За допомогою ШІ українці проводять екскурсії 50 мовами у 32 країнах світу: про туристичний додаток Flat Planet говоримо з Іваном Михайленком та Владою Литовченко

Влада Литовченко. Скриншот: kanaldim.tv

Flat Planet — це туристичний застосунок, який може замінити гідів. Додаток містить екскурсії, доступні по всьому світу та перекладені 50 мовами. Застосунок запускатиметься завдяки прив’язці до геокоординат користувача. Його творці пропонують побувати на екскурсії не лише у містах, але й в музеях та галереях, розповів у "Ранку Вдома" голова відділу маркетингу Flat Planet Іван Михайленко. Про співпрацю з ініціативою та переваги віртуальних екскурсій розповіла директорка Вишгородського історико-культурного заповідника Влада Литовчинко.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Flat Planet — це проєкт про віртуальні екскурсії. В чому полягає їх сенс, чим вони цікаві та унікальні? 

Литовченко: Мені здається, у зв'язку з соціальними, економічними викликами, з ковідом та повномасштабною війною, віртуальні екскурсії стають популярними та мають певні переваги. Зокрема, це універсальність. Тобто будь-яка людина, де б вона не знаходячись, може опинитися в місці, яке їй цікаве. Також перевагою таких екскурсій є інформативність та інтерактивність. Завдяки технологіям VR ти можеш перенестися у часі та більше дізнатися про ту чи іншу подію, бути учасником цих подій.

Також це має певну економічну вигоду. Тобто завдяки таким екскурсіям людина економить гроші на квитках та готелі, наприклад. Також це інклюзивність. Люди з певними фізичними вадами можуть побувати де завгодно.

За віртуальністю майбутнє. Це перспектива, яка дає можливості розвитку сфери культури. Взагалі, це один з методів і механізмів збереження як історичного, археологічного, мистецького надбання, культурної спадщини. Для людей, це можливість більше розвинути світогляд, поглибити знання з певної теми.

Втім у цьому є й певні недоліки. Це, мабуть, брак емоцій. Все-таки наш мозок може добре відрізнити, що це штучні умови.

— Іване, розкажіть, будь ласка, як працює застосунок Flat Planet? У чому полягають його інноваційні особливості?

Михайленко: По-перше, ми почали працювати над проєктом під час пандемії коронавірусу. Тоді ми переконалися у тому, що в часи певних обмежень у людини нікуди не зникає бажання отримувати емоції від подорожей. Людина така само прагне пізнавати нове. Тож наш проєкт за задумом був компаньйоном у подорожах.

Flat Planet — це ваш друг або подруга, який знає все найцікавіше. Ми вважаємо наш застосунок головним конкурентом кінотеатрів. Наша ціль — розважати людину, зробити так, щоб їй було цікаво провести час на вулиці, а не в приміщенні.

Щодо інноваційності, то ми працюємо на основі штучного інтелекту. Почали з цим працювати, коли що це не було мейнстримом. Це дозволяє нам у рази пришвидшити темп отримання контенту, можливість перекласти його різними мовами.

Нині ми прагнемо проводити наші екскурсії музеями, галереями та містами, понад 50 мовами. Такого ще ніхто не робив. Плюс у нас є власна команда авторів, редакторів, тобто весь контент, який ми генеруємо за допомогою штучного інтелекту, проходить модерацію, редагується. Таким чином ми впевнені в тому, що ті дані, які ми розповідаємо, вони правдиві.

Ми все ще знаходимось на етапі бета-тестування, тому, якщо є бажання, то можете безплатно звантажити застосунок. Для українців там все безплатно. Можна вже погуляти містами, деякими музеями. Локацій стане більше, згодом.

До речі, які міста вже охоплені проєктом? За якими критеріями їх обирали?

Михайленко: Наразі в нас є 32 країни, 53 міста та понад 150 турів. Обирали ми їх за принципом популярності. Наша мета — це охопити більш менш великі міста. Щодо України, то ми хочемо спочатку показати обласні центри для того, щоб охочі могли більше дізнаватися про нашу країну. Українці також зможуть погуляти там, де ніколи не були. Звідси виникла ідея про культурний обмін з музеями та галереями.

Владо, чому Вишгородський історико-культурний заповідник вирішив долучитися до цієї ініціативи?

Литовченко: Ми активно підтримали всі інноваційні проєкти. В нашому кейсі є й віртуальні музеї, і маркування пам'ятних місць інформаційними двомовними табличками з QR-кодами. Це ми зробили до війни.

Зараз особливу увагу ми приділяємо темі створення віртуальних екскурсій. Ми дуже активно зреагували нашою командою. Буквально за три дні ми вже мали тестову версію. Тобто працювати з людьми, які так динамічно реагують на процеси — це суцільне задоволення. Я вірю в проєкт Flat Planet. Цей додаток стане потрібним.

Окрім того, ті можливості, які дають засновники туристичного додатка Flat Planet, дозволяють музею заробляти на цих екскурсіях.

— Що можна побачити у віртуальній екскурсії у Вишгороді?

Литовченко: Вишгород — це особливе місце, де знаходилась резиденція княгині Ольги. В письмових джерелах це місце згадується в 946 році. Часто нас питають де знаходилася резиденція княгині Ольги. Це місце не збереглося, але завдяки Flat Planet людина може побувати там, побачити резиденцію.

Крім того, Вишгород — це місце поховання перших православних страстотерпців Бориса і Гліба, які є символами цього міста, зображеними на гербі. Це місце, де закінчив своє земне життя Ярослав Мудрий, де ходила Анна Ярославна, звідки у 1155 році Андрій Боголюбський викрав ікону Вишгородської Володимирської Божої Матері. Це головна православна святиня сьогодні.

Вишгород — це місце, де розвивалася промисловість у Київській Русі. Металургійні виробництва, скляні виробництва, перші прототипи ювелірних майстерень. Ключове — це гончарство. Тому що Вишгород мав великі поклади глини. Тут були гончарні печі — горни. Звідси, через Дніпро гончарні вироби доставляли на Поділ плотами. Звісно, Вишгород славиться й бортництвом. Це мед та віск.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір