Компенсація за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю: про суми та терміни говоримо із представницею Мінцифри Валерією Ткач

Валерія Ткач. Скриншот: kanaldim.tv

Віднедавна роботодавці, які облаштували робоче місце для людини з інвалідністю, можуть отримати компенсацію від держави. Як це зробити та чому зараз це дійсно важливо, дізнаємося у "Ранку Вдома" від заступниці директора департаменту з розвитку електронних послуг Мінцифри Валерії Ткач

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський. 

— Чому опція компенсації за облаштування робочого місця для людини з інвалідністю важлива саме зараз? 

— Станом на вересень 2023 року, за даними Міністерства соціальної політики, в Україні зареєстровано 3 000 000 осіб з інвалідністю. Переважна більшість — це люди працездатного віку. Вони прагнуть продовжувати працювати. Саме тому держава готова фінансово підтримати роботодавців, які облаштовують робочі місця для осіб з інвалідністю. Разом з тим ці люди зможуть інтегруватися та соціалізуватися. Ця програма буде актуальною протягом багатьох років. 

— Як раніше отримували таку компенсацію і як цей процес триває зараз? 

— Раніше роботодавець мав звернутися в найближчий центр зайнятості, написати там заяву і принести відповідні копії документів. Зараз "Дія" це спростила. Нікуди не треба йти. Треба просто зайти на портал "Дія" та подати відповідно заяву. Варто зазначити, що заяву треба подавати протягом 90 днів з дня працевлаштування особи з інвалідністю. Якщо пізніше, то роботодавець втрачає можливість отримати компенсацію. 

— Наскільки це швидко організовано? 

— Є певний час на обробку заяви. Працівники центру зайнятості протягом 13 днів перевіряються дані. Потім, якщо вам схвалена компенсація, ви її отримуєте в грошовій формі протягом п'яти днів на рахунок у банку. 

— Тобто, можливе й відхилення заяви? 

— Звісно, якщо, наприклад, строки порушені або недостатньо коректно заповнені документи. Бо компенсація надається саме за фактично витрачені кошти. Тобто треба надати чеки. Довести, що ти купив меблі або відповідне устаткування, або зробив ремонт. Роботодавець повинен підтвердити це документально. Ви можете отримати компенсацію за те, що ви облаштували місце та найняли особу з інвалідністю. 

— Які треба умови для того, щоб облаштувати робочі місця для людей з інвалідністю? 

— В постанові Кабінету Міністрів є достатньо широкий перелік, але загалом це можуть бути меблі, спеціальні крісла, поручні, ремонт приміщення, електронні засоби, освітлення, спеціалізовані програми, комп'ютери. Бо люди з порушеннями зору та слуху потребують інших програм для роботи. Спектр дійсно широкий. 

— Держава компенсує витрати повністю чи частково? 

— Взагалі ти можеш отримати компенсацію за фактично витрачені кошти. Втім, є граничні межі. Все залежить від групи інвалідності. І група інвалідності — 106 500 грн, ІІ група — 71 000 гривень. Ця сума залежить від мінімальної заробітної плати. Тобто як тільки зростатиме зарплата, зростатиме сума компенсації. До речі, зараз нові будівлі зводять за принципами безбар'єрності. Тобто роботодавці переважно винаймають приміщення обладнані пандусами й відповідними матеріалами для того, щоб люди з інвалідністю могли без перешкод пройти до відповідного офісу. 

— Скільки вже діє ця послуга? 

— Її запустили в листопаді 2023 року. Загалом ця програма діяла і до цього. Можливо, зараз не такий великий об'єм заяв, але роботодавці охоче наймають осіб з інвалідністю. 

Також цікаві гості "Ранку Вдома": 

Прямий ефір