Фільм "Нескінченність за Флоріаном" покажуть в кінотеатрах України: інтерв'ю з режисером стрічки Олексієм Радинським

Олексій Радинський. Скриншот: kanaldim.tv

30 листопада в Україні розпочнеться показ фільму "Нескінченність за Флоріаном". У 2022 році цю стрічку відзначили як найкращий документальний фільм за версією Національної премії кінокритиків "Кіноколо". Головний герой Флоріан Юр’єв — художник, архітектор, поет, вчений, майстер музичних інструментів. "Летюча тарілка" на Либідській площі у Києві його Magnum opus. Фільм — це повнометражний дебют режисера Олексія Радинського, лауреата фестивалів "Молодість", Docudays UA, "Миколайчук Open", володаря гран-прі кінофестивалю в Оберхаузені. Світова премʼєра фільму відбулася в офіційній програмі 51-го Міжнародного кінофестивалю в Роттердамі. Більше про стрічку у "Ранку Вдома" розповів сам режисер Олексій Радинський.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Кому присвячений фільм?

— "Нескінченність за Флавіаном" — це архітектурний документальний фільм з елементами наукової фантастики. Цей ефект забезпечує головний герой нашого фільму архітектор та митець Флоріан Юр'єв, який є відомий, серед іншого тим, що він збудував у Києві таку будівлю, яку кияни називають "Літаюча тарілка". Це будівля у формі космічного корабля на метро "Либідська", а також іншим речам.

Якими ще речами?

— Флавіан Юр'єв був дуже різноплановим митцем і займався багатьма видами мистецтва. Не лише архітектурою, але і живописом, поезією. Виготовляв інноваційні музичні інструменти, займався філософією теорії мистецтва. Звичайно, нашому фільму неможливо було представити окремо всі його іпостасі.

 Чим особисто вас зацікавила ця історія? Чому ви почали цим займатися?

— Крім головного героя нашого фільму, є певний сюжет. Можна сказати, що є гостросюжетні певні елементи. Фільм розпочався з історії спроби рейдерського захоплення будівлі Летючої Тарілка та спроби наразі невдалої перетворити її на частину торговельно-розважального центру, який будується на метро "Либідська". Флоріану на той момент було 88 років. Попри свій поважний вік, він включився в громадську ініціативу, яка була спрямована на те, щоб зупинити захоплення будівлі. Ця тема загалом дуже актуальна для Києва. Це лише конкретний випадок один так якого ми в цьому фільмі зосередились, але в нас багато установ піддаються рейдерському захопленню. Особливо останніми роками. Сподіваюсь, що ця історія резонуватиме також з іншими такими випадками, про які мешканці міст України дуже добре знають.

Чому це актуально саме зараз?

— Я б хотів думати, що ця історія актуальна завжди. Окрім елементу боротьби з забудовниками, ми в цьому фільмі підіймаємо також інші аспекти світогляду Флоріана Юр'єва. Зараз дуже багато історій з брутальним знищенням не лише пам'яток архітектури, а й дуже важливих місць. На прикладі кінотеатрів Києва можна навести багато прикладів. Коли за останні кілька років в Києві були зачинені, ліквідовані чи просто знищені багато кінотеатрів абсолютно безглуздою і безпідставною політикою міської влади. На місці цих кінотеатрів так нічого немає, а кінотеатри зачинені.

Чому ви хотіли висвітлити цю тему?

— Мені небайдужа історія і сучасність нашого міста. Я багато років, окрім створення фільмів, брав участь в різних антизабудованих міських ініціативах. Однією з них є ініціатива свідків Save Kyiv Modernism, яка розгорталася паралельно з нашими фільмами. Наш фільм, власне, відтворює історію цієї боротьби. Також мене цікавить історія мистецтва України та сучасна історія мистецтва. Коли ми починали робити цей фільм, Флоріан Юр'єв був забутим. Тобто люди про нього нічого не знали.

— Ви спочатку хотіли зняти короткий метр, потім почали працювати над повнометражним фільмом. Чому?

— Кілька років тому ми зробили короткометражний фільм, який називався "Колір фасаду синій". Він зосереджувався більше на історії власне цієї антизбудованої компанії, історії руху Save Kyiv Modernism. Нашою метою було просто підсилити цю кампанію і створити певний розголос. Цей фільм здобув увагу серед глядачів та на фестивалях. Зрозуміло стало, що ця тема резонує. Так і розвивалася ця історія. В документальному кіно ти ніколи не знаєш, куди приведе ця історія. Коли ми зробили, стало очевидно, що потрібно це продовжувати й робити повний метр.

Де можна побачити фільм "Нескінченність за Флоріаном"?

— Фільм "Нескінченність за Флоріаном" виходить в прокат 30 листопада. Його можна буде побачити в Києві в кінотеатрі "Жовтень", в кінотеатрі "42" та в мережі "Планета Кіно". Також буде спеціальний показ в кінопросторі Українського дому в суботу, о 16 годині. Ще плануються деякі спецпокази. Я б міг додати тут також список кінотеатрів, де не можна буде подивитися цей фільм, тому що, як я вже сказав, за часів нашого мера Кличка їх ліквідували. Його не можна буде подивитись кінотеатрі "Київ", який закритий з 2019 року. Не можна буде його подивитися у "Кінопанорамі", який захопили з метою будівництво готелю, але цього так і не зробили. Його не покаже закрита "Київська Русь". Її нібито закрили на реконструкцію.

Ще цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір