Як бізнесу підготуватися до працевлаштування ветеранів: інтерв'ю з керівницею проєкту "Назустріч" від Work.ua Анастасією Розлуцькою

Анастасія Розлуцька. Скриншот: kanaldim.tv

За прогнозами урядовців, після завершення війни, в Україні залишиться до п'яти мільйонів ветеранів. Це означає, що бізнесу вже зараз треба вчитися налаштовувати політику щодо їхнього працевлаштування. Допомогти із цим вирішили у компанії Work.ua. Про проєкт для ветеранів "Назустріч" від Work.ua у "Ранку Вдома" розповіла його керівниця Анастасія Розлуцька. 

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський. 

— У чому полягають особливості працевлаштування ветеранів? 

— Це дуже об'ємне питання. Воно є складовою загалом ветеранської політики, про яку так багато сьогодні говорять і в політичному, і громадському середовищі. Коли ми говоримо про ветеранську політику, то часто маємо на увазі старі практики, які на сьогодні не є ефективними. Однією зі складових ланок ветеранської політики є працевлаштування ветеранів. Це історія про національну безпеку.

Ветерани — це люди з бойовим досвідом. В разі чергових атак ворога ці люди повертаються на фронт. Тому їхня адаптація та працевлаштування є надзвичайно важливим. Ми у Work.ua вирішили також долучитися до цього процесу. На сьогодні уже на сайті нашої компанії можна знайти відкриті для ветеранів вакансії. Ми розробили чек-лист, опитування для компаній, щоб перевірити на скільки вони готові працевлаштовувати ветеранів. 

— Що це за опитування? 

— Це можливість моніторити ситуацію нам, а самим компаніям перевірити себе. Чек-лист має таку особливість, що в самому запитанні є відповідь. Компанія читає запитання і розуміє, чи є в них така опція, чи немає. Ми аналізуємо ці дані, будемо розробляти інформаційні та навчальні матеріали. Це також й питання дискусії. Сьогодні ми з вами обговорюємо цю проблему, а значить цей чек-лист дає нам розуміння, що нам треба покращити у питанні працевлаштування ветеранів.

Зокрема, що компанії треба знати про ветеранів, як підготуватися та створити гідні умови для роботи ветерану. Бо коли ми готували цей чек-лист, ми виходили з принципу того, що не тільки ветеран має адаптуватися після повернення, а й суспільство має бути підготовленим. Ми повинні створити умови, щоб ветерану було комфортно. Треба створити середовище, яке, може вислухати та прийняти. 

— Скільки запитань є у чек-листі? 

— Нині в чек-листі ми маємо 43 запитання. Їх було набагато більше. Вони діляться на блоки. Є блок "Насамперед", який досліджує, наскільки є розуміння в компанії — серед керівництва та персоналу. Наступний блок це "Пошук і найм". Це питання про те, чи підготовлені рекрутери. Чи вміють вони комунікувати з кандидатами ветеранами.

Наступний блок це "Безбар'єрність". Це один з найбільших блоків. Йдеться про доступ до робочого місця. Адже ми будемо мати ветеранів з інвалідністю. Наступний блок це "Адаптація та психологічна підтримка". Це підготовка самої команди до роботи з ветеранами. Команда має знати, як спілкуватися з військовими та яке середовище необхідно створити. Тобто не тільки найняти одного ветерана, бо так треба. Це має бути середовище, де вони можуть спілкуватися. Йдеться про підтримку і ветерана, і колективу, в якому він працюватиме.

Ще один блок — це "Корпоративна соціальна відповідальність". Які є корпоративні практики в компанії, як вона підтримує і як навчає, наскільки є розуміння, які фінансові спроможності. Цей обсяг інформації міститься в цьому одному чек- листі. На сьогодні ми вже маємо перший показник — 50% готовності загалом серед тих 500 компаній, які відповіли на питання у чек-листі. 

— З чим найбільше проблем? 

— Є проблеми з безбар'єрністю. Поки що немає адаптивних програм, навчання рекрутерів та персоналу. Цього ще поки що немає. Це те, що найбільше просідає. Згідно з соціологічними дослідженнями бачимо, що у компаній є розуміння щодо потреби працевлаштування ветеранів. Втім є чималий відсоток тих, хто немає такого розуміння.

— Вони, мабуть, не хочуть розуміти цього? 

— У них немає виходу. Ми сьогодні говоримо про величезну цифру — 5 мільйонів. Це ветерани та їхні родини. Якщо говорити про ветеранів, то там цифра у нас близько двох мільйонів. Вона корегується. Я не знаю, як велися прорахунки, але це те, що ми можемо взяти з офіційних джерел. Сьогодні вже на ринку праці є проблема — кадровий голод. За кваліфікованого працівника триває боротьба.

Військовослужбовці, які потім стануть ветеранами, це є ті кваліфіковані кадри, які були на нашому ринку. Вони перекваліфікувалися на військових, адже активно триває військовий рекрутинг. Це історія про підвищення ефективності армії. Кожна людина може вибирати, де і ким їй служити. Потім ці люди стають ветеранами й потребують навчання на новому місці роботи. 

— Чи передбачене навчання та підвищення кваліфікації самих ветеранів, яких хочуть працевлаштувати? 

— Чек-лист передбачає запитання на тему "освітній процес для ветерана". Тобто поновлення його навичок в цивільній професії. Коли проводиться опитування, то самі ветерани дуже часто про це кажуть. Не треба забувати, що на війні вони здобувають нові навички. Це швидкість прийняття рішення, стресостійкість, робота на різній техніці. Наші ветерани дуже вмотивовані.

— Як компанія може отримати цей чек-лист? 

— Ми максимально намагаємося всюди про нього говорити. Він є у вільному доступі на сайті Work.ua. Його можуть прийти не тільки компанії, які зареєстровані на нашому сайті, а й будь-хто. Ми переслідуємо дві мети — вивчити проблему та почати дискусії на тему працевлаштування ветеранів. Загалом ми пропрацювали цей чек-лист з ветеранськими організаціями, з бізнесом, з громадським середовищем, гадаю, що вдалося зачепити усі проблемні моменти, що стосуються ветеранської політики у сфері працевлаштування. 

Читайте також: Як спілкуватися з людьми, які отримали поранення на війні — поради психолога Антона Семенова

Прямий ефір