Як користуватися п'ятьма мовами любові та навчити цього дітей — поради психологині

Ілюстрація: media.istockphoto.com

П'ять мов любові — це п'ять різних способів вираження та отримання любові. Зокрема, слова схвалення, якісний час разом, подарунки, допомога та фізичний контакт. Про те, як користуватися цими інструментами та навчити дітей мови любові, говоримо у "Ранку Вдома" з психологинею Оленою Архипенко.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Що таке мова любові?

— Вона не говорить українською, англійською, китайською чи іспанською мовами. Любов говорить вчинками, емоціями.

Для кожного мова любові своя. Може бути таке, що мова кохання у партнерів збігається. Якщо мови кохання різні, то один партнер хоче отримувати кохання по-своєму. Відповідно, він транслює це іншому партнеру. Якщо вони не збігаються, тоді виникають питання.

Інколи буває дуже складно інтерпретувати словами те, що ми хочемо виразити. Якщо партнери, наприклад, говорять різними мовами, вони спілкуються між собою англійською то вони кажуть: "I love you". В українській ми користуємося двома різними термінами — люблю і кохаю. Тобто різний сенс вкладається в слова "люблю" та "кохаю". На допомогу приходять вчинки, емоції — не словесний вияв любові.  

— Отже, які бувають мови кохання? Як їх характеризувати?

— Є чудова книга Гарі Чепмена "П'ять мов кохання".  Книжка насправді дуже простенька, базова, але вона відкриває те, як можна виражати любов.

Автор виділяє п'ять мов кохання: подарунки, якісний час разом, слова підтримка, похвала, вчинки та фізичний контакт.

Подарунки — це не нова машина чи квартира, а подарунки, як увага. Дрібниці. Люди хочуть отримувати цю увагу саме через подарунки. Насправді суть не в фінансовій цінності цього подарунку, а в тому, що це була увага. Це коли він запам'ятав, що вона казала, потім сам купив й приніс. Такої уваги не вистачає.

Якісний час разом — це коли ми активно спілкуємося. Це коли ми дивимося очі в очі, коли ми один одного чуємо, коли у нас є спільний час. Це коли є активне спілкування.

Фізичний контакт — це коли людині хочеться відчувати тепло, коли людина хоче сісти поруч й відчути емоційну близькість. Це відчуття того, що зі мною хочуть спілкуватися.

Слова — це не просто зізнання в коханні. Це інша історія. Жінка приготувала вечерю і чекає, що скаже чоловік. Коли він каже: "Я тобі дуже вдячний", то вона розквітає. На те, що їй так сильно не вистачало такого прояву. Жінка набирає слова підтримки, похвалу й компліменти. Треба якомога більше якісних слів потрібно говорити. Треба помічати, що людина робить.

Найголовніше — вчинки. Чоловіки показують все вчинками. Коли вони допомагають, роблять щось без зайвих слів. 

Тобто ідеальний варіант, коли у стосунках є всі п'ять мов кохання?

— Насправді немає чистого одного виду. Це такий невеличкий міф. Не можна виявляти любов тільки подарунками ти вчинками. Звісно, якийсь один варіант лідирує. Слідкуйте за собою й ви побачите, чого вам не вистачає. Запитайте себе чого найчастіше не вистачає у стосунках? Або як ви найчастіше проявляєте свої почуття? Чи це піклування, чи це слова, чи вчинки. Те чим ви користуєтеся найчастіше і є вашою мовою кохання.

Як можна зрозуміти, яка мова кохання у мого партнера?

— По-перше, треба за ним прослідкувати. По-друге, звернути увагу на те, про що він найчастіше просить та на що реагує.

Скажіть, будь ласка, чи достатньо знати мову кохання партнера, аби стосунки мали успіх?

— Насправді знати мову партнера потрібно, але це не все. Немає такої мови, якої буде достатньо, бо стосунки трансформуються.

Мова кохання людини може змінюватися. Якщо, наприклад, були якісь травматичні стосунки або якийсь негативний досвід, то мова кохання може кардинально змінитися. Бо буде негативна прив'язка до тої мови кохання й тих стосунків. Тому завжди дивимося на те, як ми еволюціонуємо та даємо змогу цим стосункам розвиватися.

Треба слідкувати за собою, дивитися за реакцією партнера. Насправді є такі маленькі підказки в людях, чого їм не вистачає.

Наприклад, люди, які дуже люблять подарунки, вони люблять їх дарувати. Люди, які люблять фізичний контакт дуже щільно обирають, що одягати. Вони приходять в магазин і торкаються всієї матерії, тому що вони знають, як вона буде на тілі. Вони хочуть відчути це. Люди, які люблять слова, вони часто говорять самі, і вони про інших говорять. Люди, які люблять якісний час разом, вони пропонують чим зайнятися. Тобто в поведінці є підказки.

До речі,  люди, які про вчинки взагалі не багатослівні. Тобто це люди, які часто не можуть говорити про свої почуття. Це часто така німа сцена: "Я приніс, я зробив". Все це без слів. Зробив та пішов.

— Чи можна виховати дитину так, щоб вона розуміла ці п'ять мов любові?

— Звісно. Потрібно дітям постійно говорити про те, що ми їх любимо, коли ми щось робимо. Я дарую подарунок і це значить, що я тебе люблю.

Я тобі допомагаю — я тебе люблю. Я від тебе щось отримую — я тебе люблю. Тобто всю свою комунікацію ми максимально насичуємо змістом. Пояснюємо, що любов — це не лише подарунок.

До речі, перша мова кохання, яку ми даємо дітям, це фізичний контакт. Коли ми дитинку обіймаємо — це про перше кохання. Тому дуже часто у людей саме фізичний контакт асоціюється з коханням. Звісно, у когось це обійми, у когось це ліжко, залежно від того, у кого який якір спрацює.

Читайте також: 

Прямий ефір