Театральний Netflix підтримує військових в Україні: про роботу платформи Dramox говоримо з менеджеркою Іриною Яцюк

Ірина Яцюк. Скриншот: kanaldim.tv

У лютому 2022 року в Україні з'явився перший онлайн-театр з українськими й світовими постановками — чеська стримінгова платформа Dramox. Нині сервіс надає безплатний доступ до свого контенту українським військовим, волонтерам та парамедикам. Діють знижки для освітніх закладів. На платформі є вистави вітчизняних театрів, які вимушено покинули рідні міста, а також світові постановки. Як це працює, у "Ранку Вдома" розповіла менеджерка з маркетингу Dramox Ірина Яцюк. 

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Розкажіть, будь ласка, про платформу Dramox. Як вона працює?

— Dramox — це онлайн театр. Це схоже на Netflix.  За підписку ти отримуєш доступ до бібліотеки відео, де ти можеш проглядати вистави як українських, так і міжнародних театрів.

— Яка мета проєкту?

— У нас є кілька основних завдань, які ми поєднали між собою. Це популяризація театру й підтримка театру, а також надання альтернативи оффлайн театру. Оскільки багато людей зараз живе в діджитал світі, тож театр може стати чудовою альтернативою звичному походу в театр. Наприклад, як ми слухаємо музику удома через Spotify, а  також ходимо на концерти. Тобто це не є замінна. Це альтернатива та доповнення.

Специфіка театру полягає в тому, щоб люди приходили до театру, що навпаки, багато вистав не записуються на відео для того, щоб люди мали можливість прийти в театр, бо це абсолютно інша стихія. Цікаво, з якими українськими театрами ви співпрацюєте? Які вистави вже маєте на платформі?

— Так, звичайно, є вистави, які не записуються, або вистави, які мають на меті контактувати з глядачем.  Такі вистави ми не можемо транслювати на нашій платформі. Ми співпрацюємо з багатьма. Це понад 60 українських театрів. Ми співпрацюємо як з Національними театрами, операми, так і з альтернативними театрами та театрами, які нещодавно з'явилися або театрами з малими командами.

— Ми знаємо, що ви не обмежуєтеся тільки українськими театрами. Яка інтернаціональна частина проєкту?

— Проєкт народився в Чехії. Тобто наразі на платформі найбільша кількість вистав — це чеські та українські вистави. Окрім цього, у нас є вистави з понад 20 інших країн. Це Національний балет Англії, це Венеційський театр, це канадський фестиваль, присвячений Шекспіру.  Це теж хороша альтернатива дізнатися про театри інших країн. Подивитись легендарні вистави, наприклад, "Жізель" Національної опери Англії, не виходячи з дому.

Проєкт має благодійну складову. Хто має безплатний доступ до вашої платформи?

— Ми запустили платформу в Україні у 2022 році.  Це сталося за декілька тижнів до повномасштабного вторгнення. Після 24 лютого 2022 року ми ухвалили рішення надавати театрам 100% оплати за підписку. Тобто всі, хто дивився вистави українських театрів, їхні кошти з підписки надходили в театр. Коли почали з'являтися прем'єри в українських містах, саме в театрах, ми повернулися до системи 50 на 50. Вирішили надати можливість військовим, волонтерам, медикам, а також різним організаціям, які підтримують та допомагають українським військовим, отримати безплатний доступ. Тобто це може бути місячна підписка, або на три місяці. Окрім цього, ми надаємо 50% знижки для освітніх закладів, бо на нашій платформі дуже багато вистав, створених на основі творів української літератури, які входять до шкільної програми.

Як саме військові, волонтери, медики можуть скористатися цією можливістю?

— Система дуже проста. Єдине, що потрібно зробити, це сконтактувати з нами через електронну пошту або через соціальні мережі. Написати в довільному форматі, що ви зацікавлені цією можливістю. Можливо, в майбутньому ми створимо більш автоматизовану систему. Поки що ми працюємо в такому індивідуальному форматі. Зазначу, що активно розвивати платформу ми почали лише останній рік. Бо у 2022 році ми орієнтувалися на підтримку театрів та працівників театрів. В Чехії платформа існує з 2020 року. Вона з'явилася саме під час пандемії коронавірусу, адже театри не могли існувати у форматі, в якому вони існували століттями.

Які відгуки від користувачів ви отримуєте?

— Відгуки є, бо платформа може бути інструментом для навчання. Наприклад, дуже часто інформацію з платформи використовують студенти театральних вишів або школярі. Крім цього, в нас дуже багато українців, які залишають відгуки або позначають на своїх дописах в соцмережах. Йдеться про біженців з України. Вони дуже раді подивитися хоча б онлайн вистави улюблених театрів. Ми раді, тому що ми надаємо цю можливість, бо платформа існує в першу чергу для глядача та для театру.

Як відбувається запис вистави?

— Всі відео нам надає театр. Поки що ми працюємо там. Можливо, у майбутньому наші театри будуть створювати унікальні продукти й записуватимуть це самостійно. Саме в Україні, бо в Чехії вже є кілька відео, створених від Dramox. Театр має відеозапис. Може працювати одна камера під час вистави з глядачами або ж кіноверсія вистави. У нас є дуже чудові вистави від проєкту Театр 360 градусів. Цей проєкт також з'явився під час пандемії коронавірусу. Це професійна зйомка з додаванням 3D-ефектів. Це вистава Театру на Подолі. Ти, коли дивишся, то переживаєш зовсім інші емоції.  Бо це відео було створено спеціально для перегляду онлайн, але воно містить багато інших аспектів саме театру, яких не існує в кіно. Це інше мистецтво.  Є вистави, де ти можеш чути аплодисменти, сміх або інтеракцію глядачів з акторами. Тобто відео дуже різні. Зокрема, різної якості та різного формату. Це залежить наразі від театру.

— Чи є у вас на платформі вистави з театрів, які не можуть існувати повноцінно, оскільки розташовані в прифронтових містах? 

— Так, є. Багато театрів переїхали в інші міста і продовжують функціонувати від імені театру свого міста. Наприклад, театр Херсона або Харкова. В нас є вистави театрів Харкова, лялькового театру Дніпра, лялькового театру Харкова. Нещодавно у нас з'явилася вистава Херсонського театру. Ця вистава створена на основі п'єси "Погані дороги". Це моновистава "Позивний Горобчик" — про військову. В майбутньому у нас з'явиться вистава Херсонського театру. Ми сподіваємося отримувати більше продуктів, більше вистав від театрів Харкова, Херсона, Дніпра, Запоріжжя. Бо ми з радістю підтримуємо їх та їхні вистави.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Медіа-партнери
Прямий ефір