Скандали та інтриги Шевченківської премії-2024: про відбір лауреатів розповіли письменник Андрій Любка та голова комітету премії Євген Нищук

Євген Нищук. Скриншот: kanaldim.tv

9 березня в Україні вручають Національну премію імені Тараса Шевченка. Як обирали лауреатів премії 2024 року, що змінилося за час повномасштабного вторгнення та якими є міжнародні перспективи премії у "Ранку Вдома" розповіли письменник Андрій Любка та народний артист України, голова комітету Національної премії Євген Нищук.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський. 

— 9 березня, після підписання президентом наказу про переможців Шевченківської премії, всі дізнаються імена володарів цієї нагороди. Поки хотілося б почути від вас, про те, як війна вплинула на роботу комітету. Що довелося змінити у відборі лауреатів? 

Нищук: Війна вносить корективи не тільки в роботу комітету, вона вносить корективи й зміни у світовому порядку денному. Зокрема, в Україні. У нас війна триває 10 років. Повномасштабне вторгнення, безперечно, продемонструвало світові українську стійкість, незламність та дивовижну самопожертву в ім'я свободи, демократії. Все це залишило відбиток, безперечно, на роботі комітету. Зрештою, ми почали з "гарячої пательні", бо певні речі були успадковані від попереднього комітету. Зрештою, все вийшло.

Очевидно, що війна це відчуття реальності, це час, і він повинен знайти відображення в тих роботах номінантів, які боротимуться та борються за перемогу в тій чи іншій номінації. Дуже важливо відчувати час, рефлексувати. Мистецтво, культура в цілому, є лакмусовий папірець подій. 

— Чому зменшили кількість категорій цього року? 

Нищук: Категорій ніхто не зменшував. Були випадки, коли в тій чи іншій категорії не знаходилося повністю голосів. Відповідно в цій категорії не було переможця. Натомість ця квота переходила в ту номінацію, де була боротьба між двома претендентами. Є ще одна обставина, яка стосується певного критерію. Його не всі врахували, на жаль. 

Любка: Передусім це, безумовно, мистецька вартість твору та його відповідність духові часу. Тобто це твори, які відображають нерв нашої доби. Умовно кажучи, ця естетична вартість твору має бути пов'язана і з війною, яку ми проживаємо сьогодні. Тобто, коли ми говоримо про внесок української культури й українських митців у перемогу, ми також говоримо про те, щоб підсвітити, підтримати й показати суспільству найкращі приклади. Коли мистецтво, культура служить своєму народу, служить своїй державі і служить ідеї оборони, відсічі агресору. Це дуже важливо. Цей аспект ми також брали до уваги під час розгляду поданих заявок в усіх номінаціях. 

— Тобто це відображення того, що відбувається зараз в Україні? 

Нищук: Є багато творів, які перед цим вийшли. Вони є дуже якісними, добрими, але там немає наративу нашої боротьби. Це стосується кінематографа, власне ігрового фільму, саме ігрового. Це потребує певного часу. Переконаний, що художні фільми, які рефлексують, з'являться вже до наступної премії. Документалістика вже є. Вона вже є потужною. Ігрове кіно, яке подавалося, вийшло до повномасштабного вторгнення. 

— Чимало скандалів та інтриг виникло навколо премії 2024 року. Скажіть, з чим це пов'язано? 

Любка: Мені здається, що це, по-перше, нормальний процес. Він навіть корисний для культури. Коли культура викликає дискусії, та навіть суперечки, це добре. Бо привертає увагу людей до конкретних творів і до постатей митців. Тому медійний інтерес до премії, який розпочався ще за минулої каденції Комітету, виправданий. Уже завтра ми дізнаємося імена переможців. Я думаю, що українське суспільство та творча спільнота схвально відреагує на переможців. Варто пам'ятати, що одна з функцій роботи комітету — це популяризація творів. Ми б дуже хотіли створити оцю атмосферу, коли вся країна з нетерпінням очікує оголошення лауреатів і після того іде в театри, книгарні, дивиться фільми, слухає музику. Хочеться, щоб премія була гідом у світ сучасної української культури. Другим завданням є популяризація постаті самого Тараса Шевченка і показ того, наскільки його творчість пов'язана із сучасною українською культурою, наскільки вона впливає і наскільки є актуальною. Вона не застаріла за 210 років від дня його народження.

Андрій Любка. Скриншот: kanaldim.tv

— Скажіть, скільки буде переможців? 

Нищук: Переможців буде сім. Література, публіцистика, журналістика, візуальне мистецтво, театральне мистецтво, музичне мистецтво. Деякі категорії мають по дві номінації. Національна премія імені Тараса Шевченка є головною премією в галузі культури. Після 9 березня 2024 року ми будемо мати цілий пакет доповнень та змін в положення, яке ми можемо подати на затвердження президенту України. Бо нагадаю, що це є головна премія, яка присуджується президентом. Ми є дорадчим органом на громадських засадах. Відповідно, наступного року ми можемо мати певні зміни навіть в номінаціях. Навіть можуть бути доповнені деякі номінації, попри складність бюджетування. Премія переможця становить 429 000 гривень. Це не так вже й мало сьогодні. Ми справді хочемо вийти на міжнародний рівень. Це дуже важливе промо України. Саме через цей Шевченків дух, завжди модерний та актуальний. В нас навіть комітет різний, і за віком і за вподобаннями. 

Також цікаві гості "Ранку Вдома": 

Прямий ефір