Як розпізнати, про що говорять наші емоції — поради психологині Ірини Фролової

Ірина Фролова. Скриншот: kanaldim.tv

Чи є емоції, які варто стримувати? Чи бувають погані та хороші емоції? Як навчитися направляти емоції в правильне русло? Відповіді на ці питання у "Ранку Вдома" озвучила психологиня, артетрапевтка Ірина Фролова.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Чи правда, що існують негативні та позитивні емоції?

—  Емоції — це наш внутрішній навігатор. Якщо ми вміємо розпізнавати власні емоції, то розуміємо в яку сторону нам рухатися. Важливо усвідомлювати, що емоції закладені в нас природою. Будь-яка емоція важлива. Ми часто можемо чути, що деякі емоції хороші, деякі погані. Це не правда.

Просто є емоції, які приємно відчувати, а є ті, які викликають дискомфорт. Всі вони важливі. Якби якоїсь емоції у нас не було, наше життя інколи навіть було б під загрозою.

Наприклад, якби у нас не було почуття страху, то наших пращурів винищили б дикі звірі. Боятися можна. Просто зі страхом треба вміти працювати. Це нормальна історія, коли страх як почуття, хоче нас від чогось захистити.

 Про що свідчить злість чи агресія?

— Зараз всі українці відчувають злість та агресію відносно ворога. Це говорить про те, що наші кордони порушені. Те саме ми можемо з вами говорити, коли відчуваємо злість чи агресію, як особистості. Імовірно це через те, що у цей момент наші особисті кордони порушуються.

Важливо розуміти що саме ми зараз почуваємо, назвати це почуття і думати, що з цим робити. Якщо хтось ламає наші кордони, то важливо це усвідомлювати та діяти відповідно до ситуації аби захистити себе.

Що робити, коли ти не можеш стримати злість? Можеш наговорити зайвого, або навіть посваритися з людьми, які можуть давати непрохані поради, наприклад.  

— Як правило, неприємним є прояв емоції. Агресивна поведінка не сподобається нікому. Тут важливо навчитися екологічно проявляти емоції. Як це можна зробити? Для початку усвідомити, що я зараз злюся.

Коли ми говоримо, що я зараз злюся, бо мені не приємно, що ти так вчинив. Такий монолог та початок діалогу дозволяє нам випустити пар, назвати речі своїми іменами та конструктивно спілкуватися в цьому напрямку. Фактично ми не забороняли собі відчувати зілсть. Ми навпаки її усвідомили та говоримо, як дорослі люди, про свої почуття.

Чи існує якийсь емоційний навігатор? Про що свідчить та чи інша емоція?

— Табуйована в суспільстві емоція — заздрість. Втім, заздрість називають в психології дефіцитарним почуттям. Якщо я заздрю, наприклад, що вкогось є рожеві штори, то це значить, що і я їх хочу. Втім з певних причин не можу собі їх дозволити.

Якщо у нас виникає заздрість це означає, що це зона, яку я хотіла б в своєму житті розвивати. Тобто заздірсть вказує на особистий дефіцит. Якщо ми відчуваємо щиру радість, то в цей момент ми на своєму місці. Саме таких людей, ситуацій та емоцій нам краще додавати в своє життя.

Злість і агресія свідчить про те, що в ці моменти порушуються наші кордони. Якщо ми відчуваємо сум, то треба зясувати за чим чи за ким я сумую. Саме сум може підказувати нам, що цінного є або було в нашому житті. Це теж такий навігатор, який може дуже круто допомагати. Те за чим ми сумуємо можна додавати у своє життя в трансформованій формі.

Чи є якісь емоції, які все ж таки не варто тримати в собі?

— Емоції — це частина нас. Коли ми починаємо з ними боротися, ми автоматично програємо цю війну. По-перше, не треба боятися приймати емоції. По-друге, треба вміти розпізнавати емоції. Я рекомендую і своїм клієнтам, і сама інколи заглядаю в таблицю почуттів. Для того аби на неї дивитися і спробувати примірятися. Її легко знайти в мережі.

До речі, дорослі переважно відчувають букет емоцій. Там може бути і злість, і сум, і заздрість, або навпаки, і радість, і сум. Нам важливо по цій таблички спробувати розібратися, зрозуміти, що ми почуваємо і далі діяти по відношенню до себе як до найкращого друга.

Якби наша дитина почувала цю емоцію? Наприклад, дитина злиться, що в неї щось не виходить. Ми ж можемо їй допомогти цю злість направити в конструктивне русло, на досягнення результату.

Тому всі емоції можна почувати. Не можна їх ховати, компресувати в собі і робити вигляд, що ми єдинороги, які тільки радіють. Ні, ми відчуваємо всі емоції. Важливо просто в коректний спосіб їх проявляти, а не жбурляти тарілки в співрозмовника. До речі, до великої війни в Києві була така локація, де можна було бити тарілки. Це такий легалізований психотерапевтичний інструмент викиду злості.

Читайте також:

Прямий ефір