Понад 150 подій на семи сценах для дітей, підлітків і дорослих: інтерв'ю з програмним директором фестивалю Kyiv Book Weekend Микитою Москалюком

Микита Москалюк. Скриншот: kanaldim.tv

У Києві з 8 до 10 грудня відбуватиметься книжковий фестиваль-ярмарок Kyiv Book Weekend. У програмі — понад 150 подій на семи сценах. Це зустрічі з українськими письменниками та громадськими діячами, а також аніме-фестиваль та косплей-шоу. Захід благодійний. Про родзинки Kyiv Book Weekend в "Ранку Вдома" говоримо з програмним директором фестивалю Микитою Москалюком.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Kyiv Book Weekend — це новий фестиваль. В чому його відмінність від інших подібних подій?

— Насамперед — це різдвяний книжковий фестиваль. Найтепліша зимова подія. Подібного в Україні мало. Ми намагаємося це виправити.

Яка структура фестивалю? Що обов'язково треба подивитись?

— Треба змиритися з тим, що подивитися все неможливо. Я дуже завжди про це шкодую. Зайдіть на наш сайт та подивіться, які події вам найбільше до вподоби. Якщо, наприклад, вам подобається говорити про нові технології, ви можете сходити на дискусію про штучний інтелект у культурі. Якщо вам подобається слухати про переклади, сходіть на перекладацьку дискусію. Якщо вам подобається слухати поезію, то буде багато поетичних читань. Я гадаю, що кожен знайде щось своє.

Це все буде відбуватися одночасно?

— Буде сім сцен. Головна, сцена нон-фікшн і бізнесу, дитяча сцена, сцена з жовтої цегли, на якій будуть поетичні читання та розмови про художню літературу. У країні ОЗ була дорога з жовтої цегли, яка вела дивовижними дорогами. На її честь і названа сцена для провідних сучасних поетів та прозаїків. Назвали так, бо нам всім потрібне чудо. Також у нас буде верхня сцена. Це окремий простір, на якому будуть відбуватися закриті та відкриті події. Дітям облаштовуємо окрему локацію та готуємо спеціальну програму. Будуть презентації різдвяних книжкових новинок, майстер-класи та ігри.

Кожна сцена — це окрема лінійка подій, яка починається в п'ятницю, 8 грудня, з 13 години й триватиме до вечора неділі, 10 грудня, в Міжнародному виставковому центрі. Це станція метро "Лівобережна". Піша доступність. Крім того, що це велика локація, на якій вміститься всі наші сім сцен, всі гості будуть у безпеці у разі оголошення повітряної тривоги. На локації є велике бомбосховище.

Здається, кількість книжкових фестивалів в країні попри повномасштабну війну, збільшується. З чим ви це пов'язуєте?

— Зріс попит. На жаль, сталося так, що тільки після 24 лютого 2022 року значна частина аудиторії відкрила для себе, що українське існує і воно круте. Тому сьогодні набагато більше людей готові приходити на такі заходи та купувати українську літературу. Дехто купує українське, бо немає вибору. Я вважаю, що це правильна політика, тому що сьогодні ми маємо консолідувати свої зусилля і, власне, просувати українське. Чим ми й займаємося.

Яка сцена є вашим фаворитом

— Складно обрати, але я найбільше люблю поезію. До речі, разом з нашими партнерами — це "Суспільне" та "Радіо Культура", ми робимо великі поетичні читання. Дуже круті українські поетки Юлія Мосаковська та Олена Гусейнова читатимуть допрем'єрні вірші із збірок, які вийдуть наступного року. Окремі поетичні читання матиме Катерина Калитко. Це неймовірно потужний поетичний голос сьогодні. Крім того, видавництво "Книголав" презентуватиме свою поетичну збірку.

Автори, які взяли участь у її створенні, також читатимуть власні вірші. Також у нас будуть дискусії про присутність України в англомовному світі. Наприклад, це презентація антології Voices of Freedom. Це не тільки цікава сама по собі книжка, це ще й історія того, як дві медіа-менеджерка без жодної інституційної підтримки взяли і видали у США збірку українських текстів. Зараз її можна придбати на Амазоні. В них дуже багато презентацій як в Європі, так і в США. В Австралії нещодавно була. Це справді те, чим можна пишатися і про що варто говорити.

Ми знаємо, що фестиваль буде благодійним. Куди підуть кошти?

— Кошти, вторговані за вхідні квитки, підуть на два стратегічних напрямки. 50% ми спрямуємо на спільний проєкт "Запакуй небо" від "Нової пошти" та благодійного фонду "Повернись живим!". Друга частина піде на наповнення фондів бібліотек. Треба купити єдиний вхідний квиток, який дозволяє зайти на територію і три дні там жити. Замовити його можна у нас на сайті. Можна буде прийдбати і одноразовий квиток, або сімейний. Це значно вигідніше.  

Ще цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір