Оскарження рішень ВЛК, права полонених та пошук зниклих безвісти: інтерв'ю з представницею "Юридичної сотні" Аллою Бєлошенко

Алла Бєлошенко. Скриншот: kanaldim.tv

Громадська організація "Юридична сотня" — об’єднання юристів, які з 2014 року допомагають військовим, ветеранам та їх родинам. Головна місія об'єднання — захист прав людини в контексті військової служби та створення правових механізмів реінтеграції ветеранів. Про інші особливості роботи, популярні запити, звернення з передової та оскарження рішень ВЛК та МСЕК, у "Ранку Вдома" говоримо з керівницею ветеранського напрямку громадської організації "Юридична сотня" Аллою Бєлошенко.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Розкажіть, як з'явилася ваша організація? З чого все починалося?

— Це все почалося у 2014 році.  На той момент це було об'єднання юристів, які безплатно допомагали саме військовослужбовцям. Тоді почалися активні бойові дії на сході, було дуже багато поранених, треба було допомога з документацією. Тоді наші юристи об'єдналися, почали допомагати українцям. У 2015 році ми офіційно зареєстрували громадську організацію "Юридична сотня". Понад 100 юристів у нас зараз працює.

Що змінилось під час повномасштабної війни?

— Головна особливість організацій — це гаряча лінія. Консультацію можна отримати з будь-якої точки світу. Після повномасштабного вторгнення у нас зросла кількість людей, які почали нам допомагати. У 2021 році це було п'ять юристів, зараз їх понад 20. Крім того, коли почалось повномасштабне вторгнення, ми почали працювати цілодобово. Через два місяці кількість нічних звернень зменшилася, тож ми почали працювати з 8 ранку до 22-ї. Зараз в нас трошки менше навантаження, тому що кількість юристів зростає. Багато звернень ми закриваємо в той самий день.

Ви вже рахували, скільком людям надали допомогу?

— Щомісяця до нас звертається не менше 2 500 осіб. Звернення різні. Повторних звернень не так багато, адже ми намагаємося розв'язати проблему відразу. Триває активна мобілізація, багато українців набувають статусу або військовослужбовця, або члена сім'ї військовослужбовця, тож потребують юридичних консультацій. Їх треба інформувати про права.

Розкажіть про найпопулярніші запити, з якими до вас звертаються військові, ветерани та їхні сім'ї. Чи змінилися тенденції за час війни з 2014 року? 

— Тенденція точно змінилася. До повномасштабного вторгнення переважно цікавилися соціальними гарантіями та пільгами для ветеранів. Зараз головні питання — це військово-лікарська комісія, питання оскарження. Потім це питання звільнення з військової служби. Також це набуття статусу учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни. Це топ три питання. Однак з початку повномасштабного вторгнення, напевно, найбільш такого резонансу набуло саме питання мобілізації. Зокрема, вручення повісток і так далі.

Які у вас зараз діють програми для військових? Чи є безоплатні?

—  Ми надаємо допомогу безплатно. Це гаряча лінія. Якщо потрібно йти до суду, то треба наймати адвоката. Деякі категорії справ ми можемо брати, бо в нас обмежені ресурси. Звісно, ми не можемо взяти кожного, однак ми обов'язково дивимося на те, в якому статусі перебуває людина. Якщо це ветеран, то він чи вона згідно з законом може право на безплатну допомогу. Тобто нема потреби до нас звертатися. Якщо йому не надають статусу, то цю категорію ми беремо на супровід. Завжди беремо справи по зниклому безвісти та військовополоненим. Це дуже чутлива категорія, вразлива, і ми завжди їм допомагаємо. також працюємо з тими, хто повернувся з полону. 

 Нагадайте, будь ласка, номер гарячої лінії "Юридичної сотні".

— Ми працюємо у будні. Вихідний — неділя. Номер гарячої лінії 0 800 308 100. Це безплатно. Якщо не встигли зняти слухавку, то вам передзвонять. 

Хто працює в команді?

— Це юристи, адвокати. Також є адміністративна команда. Це в нас безпосередньо директорка, а в нас є дизайнер, редактор. Бо крім консультації, ми займаємося аналітикою. Ми проводили дослідження "Біла книги". Це короткий огляд саме пільг, які існують, як їх отримати. Аналітика щотижнева. Ми слідкуємо за законопроєктами та ухваленням законів, які стосуються тих категорій населення, з якими ми працюємо.

Хто до вас частіше звертається? Це самі військові чи їхні сім'ї?

— Саме військовослужбовці. Сім'ї звертаються у тому випадку, коли їхні родичі або загинули, або потрапили в полон. До нас телефонують навіть ті, хто перебуває в зоні бойових дій. Кожна ситуація індивідуальна, тож треба дивитися документи. До речі, після початку повномасштабного вторгнення ми поділилися на певні напрямки. Я керівниця ветеранського напрямку — це статус та пільги. В нас є медичний напрямок — це ВЛК, МСЕК, оскарження. Також є напрямок зниклих безвісти та полонених. Окремо є напрямок проходження військової служби. Іноді питання воно закривається буквально за дві хвилини, тому що ти розумієш, що треба просто зробити певну дію, яка прописана у законі. Іноді бувають питання, коли алгоритми не працюють. Треба готувати оскарження. Це тривалий процес.

Також цікаві гості "Ранку Вдома": 

Прямий ефір