Як правильно розподілити кошти молодій родині з дитиною — поради фінансової експертки

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

З фінансовою експерткою "Ранку Вдома" Юлією Баткаловою обговоримо дуже важливу тему — фінансову грамотність для молодих батьків. Спробуємо розібратися, як управляти сімейним бюджетом та планувати майбутнє, аби на все вистачало коштів.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Коли ми говоримо про ведення персонального бюджету, здається, що все доволі просто. Коли у сім'ї з'являється дитина, то треба перелаштуватися. Як тоді правильно планувати бюджет?

— Якщо молода родина хоче дітей, то краще заздалегідь подумати про фінансову складову. Дійсно, коли вже дитина народжується, то постає питання: "Скільки грошей мені на це все потрібно?". Час настільки швидко летить, що витрати на виховання дитини та на її здорові потреби потрібно враховувати завчасно. 

Яку мінімальну фінансову подушку варто мати? 

— В ідеалі — треба розпочинати з цієї фінансової подушки. Тобто проста молода людина може сісти за стіл і поговорити. З чого ми розпочинаємо. Які перші фінансові кроки ми робимо для того, щоб майбутнє нашої дитини було фінансово стабільним. Якщо казати про фінансовий резерв — фінансову подушку, то це як мінімум три середньомісячні доходи родини. Ми не можемо сказати, що сьогодні, поки війна в Україні, потрібно шість місяців мати резерв, а потім там, коли вже буде наша перемога, достатньо буде й три мінімуми. Ні, так не працює. Якщо є можливість, то можна тримати фінансові резерви на 12 місяців доходів. Це можуть бути проблеми зі здоров'ям у годувальника сім'ї. Якщо ми говоримо про фінансову стабільність родини, ще й з маленькою дитиною, то про це обов'язково потрібно подумати вже сьогодні.

Де краще зберігати заощадження?

— Будь-яку фінансову подушку я б радила в першу чергу розбити на кілька частин. Тобто не тримати все вдома під подушкою. Це небезпечно. Втім, частину грошей у іноземній валюті біля себе краще тримати. Друга частину можна тримати або у банківській комірці. Це швидкий доступ до грошей, але гроші на вас не працюють. Можемо розглянути ще один варіант — тримати валюту на рахунках як в Україні, так і за кордоном. Такі рахунки, які вже будуть приносити відсотки на залишок. Таким чином частина заощаджень ще й працюватиме на вас. Якщо навіть йдеться про закордонні рахунки, то вивести кошти можна за тиждень. Від трьох до семи днів.

Як збалансувати витрати, щоб на все вистачило?

— Це практика, яка називається фондом на витрати. Тобто заздалегідь родина обговорює головні статті витрат вони мають. Наприклад, оренда житла, комунальні послуги, податки та харчування. Наприклад, на оренду квартири варто назбирати на кілька місяців вперед. Можна скласти це у "банці" у фінансовій установі. Так само, наприклад, на пальне і на обслуговування автомобіля. У нас є заощадження. Вони повинні бути в гривні.

Коли краще починати відкладати кошти на освіту дитини?

— Все залежить від можливостей родини. Що раніше, то краще. Бо ви зможете поступово відкладати потрібну вам суму, ви виграєте час. Якщо є можливість розпочати зараз, то краще починати з мінімальних сум. Наприклад, три роки залишилось до вступу. Тоді родині доведеться великими сумами відкладати гроші, щоб за цей короткий термін назбирати потрібну суму. Якщо у запасі 15-20 років, то ці суми щомісячні будуть набагато меншими.

Також цікаво:

Прямий ефір