Про сенси та відзнаки дитячої трилогії "Хто зробить сніг": інтерв'ю з письменником та автором книги Тарасом Прохаськом

Тарас Прохасько. Фото: starylev.com.ua

Книжка "Хто зробить сніг" Мар'яни та Тараса Прохаськів увійшла в рейтинг найкращих творів для дітей та підлітків 2023 року за версією The New York Times. Раніше трилогія здобула чимало нагород. Зокрема, перемогла в конкурсах "Книга року BBC — 2013" та "ЛітАкцент року 2013". У 2014 році дитяче видання потрапило до світового каталогу The White Ravens. Про нову відзнаку, особливість трилогії та майбутні проєкти письменник Тарас Прохасько розповів у "Ранку Вдома".

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Вітаємо вас з міжнародним визнанням. Розкажіть нашим глядачам, про що трилогія "Хто зробить сніг"?

— Це книжка про дитинство, про сім'ю, про поступове розширення світогляду, яке відбувається еволюційно у малих дітей, а також про братерство, про страхи й про те, як їх можна долати. Принаймні, якщо не долати, то як зробити так, щоби вони не перешкоджали жити. Загалом це все про сім'ю кротиків, які живуть у лісі зі своїми батьками та іншими звірами, які населяють той ліс.

У книзі ви порушуєте глибоку тему про смерть. Здається, щоб говорити з дітьми про це, треба мати сміливість. Що вас підштовхнуло до розкриття цієї теми?

— Підштовхнув досвід спілкування з дітьми. Ми зауважили з Мар'яною давно, що наступає такий, незалежно від того, яким драматичним є досвід, коли відбувається криза. Коли дитина розуміє скінченність життя, свою в тому числі. Тоді виникає найглибше переживання, усвідомлення того, що є щось таке, як кінець, як смерть. Залежно від того, як дитині про це розказати, вона буде себе краще або гірше почувати надалі.

Що вас спонукало до написання дитячих книг?

— Якщо говорити з точки зору письменника для дорослих, то це був такий акт підготовки власної майбутньої читацької аудиторії. Також ми хотіли привчити дітей молодшого віку до читання прози. Які особливості цієї художньої розповіді? Які бувають речення? На що звертати увагу? Тобто це не просто інформативна чи захоплива книжка, ми вклали в неї ще один сенс — вміння сприймати літературу. Тобто ми хотіли не просто розказати щось, а ще й підготувати до сприйняття художньої літератури.

Ми зауважили, що саме пізнання світу, залежить від того, наскільки дитина знайома з таким поняттям, як текст та його сприйняття. Художній текст — це як їзда на лижах чи велосипеді. Це залежить не тільки від фізичних чи розумових здібностей, а й від вміння це сприймати.

Хто займався ілюстраціями?

— Ілюстрацію робила Мар'яна. Текст писали разом, а ілюстрації вона робила сама. Ці ілюстрації стали підготовкою до сприйняття графіки, живопису. Це було творення цілого, образного світу, цілісного та умовного у сенсі натуральності. Так само ми хотіли, щоб було зрозуміло, що картини, живопис, графіка, мистецтво загалом, це не є відображення того, що ми бачимо. Це є творення якогось особливого світу, який живе за своїми законами, і він є правдивим у тому сенсі. Це також був крок до того, щоб в дітей це і так, і розуміння образності.

Наскільки для вас, як автора, вагоме міжнародне визнання вашої творчості?

— Мені приємно, бо українська книжка, українська історія, українське образотворче мистецтво може бути універсальним. Її можуть сприймати не тільки в нас, а й у багатьох інших країнах. Трилогія перекладена в багатьох країнах, і надалі перекладається. Зокрема китайці та корейці видали її кілька років тому. Тобто не тільки в Європі, а й на інших континентах книжка викликає інтерес.

Чи плануєте ще писати для дітей? Можливо, ви зараз над чимось цікавим працюєте?

— Ні. То була наша домовленість про цю трилогію. До речі,  ще є четверта книжечка. Вона не входить у трилогію, це книга-картинка. Називається "Життя і сніг". Вона є дуже скороченим переказом першою частини "Хто зробить сніг". На тому кінець. Мар'яна ще працювала, як ілюстратор, з книжкою Софії Андрухович "Сузір'я Курки", яке також було дуже успішним та цікавим. Також вона зробила серію книжок взагалі без слів для дітей. Я наразі нічого не роблю для дітей і не збираюся, але ніколи не можна казати "ніколи".

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір