Осучаснені страви Ольги Франко та містика під час зйомок стрічки "Смак свободи": про залаштунки романтичної комедії говоримо з Артемом Денисовим та Іриною Кудашовою 

Ірина Кудашова та Артем Денисов. Скриншот: kanaldim.tv

У четвер, 7 березня, у прокаті стартує фільм режисера Олександра Березаня "Смак свободи". Осучаснити страви Ольги Франко для зйомок допомагали гастрономічна експертка та письменниця зі Львова Маріанна Душар, яка публікує рецепти під псевдонімом "Пані Стефа", та нащадки Івана Франка зі Львова. Про курйози та містику під час знімального процесу, а також про перевипуск культової книги рецептів у "Ранку Вдома" розповіли продюсер стрічки Артем Денисов та виконавиця головної ролі Ірина Кудашова. 

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський. 

— Про що комедія "Смак свободи"? 

Кудашова: Особисто для мене ця історія про мрію, про те, як важливо мріяти і йти до своїх цілей, про пошук себе і про те, що в цьому світі немає нічого неможливого. Все, про що ми мріємо, може стати реальністю. 

Денисов: Насправді, я не вважав би це тільки романтичною комедією. З самого початку, коли подавали цей проєкт, він вважався драматичним. Можу сказати, що багато сцен мають гумористичні моменти, які виглядають інтелектуально. 

— Чи правда, що невістка Івана Франка написала кулінарну книгу, про яку йдеться у фільмі? 

Кудашова: Так, це правда. Книгу "Перша українська загально практична кухня" написала Ольга Франко. Для тогочасних господинь така книга була просто необхідністю. Вона була актуальною тоді й залишається такою. Щаслива, що наш фільм виконує дуже важливу місію — нагадати про забуте. Нещодавно в нас була презентація меню в ресторані із рецептами Ольги Франко. Це дуже круто, бо ми дійсно змогли показати, що українська кухня може бути вишуканою та смачною. Українська кухня — це не тільки борщ. 

— Чим ваш фільм відрізняється від інших романтичних комедій? 

Денисов: Ольга Франко — історична постать, яка заслуговує, мабуть, на окремий байопік, як і її чоловік Петро Франко — син Івана Франка. Втім, це не байопік. Це сучасна історія, яка відкриває світові авторку та її книгу. 

— Коли відбувалися зйомки фільму? 

Денисов: Ми виграли пітчинг "Держкіно" у 2020 році. У 2021 році були зйомки. Ми планували випустити стрічку на великі екрани у 2022 році, але не вийшло. Попри війну робота з постпродакшену тривала. Зараз ми маємо змогу побачити кіно на великих екранах. 

— Чи змінилося ваше ставлення до фільму після повномасштабного вторгнення? 

Денисов: Думаю, що змінилось. Я думаю, що він став більш актуальним для перегляду. Звісно, тема війни зараз актуальна. Ми маємо це показувати та розказувати про це світові. Ми й так це бачимо на екранах. Ми в цьому є. Наш фільм дозволяє перенестися в довоєнні часи та нагадати, за що ми боремося.

— Розкажіть тоді про кастинг? 

Кудашова: До речі, це дуже цікаве питання. Я потрапила в проєкт, коли відбувалися пітчинги. Тоді знімали невеличкий тизер. Артем запропонував мені знятися в цьому тизері. Тоді ще не було відомо, чи буде кіно, чи ні. Для мене це стало своєрідним кастингом. Я дуже переживала, бо розуміла, що якщо я погано зіграю в тизері, то на головну роль мене ніхто не візьме.

Денисов: Кастинг був шикарний. Ольгу Франко зіграла Ірма Вітовська. Ірина Кудашова зіграла головну роль, неперевершено. Костя Тимлякт зіграв Тараса. Віктор Стороженко — зіграв шефа, а нині він служить в лавах ЗСУ. Паша Лі, якого зараз немає з нами, дуже хотів побачити це кіно, вболівав за проєкт. 

— Ірино, це вже ваша друга робота, пов'язана з Франком? Чи вбачаєте ви в цьому якийсь містичний сенс? 

Кудашова: Я дійсно вважаю, що родина Франків стала для мене доленосною. Ольга Франко спочатку зіграла мою матір, у другій частині — мою наставницю. Що буде у третій частині — не знаю. 

— Чи були якісь курйози під час зйомок? 

Денисов: Ну, насправді саме знімальний період — це найкоротший період. Якщо добре пройшов підготовчий період, то в зйомки ти заходиш "на автоматі". Протягом трьох місяців знімається вся картина. В нас було два блоки — Київський та Львівський. Обидва майже однакові, з невеличкою перервою на підготовку. 

Кудашова: В мене є ще цікава історія. До речі, про містику. Коли ми знімали квартиру у Львові, виявилося, що в цьому ж будинку, в сусідньому під'їзді, живе родина Франків. Причому ми про це не знали. Це виявилося абсолютно випадково. Це реальні нащадки Франків. 

— Ви познайомилися з ними? 

Денисов: Вони активно співпрацювали з нами. До речі, вони й зараз продовжують популяризувати тему Франків, в тому числі кулінарну. Вони навіть брали участь у зйомках. 

— Розкажіть, про відгуки тих людей, котрі вже побачили фільм? 

Кудашова: Всі кажуть, що не можна йти на цей фільм голодними, бо під час перших 15 хвилин дуже хочеться їсти. Також, кажуть, що після фільму хочеться жити. Є мотивація рухатися далі. Після перегляду цієї історії віриш, що все можливо. Всі мрії можуть стати реальністю. 

— Чи є у фільму реальні рецепти, які можна відтворити на власній кухні?

Денисов: У фільмі рецепти ви навряд чи побачите. Там лунають деякі назви. До речі, ту книгу рецептів перевидали. Ми плануємо зараз видавати кілька книжок. Це безпосередньо сценарій фільму з доповненням авторки сценарію. Також будемо перевидавати самі рецепти Ольги Франко. 

Також цікаві гості "Ранку Вдома": 

Прямий ефір