"Стус-Фест" буде всюди, крім Антарктиди: про неочікувані рішення та масштаби дослідження історії Василя Стуса розповів режисер Алекс Боровенський

Алекс Боровенський. Скриншот: kanaldim.tv

6 січня, в день народження поета Василя Стуса, по всій Україні та навіть за кордоном стартував "Стус-Фест", який триватиме до кінця місяця. Про справжнього Василя Стуса, головні ідеї фестивалю, неочікувані рішення та заходи за кордоном у "Ранку Вдома" очільник заходу, театральний режисер Алекс Боровенський.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Як взагалі народилася ідея створення цього фесту? В чому його місія?

— У нас не було місці, коли ми створили фестиваль. Ми просто дуже хотіли говорити про Василя Стуса і говорити так, щоб весь світ про нього почув. Потім це, в принципі, стало місією. Ми прагнемо, щоб українці об'єднались навколо якоїсь великої знакової фігури. Ми впевнені, що Стус — це, як Шевченко, тільки сучасне, і без вусів.

По-друге, хотілось розповісти про те, хто такий Василь Стус. Бо здається, що його читають тільки в школі. Більше не читають, бо він дуже складний. Оце вичитали в шкільній програмі й забули. Тому ми хотіли, щоб його відкрили з різних сторін. У нас є хлопці, які читають реп на вірші Василя Стуса. Це дуже щемко. Дмитро Стус на мене трохи ображається. Бо каже, що так робить не можна. Я думаю, що треба так робити. Бо Стус — не пам'ятник, він живий.

Також ми дуже хотіли, щоб іноземці дізналися про постать Василя Стуса.  Бо Стус не був перекладений. Зараз перекладається тритомник англійською. Це перші переклади. Ми вже зробили переклади французькою, іспанською мовою йоруба. Це державна мова в Нігерії.

Стус тепер подорожує. Мене вкурвило те, що сам Василь Стус подорожував в Сибір і в Україну, і в метро, де дружину зустрів. Зараз він багато їздить.

Мені хотілось, щоб він їздив ще далі. До фестивалю долучалися представники Перу. По-моєму нас нема, тільки на Антарктиді.

Про Стуса нагадує навіть ваш одяг. Це така реклама чи вам просто подобається?

— Дещо мені подарувала команда, яка з мене інколи сміється. Адже я шаленію від Стуса. Вони знають, що я просто з ним засинаю та прокидаюся, в мене навколо купа книг Стуса. Тож на новий рік мої колеги подарували мені шапку із написом "Стус +". Це річ ручної роботи.

Сам "Стус +" — це бренд, який я придумав. Коли до нас долучаються партнери, я знімаю з ними відео на якому кажу: "Стус", а вони відповідають: "Плюс". Щодо напису "Відродження", то це реклама моєї постановки "Розстріляне відродження" за поетами розстріляного.

Це худі, до речі, реально простріляне з автомата. Це зробили на замовленні хлопці однієї з київських компаній.

Чим для вас є постать Стуса в нашій культурі? Чому саме вас так чіпляє?

— У 2019 році я поставив виставу "Стусанина". Вона за віршами Василя Стуса. Я до цього поставив виставу за віршами Ліни Василівни Костенко "Коліна". На сцені було вісім дівчат. Після цього я сказав, що ніколи не працюватиму з дівчатами. Це складно насправді працювати, коли ти чоловік, працює з жіночою темою. Вірші Ліни Василівни дуже жіночі. Тож я сказав, що хочу чоловічу виставу.

Я почав шукати матеріал. Відповідно Василь Стус, в принципі, дуже чоловік. По тому, як він пише. Не було варіантів, що ще ставити. Коли вже почав працювати з його віршами, я закохався в цю поезію. Я прочитав все, що я міг навіть знайти. Ми з хлопцями почали досліджувати цю тему. Це театральне дослідження.

Ми на пам'ять вивчили книгу Вахтанга Кіпіані "Справа Василя Стуса". Вона складається повністю з доносів на Василя Стуса і протоколів допитів Василя Стуса. Це страшне, що з ним робили. Для мене він взірець. Василь Стус не зламався, попри все, що він пережив. Це мене здивувало, бо ламаються всі, а Стус — ні. Я хотів дослідити, яким він був насправді.

Зараз на "Стус-Фесті" ми вивчаємо його з усіх сторін. Для нас насправді ще величина не розкрита. Ми й не хочемо його розкривати. Ми хочемо подивитися, як його бачать інші люди.

Тобто в нас зараз 32 проєкти — це фестивалі, і вони всі його бачать по-різному. Фестиваль цей задумується одразу як щорічний. Ми дуже хочемо, щоб в наступному році ми вже трошки більше знали, але ніколи не відкрили повністю.

Які заходи вже пройшли в межах "Стус-Фесту"?

— Ми відкрилися 6 січня — це день народження Василя Стуса. В нас була дуже стрімке відкриття. Це була подвійна подія в центр сучасного мистецтва "Дах". "Дах Тріо" зіграли нову програму Стус немилосердно. Спеціально написали нову пісню на вірш Василя. Вона 14 хвилин триває, як церковна музика. Також була вистава "Стусанина". Потім в той же час в Херсоні показали виставу Стуса в запису. Це вистава "Стус. Заборонений".

В неділю буде фест у Лондоні та Чикаго, також в Австралії. Там є чудовий український клуб "Мальви". Вони будуть робити дослідження Стуса про його філософські погляди і про його біографію.

На вихідних у Хмельницькому буде "Стус. 24". Вони 24 години в студії будуть читати вірші Стуса. Вони домовилися з адміністрацією стосовно комендантської години. Це марафон віршів Стуса. Там будуть читати всі старенькі студенти, актори, не актори.

В Данії будуть декламувати віршів Стуса англійською та українською мовами. Фестиваль триватиме до 31 січня. У Києві також відбудеться подія "Не Стусом єдиним". Це буде театральна тусовка на якій декламуватимуть вірші шістдесятників, але не Стуса. Мало хто знає, що Горська та Світличний, наприклад, писали вірші.

Тільки вам скажу, що у нас таке буде офіційне закриття 31 січня. Ще не придумали назву, але там буде презентація альбому. Бо в нас сім музикантів, пишуть пісні на вірші Василя Стуса. Діля вже написав пісню "В полі синьому, як льон", а Sonnium — це репер зі Львова, репер з Америки теж написав пісню. Ми будемо видавати диск, електронний.

Тож "Стус-Фест" набирає неймовірних масштабів.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір