Як вберегти особисту інформацію від шахраїв: про кібербезпеку та інформаційну гігієну розповів виконавчий директор CyberLab Сергій Денисенко

Сергій Денисенко. Скриншот: kanaldim.tv

Кібербезпека надзвичайно важлива у сучасному світі. Сьогодні із нашим гостем ми поговоримо про те, як протистояти реальному ворогу: і зовнішньому, і внутрішньому. До студії "Ранку Вдома" завітав експерт із кібербезпеки, виконавчий директор "Лабораторії комп'ютерної криміналістики" CyberLab Сергій Денисенко. Він розповів, як розпізнати шахраїв та вберегти особисті дані.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

З якими видами шахрайства в інтернеті можна зустрітися?

— Відштовхуймось від того, що таке шахрайство взагалі. З юридичної точки зору — це введення людей в оману та виманювання якоїсь інформації. Якщо подивитися стосовно проблематики шахрайства, вона існує дуже давно. Змінюються лише методи. Шахраї виманюють ваші персональні дані, щоб потім ними користуватися. Виманюють, наприклад, банківськими реквізитами користувача.

Що треба робити, аби убезпечити себе від шахраїв і не зазнати збитків?

— По-перше, треба переконатися, що запит на інформацію є офіційним.  Існують такі види шахрайства, як анкетування, без прямого спілкування. Таким чином шахраї виманюють дані, стосовно яких можна вас уже ідентифікувати і ними скористуватися, щоб отримати доступ до вашого банківського рахунку.

Існують такі випадки, коли шахраї роблять сайти-обманки. Вони дуже схожі на офіційні сайти різних компаній. Коли ви вводите свої персональні дані там, то попадаєте на гачок. Тоді шахраї можуть зняти гроші з вашої картки. Тобто уважно треба дивитися на ресурс і лише тоді вводити свої персональні дані.

На що саме звертати увагу треба?

— По-перше, помилки. По-друге, його структура, з чого він складається, блоки. Було навіть таке, що шахраї дублювали сайти банківських установ. Були випадки, коли люди намагалися авторизуватися у своїх кабінетах. Це в них не виходило. Після цього з їхніх рахунків списували кошти. Бо клієнти вводили свої дані, тобто логін, пароль і злочинці їх отримали та вільно зняли гроші.

Тобто, якщо я не знаю як перевірити, чи офіційний сайт працює, краще утриматися від покупки?

— Так, краще утриматися. Зверніть увагу на цінову політику. В нас дуже багато людей ведуться на низькі ціни. Через це потрапляють на шахраїв. Якщо це оголошення, то бажано провести оплату після того, як отримуєте товар або послугу. Якщо під час оформлення замовлення продавець наполягає заплатити всю суму, то краще утриматися від такої покупки.

Я колись купував собаку. Мені сказали, що вона є, треба переказати всю суму, або пса заберуть. Я попросив почекати мого приїзду, але мені сказали, що я не встигну. Потім я почав перевіряти адресу, яка вказана в оголошенні, і виявилося, що це адреса кладовища. Були випадки коли мені пропонували собаку відправити "Новою поштою".

Це працює просто. Ви дивитесь товар, він вам подобається, ціна приємна. Ви починаєте спілкуватися з продавцем. На іншому боці сидить гарний психолог, який переконує вас переказати всю суму на певний рахунок. Ви платите за товар, а потім не маєте ані товару, ані грошей. Зателефонувати за тим номером ви вже теж не можете, бо ваш номер внесли в чорний список.  

Чи можуть шахраї скористатися паспортними даними?

— Так. На жаль, кожен з нас хоч раз в житті заповнював анкету на оформлення карти лояльності. Там є наша адреса, номери телефонів і таке інше. Тих магазинів вже може й немає, але ж вони формували певну базу даних. Невідомо, де ці бази даних зараз знаходяться. Тобто тут питання, що ми за собою вже наслідили. Дійсно, передавати паспортні дані третім особам категорично забороняється. Бо ними можуть скористатися, наприклад, в тих самих мікрозаймах. Використати вашу копію паспорта чи ідентифікаційний код. Зараз запросто можна взяти онлайн кредит.

З якими небезпеками під час війни стикаються українці в інтернеті?

— Перша і основна небезпека — це дезінформація стосовно тих подій, які відбуваються на фронті. Тобто ми бачимо, на жаль, що дуже багато використовується месенджерів, Телеграм-каналів, щоб цю дезінформацію розповсюджувати. На жаль, деякі громадяни не адекватно на це реагують і можуть скоїти певні дії.

Друга — це атаки на фінансові установи. Ми знаємо, що зараз, з початку війни, дуже сильно збільшилась кількість кібератак на критичну інфраструктуру. також страждають звичайні громадяни. Тобто російські хакери хочуть, щоб українці фінансували цю жорстоку війну. Втім, найважливішою проблемою є дезінформація, яка розповсюджується в мережі.

Що таке цифрова гігієна? Як її дотримуватися?

— Цифрова гігієна — це те, що ви читаєте в інтернеті та поширюєте в соціальних мережах. Кібербезпека — це основні правила стосовно поведінки в інтернеті, користування гаджетами та комп'ютерами. Будь-яку інформацію треба аналізувати та перевіряти. Потім її якось використовують.

Щодо кібербезпеки, то це паролі з великими символами, їх періодична зміна, встановлення двофакторної автентифікації. Треба добре захищати електронну пошту, банківські застосунки та соціальні мережі від несанкціонованого втручання. Бо звідти можна витягти багато інформації.

Ще цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір