штучного інтелекту, можуть показати 40-50% річних. Є компанії, які розробляють та впроваджують ШІ. Окрім того, всі популярні соцмережі або купляють, або вигадують власні застосунки, які допомагають автоматизувати усі процеси з допомогою ШІ. Тут виникає серйозне питання, адже починається скорочення людей, скорочується кількість реальних робочих місць. Якщо базові процеси вже може робити штучний інтелект, це означає, що людей звільнятимуть. Ми вже бачимо, що у 2023 році у США відбулося багато скорочень у великих компаніях. Тобто багато процесів замінив штучний інтелект. Це мінус. Втім, такі компанії отримали прибутки та вирішили їх реінвестувати. Вони не платили високі дивіденди.
— Як компанія сплачує високі дивіденди?
— Вона отримує прибуток і в середньому раз на квартал обирає, як цей прибуток розподіляти. Чи виплачувати дивіденди своїм інвесторам, чи реінвестувати ці гроші на розвиток. Великі технологічні компанії реінвестували ці гроші на розвиток штучного інтелекту, роботизацію того, що дає їм можливість триматися на висоті. Дивіденди були невисокими, але відбувся стрімкий ріст вартості активів, тож інвестори добре заробили. Або на окремих компаніях, або навіть на ETF. Тобто ми орієнтуємося не на дивіденди, а на 30-40% прибутку в галузь технологічного сектору.
— Чи не може це все бути мильною бульбашкою?
— Я думаю, що ні. Саме через те, що в принципі, ідея штучного інтелекту, ідея його розвитку — допомогти автоматизувати процеси. Ми не кажемо тільки про діджитал процеси. Технології ШІ впроваджуватимуть в інші галузі. Наприклад, медицина. Співпраця людини та штучного інтелекту сприятиме розробці вакцин, наприклад.
— Тобто інвестувати в штучний інтелект можна?
— Рекомендую, але пам'ятайте про диверсифікацію. Ми знаємо, що якщо ми інвестуємо, то не тільки в одну компанію, і не тільки в компанії, які займаються штучним інтелектом. Треба обирати різні інструменти, тобто правильно розподіляти капітал.
Також цікаво:
- Інвесторка Юлія Баткалова пояснила, як релокація бізнесу впливає на економіку країни
- Психологія інвестування, або як приймати рішення без емоцій — поради фінансистки Юлії Баткалової
- Вітчизняні стартапи, депозити та військові облігації: експертка Юлія Баткалова розповіла про інвестиції в економіку України
- Що таке "зелені інвестиції", у чому їх важливість та як вони працюють в Україні — пояснення від фінансової експертки
- 50 чи 2 000 доларів? Експертка Юлія Баткалова пояснила, з яких сум краще почати інвестувати
- Фінансова грамотність для школярів: про культуру поводження з грошима у дітей говоримо з інвесторкою Юлією Баткаловою
- Платіжна картка чи готівка: інвесторка Юлія Баткалова пояснила, чим краще користуватися за кордоном
- ETF та військові облігації зможуть забезпечити українцю достойну пенсію — поради інвесторки Юлії Баткалової