Перша в Україні екстрена допомога тваринам: про евакуацію, реабілітацію диких тварин та звернення бійців ЗСУ розповіла представниця Help animals of Ukraine

Марина Сухова. Скриншот: kanaldim.tv.

Благодійна організація Help animals of Ukraine працює у Києві та області з літа 2023 року. За цей час волонтерам вдалося врятувати 800 тварин, в тому числі й диких. Часто про потребу врятувати чи вилікувати тварин благодійникам повідомляють українські військові. Як українці можуть викликати таку "швидку" та чим можна допомогти організації, у "Ранку Вдома" розповіла голова департаменту захисту тварин організації Help animals of Ukraine Марина Сухова.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костянтин Октябрський.

— Розкажіть, як з'явилася служба порятунку тварин?

— Засновники організації Help animals of Ukraine після початку повномасштабного вторгнення приїхали в Україну, щоб подивитися, чим можуть допомогти. Вони побачили дуже багато безпритульних тварин, на автозаправках та й взагалі на вулицях. Вони зрозуміли, що потрібно допомагати тваринам, адже вони беззахисні. Так з'явилася ідея створити благодійну організацію, щоб допомагати тваринам України. Один засновник з Ізраїлю, а інший — зі Сполучених Штатів Америки.

— Як ви дізнаєтесь про цих тварин?

— У нас є гаряча лінія 303. Оператори приймають всі дзвінки. Звертатися можна з будь-яких питань, що стосуються тварин. Чи то евакуація, чи транспортування.  З питань допомоги диким тваринам теж звертаються. Ми надаємо юридичну допомогу коли зафіксований випадок жорстокого поводження з тваринами.

— Звідки вам доводилося евакуювати тварин?

— Так, доводилось евакуювати тварин зі східних і південних областей. Це ті райони, де тривають активні бойові дії. Наші команди евакуації дійсно ризикують своїм життям та вивозять тварин з-під обстрілів. До нас звертаються військові дуже часто, які там безпосередньо знаходяться й просять допомогти з евакуацією.

—  Що відбувається з тваринами після евакуації?

— Дивлячись яка тварина. Якщо це кіт або собака, то ми намагаємося співпрацювати з притулками для тварин. Якщо потрібне лікування, то ми лікуємо. Далі передаємо їх в притулки, які влаштовують тварин в сім'ю. До нас зверталися військовослужбовці, які підбирали тварин на передовій. Під час передислокації цю тварину хотіли передати родинам. Ми забираємо цих тварин, лікуємо у разі необхідності, та передаємо сім'ям військових. Таких історій багато. Щодо евакуації диких тварин, то ми співпрацюємо з Центром реабілітації диких тварин Наталі Попової. Він знаходиться в Київській області, в Бориспільському районі. Ми туди доставляємо диких тварин. Там з ними працюють реабілітологи. Деяких тварин потім випускають в природне середовище, деяким знаходять притулки за кордоном.

— Яких диких тварин вам довелося рятувати?

— Для нашого регіону це, мабуть, леви й тигри, рисі, ведмеді. Їх набагато складніше евакуювати. У нас є спеціалізовані автомобілі, обладнані для транспортування, для перевезення як диких тварин, наприклад, великих коштів чи ведмедів, так і дрібних тварин. Такими тваринами опікуються фахівці, адже до лева чи тигра треба спеціальний підхід. Після передачі їх до притулків, починається лікування чи реабілітація. Потім їм підшукують притулки або зоопарки за кордоном. Дикій тварині потрібен простір. Умови утримання повинні бути максимально наближеними до природних, а це не один гектар землі.

— Скільки закордонних зоопарків прийняли наших тварин?

— Близько 10 різних зоопарків та екопарків приймають наших тварин. Є й притулки для тварин за кордоном. Ми дивимося на умови утримання та на відгуки. Нам важливо, щоб далі тварина доживала свій вік в належних умовах.

— Де ви зараз базуєтеся? Чи плануєте розширюватися?

— Зараз ми в Києві знаходимося. Звісно, плануємо розширювати географію. В нас в планах розташувати автомобілі швидкої ветеринарної допомоги по всій Україні.

— Скільки ви вже врятували тварин? 

— Це близько 800 врятованих тварин. Ми працюємо з літа 2023 року. Звісно, ми слідкуємо за їхньою подальшою долею. Тримаємо зв'язок з людьми та організаціями, які опікуються врятованими тваринами.

— Скільки часу триває процес евакуації?

— Залежності від того, наскільки швидко потрібна евакуація. Зазвичай це доба, але якщо потрібно максимально швидко, то буквально за годину команда евакуації виїжджає. У нас був цікавий виклик. Звернувся боєць з проханням допомогти побратиму. Як виявилося, побратимам була собака. Уламок від снаряда потрапив собаці в середнє вухо. У пса була порушена координація рухів. Наша команда терміново виїхала на місце та відвезла чотирилапого в київську клініку. Ми полікували собаку. Гроші на це донатять не лише українці. Без них ми б не змогли існувати. Тож, ми вилікували тваринку й передали мамі бійця. Зараз собака чекає бійця вдома.

— До речі, як можна долучитися до вашої справи? 

— Як у нас є сайт та соцмережі. Там є реквізити. Нам потрібні гроші на лікування тварин, на евакуацію. Ми будемо дуже вдячні за допомогу. Багато дзвінків надходить на нашу гарячу лінію за номером 303. Ми намагаємося всім допомогти, максимально на це потрібні ресурси. Було б дуже добре, якби люди ще долучалися до нашого порятунку.

Також цікаві гості "Ранку Вдома": 

Медіа-партнери
Прямий ефір