Подкаст "Пізнай Qirim": про дослідження питань Криму та історії кримських татар розповіла журналістка Qirim media Наджіє Аметова 

Наджіє Аметова. Скриншот: kanaldim.tv

Онлайн-медіа "Свідомі" запустили подкаст "Пізнай Qirim". Ведучі подкасту — засновниця "Свідомі" Анастасія Бакуліна та журналістка Qirim media, кримська татарка Наджіє Аметова. Проєкт стане ґрунтовним продовженням дослідження питань Криму та кримських татар, яким медіа займається вже понад п’ять років, розповіла у "Ранку Вдома" Наджіє Аметова.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Про що подкаст "Пізнай Qirim"? 

— Це подкаст про Крим, про історію, культуру кримських татар. Вийшов цей подкаст на онлайн медіа "Свідомі". Тобто це формат аудіо, наративно розмовний. Ми з Настею, засновницею цього медіа, говоримо про Крим. Вона понад п'ять років досліджувала тему кримських татар. Потім "Свідомі" прийшли до того, що хочуть більше розказати про кримських татар, як один з корінних народів України. Саме вони мене запросили як другу ведучого. Ми розкривали там кілька цікавих тем. 

Одна з тем — про депортацію кримськотатарського народу. Друга тема про те, хто такі кримські татари. Була тема про кримську татарку, яка під час Другої світової війни врятувала дітей євреїв. Хочу порекомендувати, користуючись нагодою, фільм "Чужа молитва" Ахтема Сеітаблаєва. Він про це дуже класно розповів. Ми навколо цієї історії записали один випуск. 

Спільні моменти в історії кримських татар та українців теж дуже цікаві. Наприклад, чи багато українців знають, що Леся Українка була частою гостею в Криму і багато своїх творів присвятила Криму. Вона цікавилась кримськими татарами, їх релігією, культурою, історією. Про такі моменти нам не розказували. Власне, ми з Настею на цьому подкасті говорили й про це. 

— На яку аудиторію розрахований подкаст? 

— Це буде цікаво українцям. Ми націлені на українську молодь, яка взагалі нічого не знає про кримських татар. Або знає через якісь наративи, які спочатку були нав'язані Російською імперією, потім радянською владою. Ми хотіли, щоб українці знали автентичну історію кримських татар. Власне, я й прийшла на подкаст, щоб через призму власної історії розказати про це.

— У чому актуальність цієї теми для українців? 

— Це мало б бути актуально ще з початку незалежності України. Бо кримські татари — це корінний народ Криму, який сформувався на території півострова. В нас дуже багатий і цікавий етногенез. З 2014 року, здається, ця тема була актуальнішою. Не знаю, що сталось, але після 2016 року інтерес кудись зник. Зараз в мене дежавю. Бо виникло зацікавлення цією темою, часто говорять про деокупацію Криму. Ще одна мета цього подкасту — більше говорити про корінний народ, про Крим, щоб ця тема нікуди не зникла. 

— Які маловідомі теми ви вже порушували чи плануєте розкрити у майбутніх випусках? 

— П'ять епізодів в нас вже записано. Треба розуміти, що історію, культуру і мову народу, який існує тисячоліттями, неможливо втиснути у якісь рамки. Я думаю, що ми детальніше будемо розкривати теми про кримськотатарську мову, депортація, спільну історію. Моя подружка українка, а я кримська татарка, і власне, вона в мене питає, про те, як я жила, про мій побут. 

В Криму в мене був цікавий епізод. Я вступала в університет в Сімферополі, де мене запитали, чи знаю я кримськотатарську мову. Я знала її погано. Тоді вважалося, що лише люди з села можуть розмовляти кримськотатарською. Потім, коли я розказала цю історію своєму другу українцю, він мені сказав: "В мене те саме. Я до 2014 року говорив виключно російською мовою, адже це означало, що ти освічений, з якоїсь аристократичної сім'ї". Ми соромилися своєї ідентичності. 

Радію, що в мене потім було таке оточення, яке дозволило гордитися своїм походженням і знаннями кримськотатарської мови. Я дуже вдячна за це своїм батькам. Бо були моменти, коли я піддалася цьому впливу. 

— Чи плануєте ви випускати подкаст іншими мовами? 

— Ми про це не говорили, якщо чесно. До речі, кримські татари чудово розуміють українську мову. Якщо ми говоримо саме про кримських татар, вони й так слухають, і пишуть мені відгуки про подкаст. Його можна послухати на багатьох платформах. Зокрема, Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Megogo, NV подкасти. Запрошую вас послухати. Це дуже цікаво. 

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір