Новий закон про мобілізацію: експерти проаналізували потреби війська та імовірність демобілізації 

Форма ЗСУ. Фото: magnitik.ua

Країні потрібні воїни. Війна затягується, а люди — не метал. Потрібна ротація й планування, кажуть експерти. Новий закон про мобілізацію в Україні набуде чинності 18 травня. Про кадрову потребу ЗСУ, оновлення даних у ТЦК чи електронному кабінеті та імовірність демобілізації дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

Війна від Києва далеко. Гучно у столиці тільки під час ракетних обстрілів. Лінія фронту майже за 700 кілометрів. Чи означає це, що про війну в Києві не говорять? Аж ніяк. Серед топтем — мобілізація. Її порядок змінив парламент. Ще минулого року Верховна Рада підтримала зниження мобілізаційного віку до 25 років. Рішення підтримав Президент. Щоправда, не всі чоловіки стоять на обліку. Проблеми потрібно розв'язувати законодавчо. Насамперед місяці обговорення, робота в комітетах і більше тисячі поправок та закон про мобілізацію все ж голосують.

"Перша хвиля мобілізації повинна там бути понад 100 000. Протягом трьох місяців. Збройні сили України повинні принаймні розуміти ту чисельність, яку вони можуть залучити для мобілізації, для навчання і надалі застосування в Збройних силах України. Це може бути водії, електрики, там ремонтники й так далі", — повідомив народний депутат, член Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Олександр Федієнко.

Війську потрібні різні професії. Новий закон про мобілізацію набуде чинності 18 травня.

"Закон про призов означає, що українці не хочуть капітулювати. Українці будуть захищатися, що навряд чи буде дипломатичне врегулювання цієї війни. Просто тому, що, як ми чули від Путіна, він готовий до нової війни", — заявила керівниця Українського форуму в Chatham House Орися Луцевич.

Згідно з положеннями документа, військовозобов'язані повинні постійно носити з собою документи військового обліку. Впродовж дев'яти місяців обмежено придатні чоловіки мають повторно пройти військово-лікарську комісію, а тих, хто ухиляється від призову, обмежуватимуть у праві керування авто. Найперше, що треба зробити — стати на облік.

"Протягом 60 днів військовозобов'язані мають прийти в ТЦК і СП та оновити свої дані. Також пройти ВЛК, бо ЗСУ мають розуміти, які можливості є і до чого бути готовим. Зважаючи на те, що все-таки атаки ворога не припиняються", — каже речник Міноборони Дмитро Лазуткін.

В тексті закону прописана диджиталізація. Щоправда, цифрових повісток не буде. Лише електронний кабінет військовозобов'язаного.

"Кабінет працює вже давно, але він не був публічний. Тобто база "Оберіг", вона є, працює. Всі військовозобов'язані, які пройшли через ТЦК, вони вже є в цій базі. Звісно, кабінети автоматично запрацюють", — додає Олександр Федієнко.

Запрацює і мобілізація авто. Процедуру детально прописали в законопроєкті. Відтепер машини можуть вилучати на користь ЗСУ й у громадян. Хоча раніше забрати автівку могли тільки у юридичних осіб. Щоправда, є обмеження. Якщо у власника один транспортний засіб, то його чіпати не будуть.

"Прийняття цього закону означає, що Україна зіштовхнулася з реальністю, яка полягає в тому, що це війна на виснаження. Це війна за ресурси, які здатні підтримувати мобілізацію, підтримувати рішучість цього суспільства боротися й забезпечувати технологічну та військову модернізацію. Ми бачимо, що ця війна фактично розгортається на полі бою", — резюмувала Орися Луцевич.

Війна на виснаження триває. Воїни дійсно виснажені. Головний пункт закону про мобілізацію — демобілізація та її терміни з документом вилучили. На прохання головкома Сирського.

"Кабінет Міністрів найближчим часом подасть відповідний законопроєкт, де будуть передбачені різноманітні механізми. Це може бути той самий механізм, про який ми говорили 36 на 18. Коли той, хто прослужив вже понад 36 місяців, 18 з яких безпосередньо на лінії зіткнення, з урахуванням відповідно ресурсу, який буде підтягнутий після мобілізації, буде відведений або в тил, або демобілізований", — підсумував член Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Олександр Федієнко

Щоправда, терміни подання законопроєкту поки невідомі. Точну кількість кадрової потреби в лавах ЗСУ не озвучують. Адже це військова таємниця.

Читайте також:

Прямий ефір