Після звільнення з полону вони виконали обіцянку, дану на "Азовсталі": історія трьох захисників Маріуполя

Вони дали обіцянку в пеклі Маріуполя — і дотримали її через чотири роки. Сергій провів рік у російському полоні, Андрій — майже чотири. Назарій після жорстоких тортур повернувся додому через 3,5 роки — у кріслі колісному. Троє побратимів знали один одного лише за позивними і роками не могли знайти жодної інформації.

Вперше після "Азовсталі" вони зустрілися у студії проєкту "Я не забуду" — щоб виконати те, що обіцяли у найважчий момент свого життя.

Ведуча — Ірина Хоменко.

Сергій

Сергій Барабашенко родом із Мелітополя, що в Запорізькій області. Спочатку працював у поліції, а у 2003 році перейшов на військову службу в ЗСУ.

"Мені якось сказали: є військова частина, йди туди, там і зарплата більша. Спочатку я пішов туди як водій, так і залишився, і досі служу", — розповів він.

Коли у 2014 році почалося російське вторгнення, Сергій неодноразово виїжджав на ротацію на Донбас, де виконував бойові завдання в межах Антитерористичної операції (АТО/ООС).

Сергій із дружиною та донькою

Початок уже повномасштабної війни Сергій зустрів під Маріуполем.

"Я був під Маріуполем, у селі Нікольське. Там стояла ППО. Я вийшов на вулицю і побачив, як ракети влучили в цю ППО. Забігаю, побратимам кажу — почалося", — згадує військовий.

Потім надійшов наказ передислокуватися в сам Маріуполь. Спочатку тримали оборону в районі торгового комплексу "ПортCity", в районі Старокримського кладовища. Ворог почав поступово витісняти захисників з їхніх позицій. Був ризик потрапити в оточення. Групі дали наказ: хто може — залишається в місті, хто не хоче — може виходити.

"У нас четверо — у тому числі я — вирішили залишитися до кінця в Маріуполі. Ми переодяглися в цивільний одяг і пішли містом шукати своїх, щоб до них приєднатися. Добу блукали і вийшли на полк "Азов". Нас спочатку допитали, хто ми такі. Потім долучили до групи, старшим у якій був Назарій, і ми почали виконувати завдання. Згодом у Маріуполі ми познайомилися з Андрієм, і він теж приєднався до нашої групи", — розповів Сергій.

У Маріуполі Сергій отримав кілька поранень — кульове біля шиї, роздроблене ребро, перелом руки. Допомогу надавали як побратими, так і медики на "Азовсталі" — на той час металургійний комплекс став основною базою для захисників Маріуполя.

У травні 2022 року військове керівництво віддало наказ захисникам, які перебували на "Азовсталі", здатися в полон. Мовляв, російська сторона обіцяла міжнародним партнерам через кілька місяців усіх їх звільнити. У період з 16 по 21 травня з "Азовсталі" вийшло понад 2,5 тисячі бійців (включно з "азовцями", Нацгвардією, ЗСУ, прикордонниками та поліцією).

У почесний полон вийшла й група Назарія. Тоді друзі пообіцяли один одному, що як тільки звільняться, то обов'язково зустрінуться.

Спочатку військових з "Азовсталі" перевезли до селища Оленівка Донецької області, де росіяни влаштували колонію для українських військовополонених. Тут Сергій бачив лише Назарія, якого тримали в сусідньому бараці. Андрія він не знаходив.

"Назарія бачив мигцем — його і його собаку, він з нею був нерозлучний і з нею вийшов у полон. Але ми намагалися не спілкуватися, щоб орки не зрозуміли, що ми знайомі, і щоб тим самим один одного не видати. Так було безпечніше", — пояснив захисник.

Після Оленівки він більше не бачив Назарія, оскільки Сергія перевезли до окупованого Луганська, у колонію № 20.

Загалом Сергій пробув у полоні рік, його звільнили в межах обміну 7 березня 2023 року.

За період полону чоловік втратив 53 кг — раніше він важив 125 кг, а після полону залишилося 72. Через відсутність якісної медичної допомоги Сергій ледь не втратив поранену руку.

"Коли ми були в Оленівці, прийшов їхній лікар, почав тикати голкою — перевіряв, чи справді я поранений. У бараці серед нас був наш лікар, теж полонений, він чим міг, допомагав. Згодом рука почала засихати, я потроху сам її розробляв, а то б втратив руку", — розповів він.

Сергій

З полону Сергія зустрічали дружина і дочка. Його дружина теж була військовослужбовицею. На початку війни вона брала участь у боях за Мелітополь, а під час наступу окупантів українських захисників вивели до Запорізької області. І вийшло так, що їхня 17-річна дочка залишилася в окупованому Мелітополі, сама. Проте, перебуваючи на окупованій території, дівчина змогла онлайн скласти зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) і вступити до українського вишу.

"Потім моя дружина разом із дружиною свого брата (він теж був у полоні) все-таки змогли потрапити до Мелітополя. І за півтора місяця до мого звільнення з полону їм усім разом із дочкою вдалося виїхати з окупованої території. Їхали через Крим, їм просто пощастило, що на митниці росіяни не знали, що дружина була військовослужбовцем. Правда, вони знали, що їхні чоловіки в полоні. Запитують: "Навіщо ви в Україну їдете?" Вони відповіли: "Дітей на лікування веземо". Ось і все. Пощастило", — розповів Сергій.

Сергій з дружиною та дочкою

Коли Сергій вийшов з полону, то намагався самостійно знайти Назарія та Андрія. Але на той момент він знав хлопців лише за іменами та позивними, довго шукав їх в інтернеті, не знайшов і зробив висновок, що вони ще в полоні.

Тиждень тому Сергій несподівано отримав звістку від Назарія.

"Я побачив його фото в соцмережі. Побачив Назарія в кріслі колісному, дуже здивувався, але не наважився запитати, що з ним сталося. Він знайшов мій номер і зателефонував. Для мене це був такий приємний шок. Від нього я дізнався, що Андрій теж був звільнений з полону, але трохи раніше. Я так зрадів, що хлопці вийшли живими, це не передати словами", — сказав він.

Тепер Сергій мріє зустрітися зі своїми побратимами.

Сергій

Андрій

Востаннє Сергій бачив Андрія Варварчина ще на позиціях у Маріуполі. І через чотири роки вони знову змогли зустрітися — у студії проєкту "Я не забуду".

Сергій та Андрій

У 2019 році Андрію Варварчину запропонували посаду старшого кухаря військової частини. Хлопця виховувала одна мама, йому дуже хотілося допомогти їй фінансово, тому він прийняв пропозицію, підписав контракт і так розпочалася його військова служба.

Згодом з посади старшого кухаря Андрій перейшов на більш бойову позицію — стрілець-кухар. Це під час АТО/ООС дозволяло йому виїжджати в сектор бойових дій на Донецькому напрямку фронту.

На початку повномасштабного вторгнення їхня рота охороняла Маріупольський аеропорт.

"Я був кухарем, готував для особового складу. І поки хлопці сиділи в окопах, готувалися до удару у відповідь, якщо зайдуть російські війська, я їм подавав гарячий чай, їжу, годував. Коли потрібно — і кулемет тягав", — розповів Андрій.

А потім була масштабна оборона Маріуполя.

"Маріуполь — це було важко. Морально важко, фізично важко. Але ми всі намагалися підтримувати один одного. Сергій нам дуже багато порад давав, бо він був старший за нас, досвідченіший", — зазначив захисник.

Андрій

Вихід у почесний полон з "Азовсталі" тривав кілька днів. Андрій вийшов 20 травня 2022 року. Загалом він пробув у полоні 3 роки і 9 місяців. Однак він не хоче згадувати, розповідати про цей період, щоб знову не зануритися в ті відчуття.

Про те, що він йде на обмін, Андрій, як і всі полонені, дізнався несподівано.

"Підійшли співробітники ФСВП (Федеральна служба виконання покарань, рос. ФСИН, — ред.). Спочатку запитали, чи не хочу я залишитися в Росії і підписати контракт з їхньою армією. Я відразу відмовився. Вони пропонували це багато разів. Але це був останній раз, оскільки через кілька годин принесли папірець, типу "згоди" на те, що я відмовляюся брати участь у військових діях проти Російської Федерації. І через добу нас перевели в підготовчу кімнату, переодягли й відправили на обмін", — згадує він.

До своїх на той момент 26 років Андрій спілкувався російською мовою. Але як тільки він сів в автобус під час обміну — миттєво перейшов на українську.

"Це сталося відразу якось. Я був настільки радий поверненню в Україну, емоції переповнювали. Це було до сліз", — поділився він.

Андрій під час обміну

Після обміну колишніх полонених перевезли до реабілітаційного центру. Сюди до Андрія приїхали мама та дружина.

Андрій

Назарій

А потім відбулася довгоочікувана зустріч із третім побратимом — Назарієм Красовським.

Назарій Красовський родом із Києва. У 2017 році закінчив медичний університет і став ветеринарним лікарем. У 2018-му отримав ще одну вищу освіту — кінолога.

Назарій хотів захищати Україну ще під час російського вторгнення у 2014 році, але тоді його зупинив батько.

"Батько сказав: зараз я піду, а ти доучись, закінчи університет, потім вже зможеш піти з якимись знаннями. Батько зазначив, що зараз там потрібні люди, але потрібні більш підготовлені люди", — згадує він.

Назарій став кінологом. У нього була собака Спарта, яку він навчав захопленню, пошуковим роботам, відбору, тактичному пересуванню.

"Моя Спарта багато чого вміла, з нею можна було робити багато чого — від охорони громадського порядку до контрольно-пропускних пунктів", — зазначив він.

Ще у 2020 році Назарій разом зі Спартою приєднався до "Азова".

Назарій зі Спартою
Назарій зі Спартою

Повномасштабне вторгнення Назарій зустрів під Маріуполем і відразу приєднався до оборони міста. На базі "Азова" він зібрав і очолив групу у складі близько 15 осіб, серед яких були Сергій та Андрій.

"На жаль, не всіх ще вдалося звільнити з полону. Деякі повернулися і зараз беруть активну участь у бойових діях. На жаль, ще деякі з наших перебувають у полоні", — сказав він.

Назарій

Після потрапляння в полон з "Азовсталі" Назарія деякий час тримали в Оленівській колонії, потім перевезли до російського Таганрогу.

"Там нас вбивали. Після прибуття за перший час було вбито дев'ятьох людей, майже відразу. У них є така процедура, як "прийомка". Вони вишиковують своїх людей у коридорі по боках, і ти повинен пробігти через весь цей коридор, а вони всі тебе б'ють. Але пробігти нереально, бо ти ледве повзеш. Я повз уже по крові, бо я був не першим, хто "біг" цим коридором. З мене половину речей уже здерли, бо вони інструменти, якими перевіряють камери, застосовували до нашого тіла. Це не тільки кийки", — поділився захисник.

Потім почалися допити. Назарія допитували після хлопця, з яким він сидів в одній камері. Вони не перетиналися на позиціях у Маріуполі, але той хлопець знав про Назарія. Тому, як тільки вони опинилися в одній камері, Назарій попередив, що для безпеки на допитах потрібно робити вигляд, ніби вони один з одним не знайомі.

"Я думав, що цього попередження достатньо. Але цей хлопець почав співпрацювати з федералами. І одного разу його викликали на допит, а після нього відразу викликали мене. І потім — у мене цілий місяць тортур. Імітація утоплення, відкритий вогонь, голки, ручки, "стілець", задушення, зв'язували й підвішували. Я виходив з цих допитів із чорною спиною. На жаль, по спині дісталося найбільше", — розповів колишній військовополонений.

Через місяць на черговому допиті кати щосили вдарили Назарія по спині якимось предметом, він одразу впав і зрозумів, що підвестися вже не може.

"Я падаю обличчям на підлогу. Він кричить на мене: "Чого розлягуєшся?" А я намагаюся підвестися, але не можу. Я злякався. І почав у відповідь теж кричати, що не можу встати. Мені вже було байдуже, хто поруч зі мною, хто він, що він. Я просто на нього кричав. Мені здається, вони теж трохи злякалися. Ну, і я поповз до камери. Тоді ще руки трохи працювали. Але потім ще й з правою рукою виникла проблема", — продовжив він.

У Назарія відмовили ноги. На деякий час хлопця дали спокій, але ще пару разів водили на допити й погрожували.

Справлятися з побутовими справами в камері йому допомагали побратими, які були поруч.

"Я не один сидів потім у камері, мене перевели до камери, де сиділи наші "азовці" — старі та молоді хлопці. Вони все робили за мене. Я спочатку не знав, на який бік навіть лягти. Вночі не спав, бо навіть не міг лежати. Вони садили мене в туалет, вони мені допомагали митися, вони мені носили їжу, вони у всьому допомагали", — розповів захисник.

У полоні Назарій писав вірші, складав пісні. І записував усе це на милі. Якось у камеру наглядач кинув ручку та якісь документи, які Назарій мав підписати. Як виявилося, це було за два дні до його обміну.

"А у нас же там не було ні аркушів паперу, ні ручок. Він це все кинув, закрив вікно і сказав, що повернеться через три хвилини. Я беру цю ручку, хлопці відірвали мені туалетний папір, і я швидко переписав на нього зі свого мила вірші, пісні, бо пам'яті нуль. А також там було найголовніше — мої проєкти на цивільне життя, це бізнес-проекти та громадські проекти. На жаль, я не встиг переписати все, бо наглядач уже повертався", — згадує він.

Наступного дня Назарію в камеру кинули одяг, сказали переодягатися. А потім його відвезли на обмін. Це був уже серпень 2025 року. Захисник пробув у російському полоні понад 3,5 роки.

Назарій під час повенення з полону

Після повернення Назарій пройшов тривалий курс лікування та реабілітації. Однак поки що він ще не може ходити.

"Неофіційно лікарі кажуть, що шанси є. Але ніхто нічого не обіцяє. У мене пошкодження спинного мозку, і там складно говорити про перспективи. Моє завдання — працювати головою, відновлювати нейронні зв'язки. Наскільки вони відновляться — невідомо", — пояснив захисник.

Наприкінці зустрічі Назарій виконав пісню "Птаха", яку написав у полоні.

Назарій

Попередні випуски проєкту "Я не забуду":

Медіа-партнери
Прямий ефір