Ознаки фінансової піраміди та культура інвестування в Україні: інтерв'ю з фінансовою експерткою Юлією Баткаловою

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Фінансова піраміда — вид шахрайства, який заманює інвесторів, виплачуючи дивіденди старим інвесторам коштом нових. Як правило, організатори фінансової піраміди обіцяють високі прибутки, які неможливо підтримувати тривалий час, а погашення зобов'язань піраміди перед усіма учасниками є практично неможливим. Існує кілька простих кроків, які допоможуть впізнати фінансову піраміду та зберегти власні гроші. Про це у "Ранку Вдома" розповіла інвесторка Юлія Баткалова.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Чому українці досі несуть власні кошти в компанії, які працюють за принципом фінансової піраміди?

— На жаль, українці хочуть швидко отримати надприбутки. Чому кажу про українців? Бо в Європі та у США добре розвинена інвестиційна культура. Натомість українці лише вчаться. Інколи на власних помилках.

Потрібно розуміти, що компанія, яка гарантує швидку виплату надприбутків, обманює. Якщо при цьому просить приводити з собою друзів та родичів, то це і є фінансова піраміда.

— Як перевірити таку компанію?

— Першоджерело — це офіційний сайт Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Там можна подивитись список сумнівних інвестиційних компаній.

Якщо людина не розуміє що це за компанія, то я б радила зайти на цей сайт і подивитися, чи немає її в цьому переліку. Може й не бути, якщо це якась нова компанія.

Далі ми дивимось, чи має компанія ліцензію. На яку саме діяльність має ліцензію. Може бути таке, що це діяльність, яка не збігається з тією, на яку видана ліцензія.

Також варто бути обачними з компаніями, які гарантують високі прибутки. Це взагалі не працює. Коли ми говоримо про інвестиції, навіть надійні інвестиції, жодних гарантій ми не можемо дати.

Також не варто інвестувати у компанію, якщо її представники просять приводити з собою ще більше людей. У таких компаній дуже часто присутня агресивна реклама. Річ у тому, що перші люди, які приходять, дійсно отримують прибутки. Втім, щоб грошей було більше треба приводити нових людей, які зрештою наповнять скарбничку, а самі нічого не отримають.

— Якщо ми зрозуміли, що вклали гроші в фінансову піраміду, що робити?

— Тут варіантів у нас, на жаль, вже небагато. В першу чергу ми подаємо заяву в поліцію. Другий крок, пробуємо вивести частину коштів. Хоча компанія буде пручатися й відкладати все на завтра. Погоджуємось на часткову компенсацію, навіть з втратою якогось відсотка від власних коштів. Це краще, аніж втратити все.

Чи можна взагалі вберегти себе та близьких від шахраїв?

— Для цього треба розбиратися у те, як ми можемо самі безпечно інвестувати.

Ми можемо інвестувати в нерухомість, в землю сільськогосподарського призначення, стартапи. Якщо цікаво інвестування за кордон, можемо розглядати фондовий ринок США та Європи. 

Зараз дуже багато інструментів, які можуть примножувати ваші кошти, не довіряючи їх комусь.

Наприклад, можна самому відкрити рахунок у закордонного брокера. Аналогічно як в українському банку, самому його поповнювати, купувати цінні папери, самому все коригувати та регулювати. Авжеж, там буде якась комісія. Позаяк банк бере комісію, наприклад, за зняття готівки.

Так само, коли ми купуємо цінні папери закордоном, то брокер візьме додаткову комісію. Втім, ми самі розпоряджаємося власними коштами. В будь-який час можемо вивести кошти або в Україну, або в будь-який банк за межами країни. Головне, щоб ми відкрили там свій рахунок. 

Читайте також:

Прямий ефір