Вчитися та відпочивати військовим допомагає "Бібліотека для героїв": інтерв'ю зі співзасновником Yakaboo Юрієм Кривошеєю

Юрій Кривошея. Скриншот: kanaldim.tv

Застосунок "Бібліотека для героїв" від Yakaboo стає дедалі популярнішим серед українських захисників та захисниць. Книга в електронному форматі дозволяє військовим відпочивати та вчитися. Захисники мають різні запити, хочуть читати українською, вивчати іноземні мови та історію, розповів у "Ранку Вдома" співзасновник національної книжкової платформи Yakaboo Юрій Кривошея.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя октябрський. 

— Розкажіть про проєкт "Бібліотека для героїв". Як він трансформувався в велику електронну бібліотеку? 

— Для нас це навіть більше ніж проєкт. Це частина нашого ДНК. Все почалося у 2014 році, коли ми почали відповідати на запити наших військових щодо книжок. Спочатку це було дуже епізодично. Ми відповідально наповнювали бібліотеки різних військових частин, до вторгнення ми навіть бували у Маріуполі. Запити були різні. Це історія про різнобічний розвиток наших військових. Після повномасштабного вторгнення ми почали масштабувати нашу роботу. Особливо, соціально відповідальні проєкти.

Враховуючи той факт, що є багато запитів з передової, а фізично передати туди книги не можливо, довелося адаптуватися. Відповідно, ми допрацювали наш застосунок де розробили поличку "Бібліотека для героїв". Таким чином наші захисники та захисниці мають безплатний доступ до книжок. Це можливість дуже швидко перезавантажитися, навчатися, розвиватися. Водночас ми продовжуємо наповнювати паперовими примірниками інші бібліотеки, фондами яких користуються військові. 

— Які запити у наших військових? 

— Різні. Деякі військові частини чи спецпідрозділи проводять підготовку різного штибу. Тобто військовим треба різна література. Ми бачимо багатогранність та дерусифікований підхід. Книга є дуже дієвим інструментом для того, щоб боротися з депресією. Тобто читання для військових — це елемент психологічної реабілітації. 

Також передаємо книги у шпиталі, де відновлюються наші захисники. Це командна робота. Ми дякуємо їм. Це маленька частина того, що ми всі маємо робити задля нашої перемоги. 

— Чого прагнуть військові, які перебувають на передовій? Які в них книжкові запити? 

— Присутня мультижанровість. Хочуть читати українською. Це й бізнесові історії, нон-фікшн, вивчення мов. Також це філософія, культура, історія. Між іншим, дуже багато людей, які зараз перебувають на фронті, мають потужний запит на історичну літературу, аби глибинно розуміти сучасні процеси. Спілкуючись з командирами ми дізнаємося про потреби у військовій літературі. Зокрема, все, що стосується ведення бойових дій, стандартизації НАТО. Існує запит на діловодство. Якщо глянути на різноманітність жанрів в додатку, то там можна побачити навіть запит на книги про виховання дітей. 

— Як отримати доступ до "Бібліотеки героїв"? Чи існують обмеження? 

— Ми надаємо військовим безплатний доступ. Використовуємо репутаційні канали. Зокрема, співпрацюємо з "Культурним десантом". Через них ми вже передали 10 000 промо кодів. Напряму ми співпрацюємо з різними підрозділами: від "Азову" до морської піхоти. Ми тут відповідаємо на різні запити. Якомусь підрозділу треба 200 промокодів, якомусь — 1000. 

— Розкажіть про інші соціальні проєкти Yakaboo. 

— Ми не можемо ігнорувати запити в інших напрямах. Ми співпрацюємо з ЮНІСЕФ. Зокрема, створили дитячу бібліотеку на центральному вокзалі у Києві. Також ми давно співпрацюємо з організацією "Балада", котра опікується психологічною реабілітацією військових. Вони надають рекомендації щодо літератури для військових, адже це прописано у протоколах. Окрім того, ми є партнерами благодійного фонду "Соборна", котра опікується дітьми загиблих героїв. Там теж різноманітні запити.

Водночас ми співпрацюємо з Асоціацією ветеранів-підприємців та долучаємося до проєктів щодо безбар'єрності під егідою Першої леді. Нещодавно у нас вийшла спільна книжка з ГУР про спецоперації під час повномасштабної війни. Кошти від продажу спрямовують на потреби розвідки. У нас зараз вийде спільний проєкт з дуже відомою людиною, яка з перших днів став на захист України. Поки імен не називаємо. Ми не зупиняємося на цьому. Ми всі повинні об'єднуватися, рухатись далі та досягати успіхів. 

Також цікаві гості "Ранку Вдома": 

Прямий ефір