Як зробити ефективним навчання під час війни — інтерв'ю з арттерапевткою Іриною Фроловою

Ірина Фролова. Скриншот: kanaldim.tv

Вересень завжди асоціюється із початком нового навчального року. Це важливий етап і для школярів, і для студентів, і для тих, хто вже давно закінчив навчання, але продовжує розвиватися. Арттерапевтка, член Українського психоаналітичного союзу Ірина Фролова допомагала глядачам "Ранку Вдома" розібратися, як краще налаштувати ці процеси в умовах повномасштабної війни.

Ведучі — Ірина Хоменко та Лілія Ребрик.

Про що важливо пам'ятати, коли починаєш підготовку до навчального процесу?

— Важливо пам'ятати, що будь-який вересень, коли ми адаптуємо наші нові графіки, це хаос. Тому не намагайтеся вимагати від себе чи від своїх дітей надто високих результатів. Намагайтеся легше сприймати все.

На що слід звертати увагу, коли ми вже перебуваємо в навчальному процесі?

— Якщо йдеться про дорослий навчальний процес, то це одне. Якщо йдеться про школу — це інша історія. По-перше, я б рекомендувала наголошувати на тому, що ми вчимося не тільки тоді, коли умовно сидимо за партами.

Навчання триває й тоді, коли вирішуємо певні конфлікти, спілкуємося з людьми поза навчальним процесом. Тобто варто розуміти, що навчання це дуже важлива частина нашого життя, але не єдина. Вчимося ми все життя.   

Коли ми говоримо про навчання українців, важливо розуміти, що нам потрібно детально ознайомитися із тими алгоритмами, які пропонує нам навчальний заклад. Що будуть робити дітки під час повітряної тривоги?  Як нам, батькам, діяти? Чому це важливо зробити? Другий момент, ставитися до всього простіше.

Як батькам готуватися до навчального процесу?

— По-перше, ви повинні розуміти, як вам буде спокійніше. Умовно кажучи, в школі є повноцінне укриття. Другий елемент — живе спілкування з однолітками. Втім, якщо батьки бачать негативні наслідки походу до школи, то краще залишати дитину на навчанні в онлайн форматі. Зараз стабільний психоемоційний стан дітей та батьків значно важливіший, ніж навчання в школі.

Чи не забираємо ми у дитини маму, коли навчання триває вдома? Сімейна форма навчання тепер дуже популярна.

— Хто сказав, що мама на сімейному навчанні повинна викладати? Дитяча психологиня Світлана Ройз казала, якщо ви обираєте між можливістю залишатися другом чи стати викладачем, то краще залишатися другом. Викладати точно зможе хтось інший. Я за те, щоб мама, підтримувала, підказувала, але точно не навчала свою дитину.

Як зробити процес навчання під час війни максимально комфортним та ефективним?

— Якщо ми говоримо про середню або старшу школу, то треба придивлятися до здібностей дитини і їх розвивати. Тому що коли дитині нецікаво те, що вона вчить, або те, як викладають, то варто ці фактори проаналізувати. Другий момент — збалансувати навчання та відпочинок. Якщо дитина вчиться онлайн, то треба багато живого спілкування.

Якщо дитина відвідує навчальний заклад, то після повернення додому її не треба перевантажувати. У дитини повинен бути вільний час. Якщо ми будемо дбати про свій психологічний стан, не будемо передавати свої тривоги нашим дітям, то все буде гаразд. Якщо буде баланс, то навчання буде максимально ефективним.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір